Mahatma Gandhi vardas Rusnėje kelia ir baimę, ir smalsumą

2015 m. rugpjūčio 26 d. 10:26
Dalia Gudavičiūtė („Lietuvos rytas“)
„Ponai, palikite man mažą taką iki upės“, – Rusnėje statybininkų prašė Eugenija Beržinienė. Netrukus visa Indija pamatys, kaip prie jos namų bus atidengtas paminklas tos šalies išsivadavimo lyderiui Mahatmai Gandhi ir jo draugui Hermannui Kallenbachui.
Daugiau nuotraukų (12)
Rusnės miestelyje (Šilutės r.), buvusios sinagogos pastate, butą turinti 82 metų E.Beržinienė kasdien daug kartų eina prie Nemuno kibiru pasisemti vandens. Kaip moteris laistys daržus, kai čia pastatys paminklą Indijos tautos didvyriui ir jo bendražygiui iš Rusnės?
„Artistai iš sudegusio teatro – stato paminklą! Gauna pinigų, dirba vieną ar dvi dienas ir vėl nebūna savaitėmis“, – piktinosi senolė.
Kasmet ant upės kranto per savo gimtadienį rugsėjo 8-ąją ji rengdavo šventę giminaičiams. Šiais metais statybininkai gali nesuspėti tos vietos sutvarkyti.
Buto pirkėjai dingo
Už E.Beržinienės dviejų kambarių butą buvo siūloma 17,37 tūkst. eurų. Esą vilniečiai čia žadėję įrengti muziejų. Kaimynas pardavė savo būstą, o moteris pirkėjų daugiau nebesulaukė.
Po ilgų ginčų šį pavasarį buvo nutarta, kad pastatas, kur ji gyvena, galėjo būti sinagoga. Iki tol rusniškiai kalbėjo, kad čia buvo silkių dorojimo cechas.
Naujas paminklas iškils ten, kur atplaukę žvejai iškraudavo žuvis. “Pastačius paminklą jūsų butas bus vertas milijono“, – bandžiau guosti senolę, atsidūrusią pasaulio įvykių sūkuryje.
„Rask man tokį pirkėją – aš tau pusę sumos atiduosiu“, – stvėrėsi ji už galvos.
Atokiai nuo praeivių akių
Ant Nemuno deltos kranto (Rusnėje ši upė vadinama Atmata) priešais pasieniečių bokštą prisėdę žmonės piktinosi būsimu paminklu M.Gandhi ir jo bendražygiui žydui iš Rusnės.
„Paminklas stovės atokiai nuo praeivių akių ne itin prižiūrimoje teritorijoje, kurią mėgsta vietos girtuokliai“, – taip jo vietą apibūdino Šilutės rajono žiniasklaida.
„Geriau būtų statę Staliną ir Leniną! Arba paminklą prūsų vadams. Kaip tas Gandhi susijęs su Lietuva?“ – rėžė žvejoti išsiruošęs vyras.
„Nepažįstame mes to Gandhi“, – tikino du vyrai, labiau laukiantys ne paminklo, o mėnesio pabaigos ir algos.
„Ar mes prieš jį turėsime melstis?“ – piktinosi čia stovinčios valties šeimininkas.
Dauguma Rusnės gatvėse kalbinamų žmonių apie M.Gandhi ir H.Kallenbacho paminklą iš viso nebuvo girdėję. Keli atostogų grįžę emigrantai net suabejojo, ar tai tiesa.
Gyventojai reagavo emocingai
„Aš žvelgiu plačiai. Indija – mistinė šalis, iš kurios mes savo kalbą kildiname. Be to, Nemunas už Tilžės virsta Rusnės upe. O vandenys Indijoje šventi“, – dėstė etnokultūros ir informacijos centro „Salos“ direktorė Birutė Servienė.
Ji pasakojo, kad iš pradžių rusniškiai paminklo idėją sutiko emocingai – jiems atrodė, jog vieta parinkta netinkamai.
Juk senojo Peterso tilto atramos liekanos, kur buvo sumanyta pagerbti Indijos nacionalinį didvyrį ir jo draugą, yra pripažintos technikos paminklu.
