Tuščia generalinio prokuroro kėdė Seimui nė motais

2015 m. lapkričio 24 d. 16:18
Lina Bartkutė
Daugiau nei pusmetį tuščia generalinio prokuroro kėdė inicijavo naujoves dėl jo skyrimo. Į Seimo darbotvarkę įtrauktas projektas, kuriuo siūloma keisti generalinio prokuroro skyrimo tvarką, kandidatūros parinkimą iš Prezidentūros perduodant Vyriausybei. Seimas įpareigojo komitetą tobulinti pataisas ir vėl sugrįžti į posėdžių salę.
Daugiau nuotraukų (4)
Antradienį parlamentarai nepritarė siūlomam įstatymo projektui ir jis buvo gražintas iniciatoriams tobulinti. Seimo kanceliarijos Teisės departamentas projektą įvertino kaip galintį prieštarauti Konstitucijai, bet Seimo TTK tokią išvadą atmetė.
Nori perduoti Vyriausybei
Prokuratūros įstatymo pataisa numato, kad generalinį prokurorą penkeriems metams Vyriausybės teikimu, Seimo pritarimu, skirtų ir iš pareigų atleistų prezidentas. Generalinio prokuroro kandidatūras Vyriausybei siūlytų Lietuvos Aukščiausiojo Teismo pirmininkas ir teisingumo ministras.
Pagal Konstituciją, dabar generalinį prokurorą skiria ir atleidžia prezidentas Seimo pritarimu. Pasak projekto autorių, kandidato teikimo procedūra nėra reglamentuota, todėl pagal dabartinį siūlymą Konstitucijos keisti nereikėtų. 
Pasak iniciatorių, projekto registravimą lėmė tai, kad iki šiol nėra paskirtas generalinis prokuroras. Prieš tai Seimas dukart nepritarė prezidentės Dalios Grybauskaitės teiktoms kandidatūroms – Kauno apygardos teismo pirmininko Nerijaus Meilučio ir Kaišiadorių apylinkės teismo vadovės Editos Dambrauskienės.
Keitėsi ne kartą
Pasak projekto iniciatoriaus Juliaus Sabatausko, generalinio prokuroro skyrimo tvarka per Nepriklausomybės laikotarpį keitėsi daug kartų. „Galima suskaičiuoti dešimt pasikeitimų. Šituo atveju būtų atspindėtas 5 Konstitucijos straipsnis. Kai teiktų Vyriausybė, visos valdžios šakos galėtų dalyvauti skyrime ir būtų mažiau politikavimo“, – kalbėjo politikas.
Birutė Vėsaitė palaikė pataisą ir teigė, kad kuo greičiau reikia nepriklausomo prokuroro skyrimo ir naujo žmogaus.
Konservatorius Jurgis Razma pareiškė, kad iniciatoriai žemina savo lyderio Algirdo Butkevičiaus autoritetą, „pastarasis pasakė, kad nepritarė naujai tvarkai, o jūs sakote priešingai. Nesakau, kad toks skyrimo modelis negalimas. Jis galimas“, – patvirtino parlamentaras.
Andrius Kubilius išsakė savo pastabas: „Jūs nepritarėte prezidentės siūlomams kandidatams į generalinius prokurorus. Dabar jūs norite turėti socialdemokratų siūlomą prokurorą“, – kalbėjo opozicijos vadovas.
„Mūsų frakciją palaikė generalinio prokuroro skyrimą. Jūs skleidžiate netiesą. Konstitucijos nuostata, kad Prokuratūra nepriklausoma – nesikeičia. Aš iš viso esu kategoriškai prieš, kad bet kas iš politikų kištųsi į Prokuratūros tyrimus“, – teigė J.Sabatauskas.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.