Gimnazistai popiežių supras jau ir be vertėjo

2015 m. spalio 20 d. 21:59
Artūras Jančys („Lietuvos rytas“)
Baigusieji Vilniaus Abraomo Kulviečio gimnaziją mokiniai galės žerti lotyniškas sentencijas, net pasikalbėti be vertėjo su Romos popiežiumi. Nuo šių mokslo metų lotynų kalba gimnazijoje tapo privaloma.
Daugiau nuotraukų (3)
Nuo šių metų humanitarinės pakraipos Abraomo Kulviečio vidurinė mokykla tapo gimnazija. Lotynų kalba ir antikos kultūra iš anksčiau buvusių pasirenkamųjų disciplinų tapo privalomais mokomaisiais dalykais.
A.Kulviečio gimnazija tapo vienintele tokia vidurinio mokslo įstaiga Lietuvoje.
Lotynų kalba pravers tiems, kurie ateityje rinksis filologijos ar medicinos studijas.
Bet ar ne per didelė prabanga priverstine tvarka kalti mokiniams į galvą Vergilijaus ir Ovidijaus eiles originalo kalba? Gal vertėjo pasirinkti, pavyzdžiui, kur kas praktiškesnes kinų ar arabų kalbas?
„Mes didžiuojamės, kad tapome klasikine gimnazija. Vakarų Europoje, ypač Italijoje, Prancūzijoje ir Vokietijoje, baigti mokslus tokiose gimnazijose laikoma prestižu.
Pažintis su lotynų kalba ir antikos kultūra svarbi žmogui, jei jis nori tapti išsilavinusiu europiečiu“, – teigė A.Kulviečio gimnazijos direktorė Kristina Gudelienė.
Ji tvirtino, kad iš mokinių ir jų tėvų nesulaukė priekaištų, jog teks privalomąja tvarka mokytis kalbos, kurios praktinės panaudojimo ribos labai siauros.
„Juk seniai žinoma, kad mūsų gimnazija yra humanitarinės pakraipos, norintys stipriau mokytis tiksliųjų mokslų gali rinktis kitas mokyklas“, – teigė K.Gudelienė.
Lotynų kalbą A.Kulviečio gimnazijoje dėsto keturi mokytojai lituanistai, nes ši kalba pagal mokymo programas nepriskiriama prie užsienio kalbų.
Švietimo ir mokslo viceministrės Genoveitos Krasauskienės nuomone, lotynų kalbos mokėjimas duoda praktinės naudos mokantis kitų, gyvųjų, kalbų.
„Lotynų kalba – viena seniausių kalbų, kurios terminus perėmė kitos kalbos. Taigi ši kalba gali būti puiki pagalbinė priemonė mokantis kalbų, ypač tai pasakytina apie germanų kalbas, tokias kaip vokiečių, anglų.
Daug tarptautinių žodžių yra kilę iš lotynų kalbos, todėl norėdami suprasti jų reikšmę turime mokėti ir šią, pirminę, kalbą. Žmonės vartojo ir tebevartoja amžių nugludintas lotyniškas sentencijas, kurios yra tapusios gyvenimo išminties postulatais“, – teigė viceministrė.
Mokosi ir kiniškai
Daugiakultūrio Vilniaus vidurinėse mokyklose galima išmokti Lietuvoje retai vartojamų kalbų. Vilniaus Šolomo Aleichemo gimnazijoje tris kartus per savaitę yra privalomos hebrajų (ivrito) pamokos.
Šioje prestižinėje gimnazijoje mokosi ne tik žydų, bet ir nemažai lietuvių vaikų.
Vilniaus inžinerijos licėjuje (buvusi Vilniaus Mikalojaus Daukšos mokykla) galima savanoriškai mokytis lietuviams sunkios, bet pasaulyje itin paplitusios kinų kalbos.
Kinų kalbos fakultatyvai rengiami vyresnių klasių mokiniams. Licėjaus direktorė Regina Mikalauskienė teigė, kad norinčių mokytis kiniškai yra nemažai – šiemet susirinko apie 50 mokinių grupė.
Pirmųjų kiniškų žodžių, posakių mokomi ir pradinukai. Kinė savanorė ateina į gamtos pažinimo pamokas ir pamoko vaikus kiniškų žodžių, vaikiškų dainelių.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.