„Negalima naikinti vieno paminklo ir ant jo statyti kito“, – sakė gyventojai. B.Servienė pasižiūrėjo filmą apie M.Gandhi: „Ir ten rodo mūsų žydą Kallenbachą.“
Paklausta, kiek metų architektas H.Kallenbachas gyveno Rusnėje, centro direktorė atsakė – 3 ar 4. Tiksliau nustatyti sunku. Etnokultūros specialistai svarsto įvairias idėjas, kaip pagerbti Žemaičių Naumiestyje gimusį H.Kallenbachą. Tarp jų – ir siūti sandalus per pirštą, kuriuos sumanė iš jų krašto kilęs architektas.
B.Servienės manymu, kai bus pastatytas paminklas, padaugės turistų. Dabar atvyksta prancūzai ir vokiečiai, o vėliau pasirodys ir indai.
O gal vilniečiai galėtų pastatyti paminklą ne tik indui, bet ir medienos pirkliui Ernstui Heinrichui Ankeriui, kurio dėka Rusnė tapo tokia graži, ir gydytojui Arturui Kitteliui, išleidusiam knygą apie 37 savo darbo metus ir taip įamžinusiam šio krašto gyventojus?
Dar čia yra gimusi vokiečių dainininkė Alexandra Doris Tretz.
Semti vandenį galės
Rusnės seniūnė Dalia Drobnienė patikino: takas iki upės E.Beržinienei tikrai bus įrengtas ir ji galės semti vandenį: „Laukiame, ruošiamės, statome. Rugsėjo 15 dieną turėtų būti baigta.“
Seniūnija savo lėšomis sutvarkys pėsčiųjų taką paminklui iš dešinės ir kairės.
„Iš pradžių buvo neatsiklausta mūsų. O dabar parinkta tinkama vieta“, – sakė pašnekovė. Rusnės tautodailininkė Violeta Benetienė patikino, kad neturi nieko prieš paminklą prie sinagogos. O štai prie tilto – prieš!
Sumanymas kilo atsitiktinai
„Svarbu įamžinti istorinę atmintį – taip vyksta nuolatinis pažinimo procesas“, – kalbėjo Lietuvos ambasadorius Indijoje Laimonas Talat-Kelpša.
37 metų diplomatui sumanymas Rusnėje pastatyti paminklą kilo atsitiktinai – perskaičius vilniečio mokytojo Vytauto Toleikio straipsnį.
Ambasadorių sužavėjo galimybė sukurti vietą, kur susijungtų Lietuva, Indija, Pietų Afrika, Izraelis. Kodėl ir Pietų Afrika? Pasirodo, M.Gandhi ir žydas M.Kallenbachas ten susipažino.
Turtuolio šaknys – Lietuvoje
Paminklas Rusnėje statomas už Indijos turtuolio Jusufo Hamiedo lėšas. Jis gimė Vilniuje 1936 metais litvakės ir Indijos musulmono šeimoje. Jo tėvai susipažino studijuodami Berlyne.
Sūnus paveldėjo tėvo Khwajos Abdulo Hamiedo sukurtą pasaulyje žinomą farmacijos bendrovę CIPLA.
J.Hamiedas lankėsi Lietuvoje ir susitiko su premjeru Algirdu Butkevičiumi. Kai svečias paklausė, ką galėtų padaryti Lietuvos labui, ambasadorius L.Talat-Kelpša pasiūlė pastatyti paminklą M.Gandhi ir H.Kallenbachui.
Paminklą ėmėsi statyti viešoji įstaiga „Kiškių sukilimas“, kuriai vadovauja televizijos laidų vedėja Edita Mildažytė.
CNN siųs komandą į Rusnę
Apie būsimąjį paminklą indai jau sužinojo perskaitę straipsnį laikraštyje „Times of India“. Šio laikraščio dienos auditorija – 50–80 milijonų skaitytojų, kasdien jis leidžiamas 5–7 milijonų egzempliorių tiražu.
Be to, straipsnį perspausdino ir Indijos regioniniai laikraščiai. Populiarus televizijos kanalas CNN IBN rengia žurnalistų komandą vykti į Rusnę ir teiravosi L.Talat-Kelpšos, ar įmanoma iš šio Lietuvos miestelio transliuoti tiesiogiai paminklo atidarymo iškilmes.
Indijos žurnalistams daro įspūdį, kad paminklas stovės Lietuvos ir Rusijos pasienyje – M.Gandhi ir H.Kallenbachui iš kairės matysis Rusijai priklausanti sala.
