Vilniaus romai: „Pas save tvarkykitės, ko prie mūsų lendate“

2015 m. lapkričio 1 d. 15:15
Asta Kuznecovaitė
„Jūs į taborą neįžengsite, o jei įžengsite pagaliais uždaužysime“, – tokiais žodžiais sostinės čigonai sekmadienį pasitiko kelias dešimtis akcijos „jis irgi norėjo gyventi“ dalyvius, kurie jau ne pirmą kartą bando atkreipti visuomenės dėmesį į tabore klestinčią narkotikų prekybą.
Daugiau nuotraukų (60)
Dauguma šios akcijos dalyvių patys yra buvę narkomanai, kurie nusprendė atsisakyti kvaišalų ir dabar gydosi viešosios įstaigos „Naujas gyvenimas“ reabilitacijos centre.
„Visas taboras yra kaip turgus. Tik turguje mes perkame lašinius, o čia – narkotikus“, – žurnalistams sakė reabilitacijos centre dirbantis Marekas. Anksčiau jaunas vyras taip pat buvo narkomanas ir, kaip pats sakė, į čigonų taborą važinėdavo, kaip į darbą.
Aiškino narkotikų nepardavinėjantys 
Giltinėmis apsirengę ir plakatais nešini akcijos dalyviai į taborą vis dėlto pateko, tačiau jo gyventojams tai labai nepatiko.
Juos pasitiko įsiaudrinę romai, kurie bandydami vienas kitą perėkti aiškino, kad narkotikų čia niekas nepardavinėja, esą narkomanai jų patys atsiveža iš miesto ir miršta šalia taboro, taip gadindami jo reputaciją.
„Pas save tvarkykitės, ko čia prie mūsų lendate“, – rėkė dvi tik su chalatais į lauką išbėgusios čigonės.
„Jūs visi greitai nudvėsite, tikrai nudvėsite, aš pasakiau ir taip bus“, – prakeiksmus siuntė kita.
Moteris palaikė keli vyrai ir būrys vaikų, kurie kabinėjosi prie akcijos dalyvių ir keikdamiesi juos įžeidinėjo.
Čigonai sukėlė tokį triukšmą, kad suprasti, kodėl juos taip papiktino akcijos dalyviai, buvo gana sunku.
Skundėsi, kad negauna darbo
Tiek vyrai, tiek moterys aiškino, kad Lietuvos žmonėms jie yra atstumtieji. Esą jie norėtų dirbti ir normaliai gyventi, tačiau į darbą jų niekas nepriima: „Sužino, kad čigonas, veja lauk, nes neva, mes kažką pavogsime“.
Išgirdęs triukšmą pabendrauti su akcijos dalyviais atėjo ir romų bendruomenės pirmininkas Steponas Visockis.
Vos nuraminęs garsiai rėkusias moteris, jis ir pats kibo į atlapus renginio organizatoriui, reabilitacijos centro vadovui Marijui Balčiūnui.
„Čia nėra nei vieno narkotikų prekeivio“, – aiškino S.Visockis ir teigė, kad visi jo bendruomenės nariai yra geri, stengiasi, nori dirbti, moka mokesčius už vandenį, elektrą, bet lietuviai vistiek jų kažkodėl nekenčia.
„Nėra čia ko vaikščioti , tu neturi leidimo įeiti į taborą“, – pyko S.Visockis.
M.Balčiūnui pasiūlius ieškoti dialogo su visuomene ir reabilituotis visų žmonių akyse, S.Visockis atšovė: „O už ką mums reabilituotis“.
Bando atkreipti dėmesį
Tai jau ne pirma M.Balčiūno organizuota akcija Vilniaus čigonų tabore.
„Norėtume visiems priminti, kad šioje vietoje žmonės miršta nuo narkotikų perdozavimo ir mes turėme kalbėti, turime netylėti, nes jei mes tylėsime, taboras gyvuos dar 50 metų ir niekas nieko negalės daryti, narkomanai atvažiuos, pirks narkotikus ir mirs, jaunimas eis į pražūtį“, – sakė M.Balčiūnas.
Pasak jo, narkotikai yra didžiulė problema, todėl jis nori, kad visuomenė aktyviau dalyvautų padedant tiems, kurie sugalvojo keisti savo gyvenimą.
Viešosios įstaigos „Naujas gyvenimas“ įkurtame reabilitacijos centre yra 25 vietos, tačiau, pasak M.Balčiūno, gydytis norinčių yra daug daugiau ir visi į reabilitacijos centrą netelpa, todėl būtų gerai, kad būtų skiriamos lėšos ir steigiami nauji centrai.
„Tada mes galėtumėte reabilituoti daugiau žmonių, mažėtų narkomanijos ir mirčių skaičius“, – kalbėjo M.Balčiūnas.
Pasak jo, narkomano gydymosi kursas trunka vienerius metus arba ir dar ilgiau.
Vienam pačiam narkomanui labai sunku atsisakyti žalingo įpročio. Net ir pasigydę reabilitacijos centre, dalis jų po kiek laiko vėl grįžta į ankstesnį kelią ir pradeda vartoti narkotikus.
„Išsigydo ne visi, bet reabilitacijos centras yra pati veiksmingiausia gydymo priemonė, nes keičia požiūrį, keičią charakterį, keičia mąstymą. Žmogus reabilituojasi iš vidaus, tai kaip gyvenimo mokykla“, – kalbėjo reabilitacijos įstaigos vadovas.
Taborą pavadino kapinėmis
Jis mano, kad čigonų taboro Vilniuje neturėtų būti.
„Romų taboras jau čia egzistuoja daugiau nei 50 metų. Romai pradėjo pardavinėti kontrabandines cigaretes ir pilstuką, po to – „žolę“. Niekas jų negalėjo sustabdyti, todėl laikui bėgant pradėjo pardavinėti aguonų ekstraktą, dabar pardavinėja heroiną. O kas bus toliau? Galbūt jie pradės pardavinėti ginklus, o gal žmones?
Ši vieta yra baisi, čia turi būti kapinės, nes joje miršta žmonės ir krenta kaip lapai“, – sakė M.Balčiūnas.
Jo duomenimis, pernai nuo narkotikų perdozavimo Lietuvoje mirė 81 žmogus, 2013 metais tokių buvo 53, o 2012 – 70.
Kiek nuo narkotikų perdozavimo žmonių mirė šiemet, duomenų kol kas nėra, bet vien per dvi liepos savaites šalia čigonų taboro buvo rasta 11 mirusių narkomanų.
AkcijaNarkotikainarkomanai
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.