Bylą išnagrinėjęs Kauno apylinkės teismas žinomam pedagogui skyrė lygtinę vienų metų laisvės atėmimo bausmę. Jos vykdymą atidedant tokiam pačiam laikui.
Išklausyti nuosprendžio susirinko kelios dešimtys B.Burgio rėmėjų, buvusių bei esamų gimnazistų.
Lygtinės laisvės atėmimo bausmės skyrimas reiškia, kad nuteistasis jos atidėjimo metu privalės elgtis nepriekaištingai. Tik besąlygiškas įstatymų laikymasis tokiais atvejais padeda išvengti kelionės į įkalinimo įstaigą.
Pagal pateiktus kaltinimus B.Burgiui grėsė iki ketverių metų nelaisvės. Tai didžiausia Baudžiamajame kodekse numatyta bausmė.
Valstybės kaltinimą palaikęs prokuroras Osvaldas Stadalius siūlė B.Burgiui skirti vienų metų ir šešių mėnesių laisvės atėmimo bausmę, jos vykdymą atidedant vieniems metams.
Prokuroras taip pat prašė B.Burgiui apriboti laisvę, įpareigoti jį nuo 22 val. iki 6 val. būti savo namuose, jeigu tai nėra susiję su darbu ar gydymusi.
Nukentėjusia pripažintos gimnazistės tėvai civilinio ieškinio byloje nereiškė. Jie pripažino, jog B.Burgio artimųjų iniciatyva dar anksčiau buvo sudaryta taikos sutartis, pedagogas atlygino 30 tūkst. litų (8,8 tūkst. eurų) įvertintą moralinę žalą.
Ši byla galėjo būti baigta ir vieninteliame teismo posėdyje, jei kaltinamasis būtų pripažinęs kaltę, gailėjęsis ir pasižadėjęs ateityje nedaryti nusikaltimų. Tačiau tai padaryti B.Burgis kategoriškai atsisakė.
Kilo sambrūzdis
Teisėjai paskelbus nuosprendį ir pradėjus aiškinti jo priėmimo motyvus, teismo salėje kilo nedidelis incidentas. Tiek B.Burgis, tiek šalia jo sėdėję šeimos nariai ėmė garsiai replikuoti, kaltino teisėją nieko nesuprantant apie švietimo sistemą. Nuoskaudos B.Burgis neslėpė ir pasibaigus teismo posėdžiui.
Jis kaltino tiek valstybės kaltinimą byloje palaikiusį prokurorą Osvaldą Stadalių, tiek teismą. „Aš savo nelemties į tavąją vergystę, tikėk manimi, neišmainyčiau niekad“, – savo kalbą Prometėjo žodžiais pradėjo nuteistasis B.Burgis.
„Teismas pakartojo prokuroro šmeižtą ir melą, neįrodytus dalykus. Pritaikė straipsnį, kurį prokuroras sugalvojo. Ir dar guodžiasi, kad išmano švietimo taisykles“, – piktinosi B.Burgis.
Pedagogas nepraleido progos paminėti, jog dėl šios istorijos esą labiausiai nukentėjo jo bauginta moksleivė. Jis anksčiau buvo minėjęs, kad teismo nuosprendis atsilieps ir nukentėjusia pripažintai nepilnametei.
„Teismas užkasė tą gėlę, kuria buvo ta mergaitė, gimnazistė. Sutrynė ir sumynė. Dabar aš jai tikrai negalėsiu padėti. Ačiū“, – žurnalistams paklausus, ko pasimokė iš šios istorijos, nuteistuoju tapęs garsus pedagogas dar kartą pabrėžė, jo nuomone, globalią šios bylos svarbą. „Aš pasimokiau, kad visuomenė turi pasikeisti. Tas teismas teisė valstybės vardu. Bet valstybė mane seniai išteisino. Valstybės prisiekusiųjų teismas mane seniai išteisino. Mano gvardija, kuri čia dalyvavo (B.Burgio palaikyti atvykę žmonės. – Red.), mane išteisino. Todėl teismo sprendimas man visai neįdomus“, – kalbėjo B.Burgis.
