Lietuvoje vis dažniau sieros rūgštis ir kitos pavojingos cheminės medžiagos tampa baisiu ginklu piktavalių žmonių rankose. Aukos suluošinamos visam gyvenimui, tačiau, nepaisant skaudžių pavyzdžių, privatiems asmenims šių medžiagų ir toliau galima įsigyti be jokių suvaržymų.
„Sieros rūgštis nėra uždraustų prekių sąraše, todėl jos prekyba nėra apribota“, – naujienų portalui lrytas.lt pasakojo Valstybinės ne maisto produktų inspekcijos Gaminių ir paslaugų skyriaus vedėjo pavaduotoja Skirmantė Ambrazienė.
Lrytas.lt žurnalistas įsitikino, kad įsigyti grėsmingą ginklą – bet kam juokų darbas.
Tiesa, dalis specializuotų parduotuvių yra įvedusios savo taisykles – pirkėjų prašoma pateikti pasus arba užpildyti pirkimo deklaracijas, kuriose galima įrašyti išgalvotus asmens duomenis.
„Sieros rūgšties prekyba turėtų būti griežčiau kontroliuojama. Tada būtų užkirstas kelias šiurpiems nusikaltimams“, – tvirtino advokatas Vytautas Kantaravičius, Kauno apygardos teisme ginantis deginančiu skysčiu apipiltą 58 metų alytiškę Kazimierą Banevičienę.
K.Banevičienė, kaip ir dar viena moteris, 31 metų kaunietė, tapo pavydžių vyrų aukomis. Joms teko ištverti gausybę plastinių operacijų ir iškęsti nežmoniškas kančias.
Dar vienas kraupus išpuolis buvo įvykdytas Virbalių miestelyje (Vilkaviškio r.), kai aršiai nusiteikęs vyras sieros rūgštimi nudegino tris savo kaimynus.
Galima pirkti net tonomis
Internete nesunku rasti cheminėmis medžiagomis, tarp jų sieros rūgštimi prekiaujančias įmones.
„Atvažiuokite. Pas mus „švarios“, laboratorijose naudojamos sieros rūgšties litras kainuoja 5 eurus 88 centus, o daugiau priemaišų turinčios techninės sieros rūgšties 5 litrų kaina – 6 eurai 54 centai. Abiejų rūšių koncentracija beveik vienoda – 95,5 – 96 procentų“, – klientu apsimetusiam žurnalistui telefonu pasakojo sostinės bendrovės „FasChem“ vadybininkė.
Darbuotoja net neužsiminė apie asmens dokumentą.
Paklausta, ar vis dėl to jį reikia pateikti, pašnekovė nurodė: „Ne, prekyba sieros rūgštimi kol kas nėra uždrausta. Tik vietoje užpildysite pirkėjo deklaraciją – užrašysite savo vardą, pavardę“.
Tačiau negerų kėslų vedinas klientas gali įrašyti bet kokius duomenis – prekybininkai jų patikrinti vietoje neturėtų jokių galimybių.
„Mes parduodame sieros rūgštį dideliais kiekiais. Reikėtų, kad pirktumėte toną, ne mažiau. Nors jūs ir privatus asmuo, galite įsigyti jos be apribojimų“, – išpyškino Vievyje įsikūrusios bendrovės „Iviltra“ atstovė.
Panašiai dėstė ir Vilniaus įmonės „Transchema“ pardavimų vadybininkas: „Trijų ar penkių litrų jums neparduotumėm, bet jei pageidautumėte 10 ar 20 tonų – tada prašom“.
Sunku net įsivaizduoti, kas atsitiktų, jei kelias tonas sieros rūgšties sumanytų nusipirkti turtingas žmogus, susirgęs psichine liga.
Siūlo leisti tik įmonėms prekiauti
„Ir prekybininkams, ir valdžios institucijoms stinga atsakomybės jausmo. Vieni neįveda teisinių saugiklių, kiti abejingai bruka į rankas didelę grėsmę keliantį cheminį skystį“, – piktinosi advokatas V.Kantaravičius.
Anot juristo, vertėtų iš viso uždrausti privatiems asmenims pirkti sieros rūgštį, nes namuose be jos galima išsiversti.