Jis bus atidengtas spalio 2-ąją, per M.Gandhi gimimo dieną – tai Indijos valstybinė šventė. L.Talat-Kelpša teigė, kad indai žino Europą. O apie tai, kad Europoje yra Baltijos šalys, jie buvo mažai girdėję.
Diplomatas mano, jog Indija ateityje vaidins svarbų vaidmenį pasaulio ekonomikoje ir politikoje. Todėl jis neabejoja, jog po 20–30 metų paminklo M.Gandhi reikšmė gali būti dar didesnė nei dabar.
Paminklas stovės prie Lietuvos pasienio su Rusija
Bičiuliai kartu sėdėjo kalėjime
* H.Kallenbachas gimė 1871 metų kovo 1-ąją Žemaičių Naumiestyje. Netrukus šeima įsikūrė Rusnėje. Jo tėvas turėjo nedidelę lentpjūvę, sėkmingai prekiavo mediena. H.Kallenbachas baigė Tilžės gimnaziją, pasirinkęs architekto profesiją mokėsi Karaliaučiuje, Meklenburge, Štutgarte, Miunchene.
* 1896 metais H.Kallenbachas išvyko į Pietų Afrikos Respubliką ir iki 1906-ųjų sėkmingai dirbo architektu Durbane bei Johanesburge.
* 1904 metais H.Kallenbachas susitiko su M.Gandhi ir tapo pagrindiniu jo finansiniu rėmėju, kartu rengė taikias protesto akcijas ir jose dalyvavo. 1913 metais kartu su M.Gandhi jis tris mėnesius sėdėjo kalėjime.
* Jis ne tik rėmė M.Gandhi veiklą, bet ir tapo jo pasaulėžiūros sekėju.
* H.Kallenbachas už savo lėšas nupirko nemažą žemės sklypą šalia Johanesburgo ir ten įkūrė rašytojo Levo Tolstojaus vardu pavadintą sodybą.
* H.Kallenbachas mirė 1945 metų kovo 25-ąją, savo turtą paliko Pietų Afrikos Respublikos indų bendruomenei.
* 1982 metais sukurtame filme „Gandis“ H.Kallenbachą vaidino aktorius Guntheris Maria Halmeris.
Lietuvį misionierių įamžins Indijoje
* Lietuvą ir Indiją susies dar vienas paminklas garsiai asmenybei – šį kartą lietuviui.
* Rugpjūčio 23-iąją Indijoje, istorinėje Goa vietovėje, šalia didžiausių katalikiškų maldos namų – Šventosios Jekaterinos katedros atidengtas paminklinis akmuo jėzuitų vienuoliui Andriui Rudaminai. Tai pirmasis lietuvis, išsilaipinęs Indijoje.
* Misionierius į Indiją atplaukė lygiai prieš 390 metų.
* Šio paminklo idėją parėmė Goa bei Damano arkivyskupas. Goa valdžia jį vertino kaip dar vieną turistų traukos objektą.
* Indai tik paprašė įrodymų, kad A.Rudamina tikrai išsilaipino Indijoje 1625-ųjų rugpjūčio 22-ąją.
* Lietuvos ambasadorius L.Talat-Kelpša Indijos pareigūnams įteikė sąrašą kunigų, plaukusių misionieriauti iš Lisabonos. Tarp 11 kunigų buvo įrašytas ir A.Rudamina. Kelionė truko penkis mėnesius.
* Indijoje A.Rudamina praleido mažiau nei metus. Misionierius dirbo ligoninėse, kalėjimuose, laivuose.
* Susirgęs maliarija, 1626-aisiais jis buvo perkeltas į Kiniją, kur misionieriavo iki gyvenimo pabaigos. Jis mirė Fudžou 1631 m. rugsėjo 5-ąją būdamas vos 35 metų nuo tuberkuliozės.
* A.Rudamina bent porą kartų prašė Jėzuitų ordino vyresnybės jį siųsti į misijas Indijoje, nes matė pranašingą sapną.
* A.Rudaminos paminklinio akmens statybą rėmė Lietuvos užsienio reikalų ministerija. Sunkiausia buvo rasti, kur įsigyti didelį marmuro gabalą ir jį atgabenti.
paminklasMahatma GandhiIndija
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.