Kuo ypatingi JAV tankisto batai? Vietoj raištelių juos suveržia odiniai dirželiai. Pasak legendos, kurią tankų dalinio kariai perduoda iš lūpų į lūpas, generolas Pattonas pamatė tankistą, kuriam nudegė batų raišteliai, kai į jo tanką pataikė priešo sviedinys. Tankistas vargiai begalėjo paeiti.
Generolas Pattonas davė jam diržą, kad juo apsivyniotų batus ir batai nekristų nuo kojos. Taip kilo sumanymas raištelius pakeisti odiniais dirželiais.
„Iš tiesų, dirželiai geriau,“ – sakė tankų dalinio specialistas Patrickas Romanas, Lietuvoje dalyvaujantis pratybose „Geležinis kardas 2015“.
„Jeigu ant kojos užkristų karšta tūta, raišteliai gali užsidegti arba išsilydyti, jau nekalbant apie tai, jeigu užsidegtų tankas. Be to, raišteliai gali už ko nors užsikabinti, ir tai gali būti kritinis veiksnys – iš degančio tanko nespėsi evakuotis“, – pasakojo P.Romanas.
Karys, aprodęs tanko „Abrams“ vidų, nusijuokė, paklaustas, kodėl ant jų šalmų puikuojasi užrašas „Patton’s Bastards“ („Pattono niekšeliai“): „Nusprendėme taip pavadinti savo tankų būrį, nes mums nepatiko ankstesnis jo pavadinimas. Mes važiuojame paskui būrį, kuris vadinasi tiesiog „Pattonai“, tai mes pagalvojom – būkime „Pattono niekšeliai“.
Generolas George'as Pattonas net ir septyniasdešimt metų po mirties amerikiečių kariams tebėra legendų ir susižavėjimo šaltinis. Visi iki šiol prisimena garsųjį generolo Pattono pamokymą prieš mūšį: „Man nereikia, kad jūs mirtumėte už savo šalį. Tegu tas kitas niekšas miršta už savąją.“
Tankistas P.Romanas prisimena ir kitą epizodą – paskutinius generolo Pattono žodžius. Po avarijos, kurioje susidūrė su eilinio kario vairuojamu visureigiu, vežamas į ligoninę, kurioje vėliau mirė, generolas nesiliovė kartoti: „Nebauskite jo – avarija įvyko dėl mano kaltės.“
Net ir mirdamas generolas rūpinosi savo kario likimu – kad jis nebūtų neteisingai nubaustas.
„Tai tikras vadas, tikras pavyzdys savo kariams“, – sakė amerikietis tankistas.
Generolas Pattonas ir tankisto batai – tokie, atrodytų, du tarpusavyje beveik nesusiję dalykai. Tačiau jie abu yra karinio dalinio mitologijos, karių atminties ir tapatybės dalis. Tokie legendomis apipinti istorijos faktai kuria dalinio „esprit du corps“ – karių vienybės dvasią, garbės jausmą ir pasididžiavimą savo daliniu, kuris verčia drąsiai žengti į priekį ir be kurio nebūtų įmanoma laimėti jokio mūšio.
Kaip sakė tas pats generolas Pattonas, „karus galima kariauti ginklais, bet juos laimi žmonės. Būtent dvasia – tų vyrų, kurie seka iš paskos, ir to, kuris juos veda, – atneša pergalę“.
Amerikiečių kariai puikiai supranta šią seną, bet aktualią tiesą.