Joje kaltinama ilgametė Šiaulių tarybos narė socialdemokratė Virginija Račienė bei jai talkinusios dvi medikės – šeimos gydytoja Elena Mockuvienė ir akių ligų gydytoja Danutė Milkintienė.
Į politikos nuošalę prieš pat 2015 m. savivaldos rinkimus pasitraukusiai V.Račienei pateikti kaltinimai dėl sukčiavimo ir dokumentų klastojimo, o jos talkininkėms dar inkriminuotas ir piktnaudžiavimas tarnyba. Trijulei gresia įkalinimas iki 8 metų.
Skandalą įžiebė žurnalisto tyrimas
Ikiteisminį tyrimą atliko Šiaulių apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokuroras Andrejus Mirnis bei Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) Šiaulių valdybos pareigūnai.
Tyrimas pradėtas po dienraščio „Lietuvos rytas“ žurnalisto tyrimo apie neregį parlamentarą Edvardą Žakarį automobiliu vežiojančią V.Račienę, gaunančią solidžias išmokas iš valstybės biudžeto dėl itin sunkaus regos sutrikimo.
Dienraščio žurnalisto aprašytos menamos neregės kelionės automobiliu buvo siūlas, padėjęs atskleisti šią aferą. Per tyrimą paaiškėjo itin daug skandalingų faktų.
Vienas jų – šimtus milijonų eurų medicinos aparatūrai išleidžiančioje Lietuvoje nėra nė vieno aparato, kuriuo būtų galima atlikti sukeltojo optokinetinio nistagmo tyrimą. Toks prietaisas kainuoja vos 20–25 tūkstančius eurų, bet itin tiksliai nustato regos aštrumą.
Atliekant šį tyrimą simuliacija neįmanoma, todėl Vakarų Europos šalyse plačiai taikomas ir tiriant mažų vaikų, ligonių regą.
Praturtėjo 17 tūkstančių eurų
Seimo nario Edvardo Žakario dešiniąja ranka laikyta V.Račienė išmokas dėl negalios gavo ištisą penkmetį. Šiaulietė dokumentuose buvo visiškai neįgali – ji buvo pripažinta netekusi 90 proc. regos.
Tai pribloškė ir politikę artimai pažįstančius žmones, mat V.Račienė apie sveikatos problemas niekam nebuvo prasitarusi.
Ikiteisminį tyrimą atlikę STT pareigūnai jau apskaičiavo, kad V.Račienė iš „Sodros“ biudžeto gavo per 17 tūkstančių eurų išmokų.
Negana to, Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos (NDNT) Kauno V teritorinio skyriaus specialistai itin sunkia ligone pripažintai V.Račienei nustatė ir specialųjį nuolatinės priežiūros poreikį. Pateikusi šį dokumentą politikė nuo praėjusių metų pabaigos iš Šiaulių miesto savivaldybės biudžeto ėmė gauti po 105 eurus per mėnesį.
Po tyrimo negalia išgaravo
V.Račienei ilgai nebuvo reiškiami įtarimai, nes pareigūnai negavo oficialių išvadų iš medicinos įstaigų.
Ikiteisminį tyrimą sunkino tai, kad Lietuvoje nėra medicininės įrangos, kuri objektyviai padėtų nustatyti regėjimo aštrumo simuliaciją.
Įtarimai V.Račienei buvo pareikšti gavus VšĮ Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikos Akių ligų centro ir VšĮ Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų Akių ligų klinikos oftalmologų išvadas.
Medikai konstatavo, kad V.Račienei nėra diagnozuotų nepagydomų didelių regėjimo funkcijų sutrikimų, o ankstesnės regėjimo sutrikimų diagnozės yra neteisingos.
Remiantis šiomis išvadomis, 2015 m. rugsėjo 21 d. Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos Sprendimų kontrolės skyrius panaikino šiaulietei anksčiau nustatytą neįgalumą ir specialiuosius poreikius.
Nuo kaltinimų gynėsi tyla
Ir V.Račienė, ir jos talkininkės medikės kaltę neigia, tačiau pareigūnų duomenų pakako kaltei įrodyti.
Parlamentaro E.Žakario patikėtinė per skandalą bandė aiškinti, kad nevairavo automobilio, tačiau ši versija subliūško – ją paneigė oficialūs dokumentai.
Mat šiaulietė gaudavo išmokas už sunaudotus degalus ir iš Seimo kanceliarijos, ir iš Šiaulių miesto savivaldybės, ir iš partinės kasos.
Negana to, V.Račienę klampino keli padaryti Kelių eismo taisyklių pažeidimai.
Šiaulietė, paklausta, kodėl darbovietei Šiaulių vaikų globos namams „Šaltinis“ pateiktoje privalomoje sveikatos pažymoje nėra nė menkiausio įrašo apie regos negalią, nieko negalėjo paaiškinti.