Buvęs KTU gimnazijos vadovas tikino šį Kauno apylinkės teismo verdiktą būtinai skųsiąs aukštesnės instancijos teismui. „Būtina siekti, kad teisingumas įsivyrautų“, – apibendrino nuteistasis.
Prašė išteisinti
B.Burgį gynę advokatai, kaip ir buvo tikėtasi, bylos nagrinėjimo metu prašė išteisinti klientą dėl jam pateiktų kaltinimų sistemingu nepilnametės bauginimu panaudojant psichinę prievartą.
Motyvuojama tuo, jog principingas pedagogas tiesiog atliko savo pareigą, elgėsi taip, kaip privalėjo. Gimnazijos taisykles pažeidusi, viešai užsirūkiusi moksleivė turėjo palikti gimnaziją, tačiau to padaryti savo valia nesutiko, todėl B.Burgis ėmėsi veiksmų. Juos teisėsauga įvertino gana griežtai, tuomečiam direktoriui buvo pateikti kaltinimai sistemingu moksleivės bauginimu naudojant psichinė prievartą, jis stojo prieš teismą.
Pasak advokato Mindaugo Bliuvo, ši byla ir jos baigtis turės įtakos ne tik teisiamajam B.Burgiui, bet ir visai Lietuvos pedagogų bendruomenei.
„Ši byla parodė ir atskleidė, jog mokiniai, negerbdami ir nesilaikydami taisyklių, sugeba išlikti nenubausti“, – kalbėjo advokatas M.Bliuvas.
Pasak gynėjo, B.Burgis neneigia bendravimo su gimnaziste ir jos tėvais fakto, tačiau visiškai priešingai interpretuoja jų bendravimo pobūdį. Duodamas parodymus teismui jis sakė ne grasinęs moksleivei, bet norėjęs ją apsaugoti. Pedagogas minėjo, kad gimnazijos taisykles pažeidusiai ir pasitraukti nenorinčiai moksleivei galėjo grėsti kitų mokinių panieka.
Pasak advokato M.Bliuvo, pokalbių su moksleive negalima laikyti grasinamais ar bauginamais. Jų įrašai liudija, kad mokinė jaučiasi pakankamai drąsiai, neprimena užguitos ir įbaugintos. Anot gynėjo, visiškai kitaip jautėsi B.Burgis. Pedagogas jaudinosi, negalėjo suprasti, kodėl taisykles pažeidusi mokinė nenori atsakyti už savo veiksmus.
„B.Burgis veikė ne savo asmeniniais interesais, o kaip gimnazijos vadovas, turintis užtikrinti gimnazijos taisyklių laikymąsi. Pokalbių metu jis ne grasino, o įspėjo apie galimas negatyvias pasekmes“, – akcentavo M.Bliuvas.
Kaltę kategoriškai neigė
Tardamas paskutinį žodį buvęs KTU gimnazijos vadovas B.Burgis teigė, kad ši byla ne jo, o sunkiai sergančios visuomenės.
Pedagogas pasakojo ne kartą mokiniams aiškinęs, jog pasitraukimas iš mokymo įstaigos dėl taisyklių pažeidimų yra besąlyginis.
Savo kalboje jis vėl nedviprasmiškai apibūdino nukentėjusia pripažintos mergaitės tėvus – Pravieniškių pataisos namų darbuotojus.
„Aš nemaniau, kad ateis žmonės ir ten, kur galioja kalinių poniatkės. Verchas yra verchas, jis gali būti neteisus, bet jeigu jis atsitrauks, – bus duchas“, – sakė B.Burgis.
B.Burgis dar kartą pabrėžė, kad, jo nuomone, šį skandalą inspiravo mokinės tėvai.
