Pasipiktinusios darbininkijos gretos nebuvo itin gausios – į piketą susirinko apie 12 Jungtinės profesinės sąjungos (JPF) sukviestų kauniečių. Jų raminti ir įtikinti, kad naujasis socialinis modelis nepasmerks dirbančiųjų vergovei, atvyko Socialinės apsaugos ir darbo viceministras Gintaras Klimavičius bei Seimo narys Mečislovas Zaščiurinskas. Pastarasis tačiau pripažino, kad naujai darbo santykius reguliuojantis įstatymų paketas parengtas ne itin vykusiai ir jo svarstymą Seime pavadino „bardaku“.
„Naujajam darbo kodeksui, socialiniam modeliui, darbininką paverčiančiam vergu – ne! Socialinės apsaugos ir darbo ministrei Algimantai Pabedinskienei – ne! Gėda ministrei!“, – šaukė piketuotojai, pirmadienį susirinkę prie Darbo partijos Kauno skyriaus būstinės Rotušės aikštėje.
JPF pirmininkas Arvydas Dambrauskas paaiškino, kodėl protesto mitingas surengtas būtent Darbo partijos būstinės.
„Profsąjungos rengia mitingus, piketus prie visų valdančiosios koalicijos partijų būstinių. Taip protestuojame prieš valdančiųjų parengtą socialinio modelio projektą, kurį ir prezidentė Dalia Grybauskaitė pavadino kratiniu. Darbo partiją kaip kritikos taikinį pasirinkome todėl, kad u- kodekso priėmimą atsakinga Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, kuriai vadovauja Darbo partijos deleguota ministrė A.Pabedinskienė“, – aiškino A.Dambrauskas.
Raminti ir kalbėtis su kauniečiais atvyko Socialinės apsaugos ir darbo viceministras G.Klimavičius ir Darbo partijos frakcijai atstovaujantis Seimo narys M.Zaščiurinskas. Plakatą laikanti moteris pastarajam priekaištavo, jog naujasis Darbo kodeksas nenumato „mamadienių“ (vaikus auginančioms motinoms skiriamų papildomų laisvų dienų), o vidutinio amžiaus protestuotojas tiesiai paklausė Seimo nario: „Kokio dydžio pensiją, sulaukęs atitinkamo amžiaus už ilgus darbo metus gausiu aš, o kokią jūs, kai baigsite 4 metų kadenciją?“
Klausimas M.Zaščiurinską gerokai sutrikdė, jis tik atsakė: „Ne čia esmė“.
Tačiau Seimo narys toliau kalbėjo tai, ką iš esmės norėjo girdėti darbo santykius liberalizuojančių, daugiau laisvės verslui suteikiančių įstatymų priešininkai.
„Padėtį, susidariusią Seime po to, kai Vyrausybė pateikė svarstyti socialinio modelio projektą, pavadinčiau, atsiprašau už žargono žodį – bardaku. To dar nebuvo Seime. Net 40 straipsnių nepritarė trišalė taryba, Vyriausybės, profsąjungų ir darbdavių atstovai. Nėra prasmės tada ir svarstyti, juk priimti kodeksą reikia kaip visumą“, – kalbėjo M.Zaščiurinskas.
Jis teigė, kad Seime sudaryta politinė darbo grupė iš valdančiųjų partijų atstovų, kuri pateiks savo pastabas dėl labiausiai visuomenės nerimą keliančių Darbo kodekso projekto straipsnių Vyriausybei.
„Man, pavyzdžiui, labai nepatinka įstatymo straipsnis, numatantis darbdaviams teisę sudaryti ilgalaikes terminuotas darbo sutartis, iki dviejų metų, pastoviam darbui. Tokias darbo sutartis pasirašiusiam darbuotojui bankai neteiks paskolų, tai blogai jaunoms šeimoms, siekiančioms įsigyti būstą, susitvarkyti buitį“, – kalbėjo M.Zaščiurinskas.
Jis tikino, jog toks socialinio modelio projektas, kokį Vyriausybė pateikė dabar, Seime iš esmės nebus svarstomas, o juolab priimtas.
Grupelė profsąjungos piketuotojų dar truputį pasiginčijo su Seimo nariu ir viceministru ir išsiskirstė.
JPF vadovas A.Dambrauskas sakė, jog šis piketas buvo surengtas, siekiant pareikšti su didesnio masto protesto renginiu Klaipėdoje.
Profsąjungų aktyvistai tvirtino, jog viešos protesto akcijos prieš naująjį Darbo kodeksą bus rengiami ir toliau visoje Lietuvoje, neatmetama ir masinių streikų galimybė.
Per kelis tūkstančius žmonių surinkęs mitingas prieš darbo santykius liberalizuojančius įstatymus buvo surengtas rugpjūčio mėnesį prie Seimo. Tuomet atvyko profsąjungų atstovai iš kitų ES šalių.