Tada įsigyti ją galėtų tik pramonės įmonės, turinčios atitinkamas licencijas.
„Jei šis draudimas nebus įvestas, specializuotose parduotuvėse reikėtų taikyti griežtą apskaitą – fiksuoti kliento duomenis pagal jo pateiktą asmens dokumentą, pažymėti kiekvieno pirkimo datą. Galbūt net vertėtų reikalauti pažymos, jog pirkėjas nėra įtrauktas į psichiatrijos įskaitą“, – svarstė V.Kantaravičius.
Dalis prekybininkų – atsakingi
Tiesa, ne visi prekybininkai smalsautojui apie sieros rūgštį sutiko ją parduoti.
Bendrovių „Lifosa“, „Riposantas“, „Brenntag“ atstovai iškart nukirto, jog šis skystis siūlomas tik firmoms – apie privačius klientus negali būti nė kalbos.
„Kiekviena parduotuvė gali nustatyti savo vidaus taisykles“, – skirtingą tvarką paaiškino Valstybinės ne maisto produktų inspekcijos atstovė S.Ambrazienė.
Prekybininkai įstatymiškai neprivalo taikyti apribojimų, todėl tai priklauso tik nuo jų atsakomybės lygio.
Pavyzdžiui, vieni su privačiu klientu net nesileidžia į kalbas, o kiti parduotų jam kad ir dešimt tonų sieros rūgšties.
Itin žiauriai atkeršijo buvusiai draugei
Ką teko ištverti sieros rūgštimi apipiltoms aukoms? Deginančiu skysčiu apipilta 31 metų kaunietė kelerius metus gydėsi nudegimus, kol jos gyvenimas tapo pilnavertis.
Įspūdingo grožio mergina, palikusi savo itin pavydaus būdo draugą, sulaukė baisaus keršto.
Pastarasis pasamdė keturis kartus teistą recidyvistą, davė jam pusės litro sieros rūgšties butelį ir liepė patykoti prie jos namų.
2011 metų gegužės 19 dieną palaukęs merginos prie daugiabučio laiptinės, jis apliejo ją nuo galvos iki kojų.
Deginantis skystis giliai prasiskverbė į odą, plaukai krito kuokštais.
Mergina ištvėrė per 30 plastinių operacijų. Ji neteko darbo, skausmas ir baimė tapo nuolatiniais jos palydovais. Tai tęsėsi daugybę mėnesių.
Šiurpaus plano sumanytojas P.K. buvo nuteistas kalėti 11 metų, o jo keršto įrankiu už 2000 litų (579 eurus) virtęs P.B. įkalintas 9 metams.
Siūlė žmonai atsigerti „mineralinio“
Po šio nusikaltimo išpuoliai sieros rūgštimi ne sykį pasikartojo.
Sveikstanti kaunietė šio miesto ligoninėje aplankė savo likimo draugę, 58 metų alytiškę Kazimierą Banevičienę.
Ėsdinančiu skysčiu K.Banevičienę apipylė jos 49 metų sutuoktinis Gintautas Banevičius, šiuo metu teisiamas dėl sunkaus sveikatos sutrikdymo ir pasikėsinimo nužudyti.
Sieros rūgštis moteriai pažeidė kairę akį, sudarkė veidą, petį, kaklą, krūtinę, ji ištvėrė daugybę plastinių operacijų, kurios buvo atliktos Vokietijoje.
K.Banevičienės kūnas buvo nusėtas kraujuojančiomis žaizdomis, kurių gydymas – labai ilgas ir skausmingas, galintis trukti 5 metus ar dar ilgesnį laikotarpį.
Įniršęs, kad Vokietijoje dirbanti ir jį, pasilikusį Alytuje, išlaikanti žmona gali visam laikui apsigyventi užsienyje, stalius G.Banevičius sugalvojo žiaurių planą.
Sutuotinei trumpam parvykus namo, jis ištiesė jai puodelį, kuriame buvo drumzlinas skystis – technnė sieros rūgštis su priemaišomis.
Moteris atsisakė gerti, nepatikėjusi, jog tai – mineralinis vanduo.
Tada G.Banevičius išliejo rūgštį ant žmonos ir puolė ją peiliu.