„Aš nežinojau, kad ji gyvena ten, kuri mokoma meluoti. Kad ji gyvena aplinkoje, kur galima išduoti. Kad jos tėvai, norėdami sutriuškinti pagyvenusį žmogų, mane pažeminti ir paniekinti, – negalėjau patikėti, kad jie paaukos savo dukrą“, – tardamas paskutinį žodį sakė pedagogas.
Teisiamasis dar kartą pareiškė nenorėjęs pakenkti nukentėjusia pripažintai moksleivei. Bendraudamas su ja bei tėvais tenorėjęs jai padėti.
„Man nebaisu, kaip mane nubausite, bet kuo griežčiau mane nubausite, nubausite ir tą moksleivę. Ji ir taip žiauriai nubausta, ją išdavė tėvai, spjovė gimnazijai į veidą“, – emocingai kalbėjo B.Burgis.
Teisiamasis dar kartą pakartojo, jog teismo nuosprendis neprilygs medikų išsakytam verdiktui.
„Mane jau žiauriai nubaudė Klinikos, jūs žiauriau nenubausite. Ačiū“, – kalbą baigė B.Burgis.
Konfliktas – dėl rūkymo
Byloje nukentėjusia pripažinta gimnazistė direktoriaus nemalonę užsitraukė praėjusių metų rugsėjį, kai išvykos į Vilnių metu buvo užklupta rūkanti.
Rūkyti, vartoti alkoholį bei narkotikus draudžiančios taisyklės numato, kad jas pažeidęs gimnazistas pats palieka mokymo įstaigą, tačiau atsisveikinti su prestižine gimnazija mokinė nenorėjo.
Bylos nagrinėjimo metu paaiškėjo, jog nebuvo aiškiai apibrėžta šalinimo iš gimnazijos tvarka. Be to, B.Burgis įsakė parengti ir liepė mokinei pasirašyti jokios juridinės galios neturintį niekinį dokumentą.
Kaltinamajame akte teigiama, kad B.Burgis kelis kartus baugino moksleivę, versdamas ją pasitraukti iš gimnazijos.
„Nekelk jokių bangų. Sulaužysiu tavo gyvenimą, padarysiu neveiksnia ir liksi neatestuota“, – šiuos B.Burgio grasinimus citavo valstybės kaltinimą palaikęs prokuroras.
Prestižinės gimnazijos palikti nenorėjo
Klasės auklėtojos kvietimu pas direktorių B.Burgį atvykę 17-metės tėvai dėl viso pikto pasiėmė garso įrašymo priemonių. Ir, pasirodo, ne be reikalo.
Jie užfiksavo, kaip žinomas pedagogas grasina pasinaudodamas savo įtaka sužlugdyti jų dukters gyvenimą, jei ji nesutiks iš KTU gimnazijos išeiti savo noru.
„Aš pasakysiu, kad ji sėdi klasėje, nes yra nepakaltinama. Neturėkite iliuzijų – kitaip aš nepasakysiu. Ir ji sėdės, kol baigs gimnaziją, bet ji bus įvardyta kaip nepakaltinama. Bus žiauru, bus labai žiauru, blokada bus mirtina“, – nesirinkdamas žodžių išdrožė gimnazijos vadovas.
Net ir po šio direktoriaus pokalbio su tėvais paauglė toliau lankė pamokas – nenorėjo palikti KTU gimnazijos.
„Duktė labai gailėjosi dėl to, kas įvyko. Kad patektų į šią gimnaziją, ji labai sunkiai ir tikslingai mokėsi. Manau, nusižengus vidaus taisyklėms būna visokių sprendimų – vieni šalinami, kitiems leidžiama pasilikti“, – teisme kalbėjo mokinės motina.
Netrukus B.Burgis užsispyrusią ir trauktis nenorinčią gimnazistę vėl pasikvietė į savo kabinetą. Patarta tėvų, moksleivė mobiliuoju telefonu įrašė viską, ką jai sakė direktorius.
