„Skurdui – ne! Baudžiavai – ne! Darbuotojų garantijų mažinimui – ne!“, – tokiais šūkiais į mitingą kviečiami lietuviai.
Apie rengiamą mitingą ir naujo Darbo kodekso poveikį darbo rinkai, surengtoje spaudos konferencijoje kalbėjo Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkas Artūras Černiauskas ir Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkė Kristina Krupavičienė.
Bus Šustauskas ir Paleckis
Kaip sakė K.Krupavičienė, yra gautas leidimas 2 tūkst. žmonių mitingui prie Seimo. Profesinės sąjungos skaičiavimais, bent 30 autobusų atvažiuos iš įvairių Lietuvos regionų. Yra paskelbtos vietos, kur bus surenkami žmonės.
Kaip nurodė A.Černiauskas, Estijoje, Latvijoje prie Lietuvos ambasadų bus rengiamos protesto akcijos. Į Lietuvą atvyksta žmonės iš Norvegijos ir kitų šalių.
„Jie atvyksta mūsų palaikyti, baimindamiesi, kad ilgos darbo savaitės virusas neateitų ir kitur Europoje. Jie atvažiuoja pasižiūrėti kas darosi pas mus“, – sakė Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkas.
Anot jo, mitinge gali būti ir daugiau nei 2 tūkst. žmonių.
„Jokių riaušių neplanuojame, bet kaip buvo praėjusį kartą – patys kalbėjo, kalbėjo ir prisikalbėjo. Mes to nenorime“, – sakė A.Černiauskas.
Profesinių sąjungų atstovai neslepia, kad mitingas gali sutraukti ir marginalus.
„Jeigu tą pačią dieną leidimai duoti ir Algirdui Paleckiui, Vytautui Šustauskui... Mus tai nustebino, kai kreipėmės dėl leidimo, mus informavo, kad yra ir jie“, – sakė K.Krupaviečienė.
Profesinių sąjungų atstovai baiminasi, kad marginalai sukompromituos mitingą.
„Dalis žmonių neateis, nes jiems netinka kompanija su Šustausku ir Paleckiu. Daliai žmonių šis mitingas taps nepatrauklus, – sakė A.Černiauskas.
Jis taip pat pabrėžė, kad jiems „niekas nediriguoja ir niekas nevadovauja“. Tai A.Černiauskas akcentavo, atsakydamas į kalbas, kad šis mitingas gali būti finansuojamas ir kurstomas Rusijos.
K.Krupavičienė pabrėžė, kad mitingas yra „labai laiku“: „Bijome, kad darbuotojai liks be jokių garantijų. Ar bus galima įkurti profesinę sąjungą, jeigu bus terminuotos darbo sutartys? Mūsų kolegos iš Lenkijos sako, kad ne“.
Netenkina naujasis Darbo kodeksas
Kaip sakė, A.Černiauskas, iš 262 naujojo Darbo kodekso projekto straipsnių, apie 60 straipsnių yra nesuderinta su Lietuvos profesinių sąjungų konfederacija. Konfederacija išskyrė 41 aspektą, kuris pablogins dirbančiųjų garantijas.
Pagrindiniai teiginiai, kuriems nepritaria profesinė sąjunga yra šie: darbuotojo atleidimas, įspėjus prieš 3 dienas; darbo užmokesčio mažinimas; išeitinių išmokų ir įspėjimo terminų mažinimas; maksimalios daro laiko savaitės ilginimas iki 60 val.; terminuotų darbo sutarčių įvedimui nuolatinio pobūdžio darbui; atostogų už darbo stažą panaikinimui; darbo stažo pensijai gauti ilginimui penkeriais metais; darbuotojų auginančių vaikus garantijų mažinimui; profesinių sąjungų veiklos suvaržymui.
Jo teigimu, šie ir kiti išskirti aspektai, yra patys aktualiausi darbuotojams.
„Mes galvojame, kad įstatymus reikia keisti, bet jie neturi būti keičiami kaip dabar – į vienus vartus. Kaip galima kurti naujas darbo vietas ilginant darbo savaitę? Lietuva bando išrasti fenomeną – 60 val. arba 72 val. darbo savaitė bus pati ilgiausia Europos Sąjungoje, dirbant su viena darbo sutartimi“, – sakė A.Černiauskas.
Bet jis įžvelgė ir gerų kodekso pusių – pirmą kartą pradėta kalbėti tai, kad minimalus darbo užmokestis turėtų būti mokamas tik nekvalifikuotą darbą dirbantiems asmenims.
„Yra ir teigiamų dalykų, tačiau naujame kodekse yra daugiau neigiamų pusių“, – sakė A.Černiauskas.
K.Krupavičienė sakė, kad nėra aišku, koks DK projektas bus svarstomas Seime.
„Trišalėje taryboje mes svarstome DK projektą, tačiau kaip sužinojome, Seime yra kitas projektas, kurį pateikė Vyriausybė. Koks vis dėlto projektas bus svarstomas Seime? Kaip mus sakė, tas, kurį pateikė Vyriausybė. Tai kelia didelį susirūpinimą“, – sakė K.Krupavičienė.
Sukurs naujas darbo vietas
Savo ruožtu, SADM teigia, kad naujasis socialinis modelis, kuris apima esamo Darbo kodekso reformą, užimtumo didinimą ir draudimą netekus darbo, sukurs 85 tūkst. naujų darbo vietų ir 7 proc. sumažins nedarbo lygį.
Darbuotojams bus numatyta 60 naujų teisių – pavyzdžiui, auginant vaiką darbuotojas turės teisė dirbti ne visą darbo dieną.
Teigiama, kad dabartinis Darbo kodeksas yra orientuotas į gamyklas, o ne į pažangų ir smulkų verslą. Darbo sąlygos, lankstumas ir karjeros su šeima derinimas pasikeitė, o reguliavimas liko senas.
Pabrėžiama, kad dabartinis reguliavimas stabdo naujų darbo vietų kūrimą. Atleisti darbuotoją, jeigu jis yra nemotyvuotas, nepritampa prie kolektyvo ar tiesiog blogai dirba – sunkus ir brangus etapas.