Moterį išgelbėjo laimingas atsitiktinumas – netyčia nusideginęs rankas, vyras negalėjo įvykdyti savo šiurpios užmačios.
Klykdama iš skausmo, K.Banevičienė nubėgo pas kaimynus, kurie iškvietė pagalbą.
Nepaisant itin sunkaus nusikaltimo ir vėliau sekusių grasinimų susidoroti su auka, jos budelis lieka nesuimtas.
Sunkiai sužeidė tris kaimynus
Sąskaitos, panaudojant sieros rūgštį, suvedinėjamos vis dažniau. Vilkaviškio apylinkėse esančiame Virbalio miestelyje 79 metų Vytautas K. deginančiu skysčiu apipylė tris savo kaimynus – 60 metų Joną V., 56 metų Pauliną N. ir 54 metų Joną K.
Jonui V. rūgštimi sužalota pusė veido ir akis, Paulinai apdegintos rankos, kojos, pilvas ir krūtinė. Smarkiai nukentėjo ir Jonas K. – jiems visiems atsivėrė didžiulės žaizdos.
Konfliktiško būdo senolis taip pasielgė todėl, kad kaimynai naudojosi prie dviejų namų esančiu šuliniu, kuris esą priklauso tik jam vienam.
Tiriant šias tris bylas nebuvo nustatyta, iš kur smurtautojai gavo sieros rūgšties.
Manoma, jog jie šį deginantį skystį įsigijo parduotuvėse arba gavo iš pažįstamų.
Valo kanalizacijos vamzdžius
Sieros rūgštis plačiai naudojama chemijos pramonės šakose – mineralinių trąšų gamyboje, sintetinio ir natūralaus pluošto, odos apdirbimo, naftos, metalurgijos, maisto, dažų pramonės įmonėse.
Privačiose valdose šiuos skysčiu vis dar valomi užsikimšę kanalizacijos vamzdžiai, dalis radiotechnikos specialistų jį naudoja įvairių prietaisų dalims nuriebalinti.
Tačiau atliekant šiuos darbus galima panaudoti kitas, ne tokias pavojingas priemones.
Sieros rūgštis yra naudojama ir narkotinių medžiagų gamyboje.
„Lietuvoje uždrausta nuodingųjų medžiagų mažmenine prekyba, tačiau sieros rūgštis nėra įtraukta nuodingų medžiagų pagal jų toksiškumą sąrašą. Todėl mažmeninė prekyba sieros rūgštimi nėra uždrausta ar apribota.
Mūsų žiniomis, Lietuvoje mažmeninės prekybos įmonės platina sieros rūgšties tirpalą – elektrolitą, kuris skirtas rūgštiniams akumuliatoriams. Mažmeniniai tinklai koncentruotos sieros rūgšties neplatina“, – teigiama Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento atsakyme portalui lrytas.lt dėl prekybos sieros rūgštimi.
Žurnalistinio tyrimo metu išaiškėjo, jog mažmeninė prekyba vyksta – fiziniams asmenims galima įsigyti ir 1, ir 5 litrus sieros rūgšties.
Lrytas.lt dar 2013 metų pabaigoje domėjosi sieros rūgšties prekybos ypatumais. Tuomet kalbinti Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento atstovai žadėjo siekti jos įsigijimo sąlygų sugriežtinimo, tačiau tai buvo tik tuščios kalbos.
Valdininkai grėsmės neįžvelgia
S.Ambrazienė
Valstybinės ne maisto produktų inspekcijos Gaminių ir paslaugų priežiūros skyriaus vedėjo pavaduotoja
„Mūsų įstaiga prižiūri, ar ne maisto produktai, tiekiami į rinką, atitinka saugumo, kokybės, ženklinimo reikalavimus.
Europos Sąjunga yra nurodžiusi tam tikrų pavojingų cheminių medžiagų, mišinių sąrašą, kurių naudojimas, gamyba ir tiekimas rinkai yra apriboti.
Sieros rūgštis klasifikuojama kaip odą ėsdinanti 1A kategorijos medžiaga ir nėra įtraukta šį sąrašą.
Šios cheminės medžiagos nedraudžiama tiekti į rinką ir ja prekiauti.“