Čia turėtų įsikurti ne tik muziejus, bet numatoma pastatyti ir amfiteatrą koncertams, iškylas ir vakarones galės rengti kauniečių bendruomenės. Pirmadienį apžiūrėti atnaujinimo startui parengto VI-ojo forto atvyko Kultūros ministras Šarūnas Birutis.
Kauno miesto savivaldybės žinioje esantį fortą atgaivinti ir pritaikyti šiuolaikinėms visuomenės reikmėms labiausiai stengiasi viešoji įstaiga „Kauno tvirtovės projektai“ ir asociacija „Kauno tvirtovė“.
Kauno miesto savivaldybė jau yra parengusi VI forto detalųjį ir techninius projektus. Šios caro laikų tvirtovė, kurioje buvo įsikūrusi Sovietų armijos įgula iki 1993 metų, išsilaikė palyginti su kitais Kauno fortais neblogai, nors aplink apžėlusi žolė, vaikščioti po teritoriją tenka atsargiai.
Pagal projektą, atnaujintos ir šiuolaikinėms reikmėms pritaikytos teritorijos pagrindinis traukos centru numatomas karo technikos muziejus, kaip Vytauto Didžiojo karo muziejaus padalinys.
„Bet tai nebūtų uždara muziejinė erdvė. Atvirkščiai, būtų vieta ir pramogoms, kultūrai, bendruomenės veiklai“, – tikino „Kauno tvirtovės projektų“ vadovas, Lietuvos kariuomenės vado patarėjas Valdas Rakutis.
Pirmajam VI forto atnaujinimo etapui reikėtų 4 mln. eurų, visam kompleksui – apie 10 mln. eurų.
Kauno vicemeras Povilas Mačiulis teigė, jog lėšų ieškoma kompleksiškai –bus bandoma pritraukti ir ES, ir privačias lėšas. Tikimasi ir Vyriausybės paramos.
V.Rakutis sakė, kad Kultūros ministras Š.Birutis ir buvo pasikviestas į Kauną, kad projektas greičiau išjudėtų.
Kauno meras Visvaldas Matijošaitis tvirtino, jog seni užmojai atgaivinti ir pritaikyti dabarčiai, ypač turizmui, Kauno tvirtovę įgauna apčiuopiamus kontūrus.
„Bet tokie projektai neįvykdomi labai gretai, nes juos įgyvendinti būtini kombinuoti būdai“, – aiškino V.Matijošaitis.
Kauno miesto savivaldybė ir Kauno fortų paveldo entuziastai tikisi, jog pirmas VI forto atgaivinimo etapas, karo technikos muziejus ir amfiteatras, bus įgyvendintas per 5 – 6 metus.
„Pagrindinė problema yra ne apskritai rasti pinigų, o juos protingai panaudoti. Svarbiausia – kad būtų sumanus ir geras šeimininkas“, – sakė „Kauno tvirtovės projektų“ vadovas V.Rakutis.
Šiuo metu kaip muziejus ir karo inscenizacijų vieta veikia privačiomis lėšomis sutvarkytas Kauno VII fortas. Jau nuo sovietmečio Kauno IX forte įsteigtas memorialas ir muziejus genocido aukoms atminti.
Apžiūrėjęs VI fortą ministras Š.Birutis prisiminė, kad netoli šios vietos jis anksčiau gyveno, turėjo butą.
Š.Birutis apsilankė ir kitas istorinio paveldo vietas mieste: Kauno pilį, Senamiestį. Kultūros ir švietimo ministras „Žalgirio“ arenoje susitiko su Kauno kultūros ir švietimo bendruomenėmis.