Kalbėjo apie viešą pažeminimą
Šįkart jis grasino viešai paskelbti, esą ji yra psichiškai nesveika, ir apie tai pranešti žurnalistams: „Arba mes tave pripažįstame psichiškai nesveika, nepakaltinama, arba tu išeini iš čia. Tu išeik pati, nes rytoj įjungsiu tokį variklį, kad tave sutriuškins ir iš tavęs nieko neliks. Sukviesiu visus žurnalistus, kad tave filmuotų ir fotografuotų. Ir būsi viešai pripažinta neįgalia, nepakaltinama.“
Pravieniškėse gyvenantys ir čia esančioje kalinimo įstaigoje dirbantys sutuoktiniai dėl gimnazijos vadovo elgesio su jų dukterimi kreipėsi į įvairias instancijas. Dėl nepilnametės bauginimo buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas.
Paradoksalu, tačiau kaltę neigiantis B.Burgis per savo advokatą buvo sudaręs taikos sutartį su gimnazistės šeima ir sumokėjęs 30 tūkst. litų (8,8 tūkst. eurų) kompensaciją už neturtinę žalą.
Nors įstatymai numato galimybę B.Burgį atleisti nuo baudžiamosios atsakomybės ir bylą baigti šalių susitaikymu, šia galimybe pasinaudota nebuvo.
Vien tai, kad garsus pedagogas savo kaltės nepripažįsta, neleidžia taikyti įstatyme numatytos susitaikymo galimybės.
Prakalbo apie mirtį
Buvęs KTU gimnazijos vadovas tikino, jog sprendimą, liks moksleivė gimnazijoje ar ne, turėjo priimti jos tėvai. Dėl to jis kvietėsi moksleivės tėvus, jiems pasakojo visokias istorijas apie tai, kas nutiko taisykles pažeidusiems mokiniams.
„Tėvai turėjo priimti sprendimą, išeis moksleivė iš gimnazijos ar ne. Moksleivei buvo iškilęs mirtinas pavojus, todėl sakiau, kad bus baisu, baisu, baisu. Tačiau nesitikėjau, kad bus taip baisu, ką su manimi padarė teisėsauga ir žiniasklaida“, – kalbėjo B.Burgis.
65 metų sulaukęs kaunietis pripažino, kad visa ši istorija jo sveikatai turėjo itin neigiamų padarinių.
„Jie mane pasiuntė mirties keliu. Mano onkologinis recidyvas duoda tokias pasekmes, jog skaičiuoju ne mėnesius, bet savaites“, – sakė B.Burgis.
Nuosprendis – ir kaltinamajam, ir nukentėjusiajai?
Teisme B.Burgis nesigynė slapta įrašytų pokalbių. Tačiau jis pareiškė, kad klaikiai skambančios frazės, grasinimai sužlugdyti nepilnametei gyvenimą, padaryti ją neįgalia, ją terorizuoti pasitelkiant žiniasklaidą – ištraukti iš konteksto.
„Aš kalbėjau aistringai. Nebuvo jokio grasinimo, tik įspėjimas apie tai, ką privalėsiu daryti, jeigu ji neišeis. Ir tai būčiau padaręs“, – savo pozicijos tvirtai laikėsi B.Burgis.
Teisiamasis netgi pareiškė, jog teismo verdiktas jo atžvilgiu taip pat turės įtakos ir nuo jo nukentėjusiai gimnazistei.
„Kuo baisiau jūs nubausite mane, tuo labiau nubausite tą mergaitę“, – teigė B.Burgis.
Šį rudenį pilnametystės sulauksianti moksleivė iki šiol mokosi KTU gimnazijoje. Ją baigusi mergina ketina studijuoti mediciną.
Kilus skandalui B.Burgis praėjusių metų gruodį pasitraukė iš KTU gimnazijos vadovo posto, kuriai vadovavo nuo pat įkūrimo net 25 metus.
Bronislovas BurgisKauno technogijos universiteto gimnazijapsichologinis smurtas
Rodyti daugiau žymių