„Keletą kartų gydytojai mane ištraukė. Gaila, nebūtų likę skaldytojo“, – apie kilusias diskusijas dėl Laisvės premijos ironizavo V.Landsbergis.
Žurnalistės Daivos Žeimytės pokalbis su profesoriumi V.Landsbergiu – „Lietuvos ryto“ televizijos aktualių pokalbių laidoje „Lietuva tiesiogiai“.
– Nevertinkime Seimo balsavimo dėl Laisvės premijos, įvertinkite visuomenės reakciją. Sulaukėte milžiniško visuomenės palaikymo, Seimas sulaukė milžiniško pasmerkimo. Ar Jus nustebino?
– Savotiškai malonu, kad visuomenėje dar yra sveiko proto.
– Generalinio prokuroro istorija trunka bene pusę metų. Prezidentė vis siūlo, Seimas vis atmeta. Kodėl ir dėl kieno ambicijų Lietuva dar vis neturi generalinio prokuroro?
– Manau, kad čia ne ambicijų dalykas. Seimas taip pat yra praradęs protą. Jis nori perrašyti Konstituciją. Skiria (generalinį prokurorą – red.) prezidentas Seimui pritariant. Seimas iš to pritarimo pasidaro sau skyrimą, net pradėjo sakyti, kad prezidentė pirmiau turi ateiti susitarti, nes kitaip nepritarsim. Visai iškrypęs vaizdelis.
– Gal trūksta bendravimo? Gal kažkam reikia nusileisti?
– Prezidentė siūlo taip, kaip ji supranta. Teikimas yra motyvuotas, o atmetimas – ne. Kodėl tie, kurie balsuoja prieš, neturi motyvuoti? Jie pažada balsuoti už, po to sulenda į sąmokslininkų būdeles ir balsuoja prieš.
– Yra užregistruotos Prokuratūros įstatymo pataisos, kurios kandidatūros parinkimą perleistų Vyriausybei. Įstatymas nepriimtas, atiduotas tobulinti. Ar reikia keisti generalinio prokuroro skyrimo tvarką?
– Pirmiausia reikia žiūrėti, kas parašyta Konstitucijoje. Jei žmonės siūlo įstatymo pataisas, kurios prieštarauja Konstitucijai ir vadina save įstatymų leidėjais, tai yra visiška nekompetencija. Jie įsijautę, atėję iš kanapių ar nežinau iš kur. Praverstų patikrinti, ar dabartinė straipsnio redakcija yra teisėta.
– Ketvirtadienį paskelbta, kad tarp „Islamo valstybės“ priešų ne pirmą kartą minima Lietuva. Saugumo departamentas sako, kad įsibaiminti dėl tiesioginių teroristinių išpuolių mūsų šalyje nereikia, bet reikia išlaikyti budrumą. Ar Lietuva gali būti tarp teroristų taikinių?
– Yra savotiškai mąstančių politinių jėgų. Kai kurios paskelbia, kad NATO yra mūsų mirtinas priešas, kad jau ir Europos Sąjunga (ES) mirtinas priešas. Tai – rytų kaimynas. Ko stebėtis, jei bepročių valstybė paskelbia, kad ES yra priešas. Tai psichologinis karas, stiprumo testai. Iš to, ką girdėjau, pirmiausia pagrasinta Rusijos pafrontės šalims. Kodėl? Neturiu atsakymo. Nemanau, kad bepročių valstybė ką nors koordinuoja su Kremliumi. Bet pagąsdino tuos kaimynus, kurie negeri, nes nepriklauso Rusijai.
– Po numušto rusų lėktuvo Rusija pareiškė, kad reikia burti jungtinę koaliciją prieš „Islamo valstybės“ teroristus. Kalbamasi su JAV, Prancūzija. Ar Vakarų valstybėms derėtų sėsti prie vieno stalo su Rusija?
– Norėčiau paklausti, ar tai yra ir koalicija prieš Ukrainą? Vienoje pusėje siūloma kovoti bendrai, o kitoje – varom savo karą.
– Europa, Amerika vienos su terorizmu nesusitvarko. Gal priėmus Rusiją, kaip partnerę, būtų lengviau?
– Buvo vieną kartą istorijoje toks atvejis, kai demokratinės valstybės, pajutusios didelę grėsmę, priėmė totalitarinę teroristinę valstybę į partnerius – Staliną. Unikalus atvejis su labai sunkiomis pasekmėmis vėliau. Tuo metu gal tai padėjo laimėti karą, bet pusė Europos už tai buvo atiduota. Nesinorėtų, kad tokios schemos kartotųsi.
– Prieš keletą dienų numuštas Rusijos bombonešis Su-24. Kokią įtaką Rusijos ir Turkijos santykiams šis incidentas gali padaryti? Vladimiro Putino atstovas pranešė, kad tai pernelyg rimta ir padariniai bus neišvengiami.
– Rusijos elgesys yra visada provokuoti ant ribos. Prieš keletą mėnesių paskelbta, kad yra fiksuoti 200 atvejų, kai lėktuvai galėjo susidurti, nes rusai skraido absoliučiai neatsakingai, neatsargiai, gąsdindami, priversdami trauktis, galbūt jaučiasi labai šaunūs „mačo“.
Provokacijos tęsiasi. Turkija vieną bepilotį lėktuvą numušė ir perspėjo nelįsti. Kai šitas skrido, jį kelis kartus perspėjo sukti atgal. Galų gale gavo į nosį.
– Grįžkim prie Laisvės premijos klausimo. Po audringos visuomenės reakcijos Seimas lyg ėmė atgailauti, Seimo etikos sargai spręs, kaip toliau elgtis.
– Kur jūs matėt tą etiką? A. Sysas, A. Salamakinas? Gal reiktų pavadinimą pakeisti?
– Pacituosiu politologo Vladimiro Laučiaus pasisakymą: „Tai yra panašu į paprasčiausią piktdžiugišką pataikavimą panašiems į „banderlogus“, kurie bando įgelti didingam džiunglių vienišiui, kuris už juos yra gerokai garbingesnis, protingesnis ir stipresnis“.
– Žodis džiunglės man beveik patinka. Galiu pacituoti kitą politologą, jei tai jo pasakymas. „V. Landsbergio pikti žodžiai prieš 25 metus kolūkiečiams, valstiečiams. Pro langą iškišęs galvą Aukščiausiosios Tarybos pirmininkas sušukęs: „Eikite piketuoti prie viešųjų tualetų“. Čia jau man neaiškus lygmuo. Jei čia politologas ir dar profesorius, tai labai atsiprašau. Aš žmonėms tokių dalykų nesakau. Jie visai pametę ribas.
- Esate viena iš retų asmenybių, kurią arba labai myli, arba labai nekenčia. Ar tai reiktų traktuoti kaip tautos skaldymą?
– Jei tikrai yra taip, kaip sakote. Jeigu bando visuomenei primesti supratimą, kad ji iš tiesų yra suskaldyta, dėl to, kad egzistuoja V. Landsbergis, man labai gaila. Keletą kartų gydytojai mane ištraukė, nebūtų to skaldymo, visuomenė būtų vieninga, žengtų tobulai į komunizmą.
- Koks V. Landsbergis yra iš tikrųjų? Viešoje erdvėje kalbama, kad Jūs kategoriškas, matote tik juodą ir baltą.
– Nežinau, kada mačiau juodą ir baltą. Kai pakviečiau A. Brazauską būti mano pavaduotoju, nors jis prieš tai pasakė, kad Kovo 11-osios balsavimas buvo neteisingas. Tai aš turėjau pribėgęs nutepti juoda spalva? Matot, koks aš blogas.