Jonavos pašonėje įsikūręs Ruklos miestelis pastaruoju metu labiau įpratęs prie anglų kalbos – čia jau kuris laikas lankosi Jungtinių Amerikos valstijų bei kitų NATO šalių kariai. Tiesa, Rusijos kariškių delegacija buvo atvykusi ne jų pažiūrėti.
Dviejų pulkininkų ir juos lydėjusios vertėjos – vyresniosios leitenantės vizito tikslas – patikrinti kokią ginkluotę sukaupę turi „Geležinio vilko“ kariai.
Kariškiai su diplomatiniais pasais
Du Rusijos ginkluotųjų pajėgų pulkininkai į Rukloje dislokuoto „Geležinio vilko“ bazę praėjusį antradienį atvyko 10 valandą.
Apie ginkluotės inspektorių vizitą buvo žinomą iš anksto. Diplomatiniais kanalais jie perdavė žinią, jog ketina pasinaudoti teise atvykti bei apžiūrėti lietuvių ginkluotę.
Rusijos kariškiai pateikė delegacijos, kurią gali sudaryti ne daugiau kaip trys karininkai, sąrašą.
„Su ginkluotės inspektoriai iš Rusijos buvo bendraujama anglų kalba. Dėl to jie su savimi atsivežė ir vertėją, vyresniąją – leitenantę“, – lrytas.lt sakė svečius lydėjęs G -2 skyriaus viršininkas, majoras Darius Kisielius.
Rusų kariškiai su savimi turėjo diktofonus, žemėlapius, fotoaparatus bei ryšio įrangą. Šiek tiek laiko užtruko, kol šie daiktai buvo apžiūrėti bei aprašyti.
Du rusų pulkininkai bei kartu su jais vykusi vyresnioji leitenantė turėjo diplomatinius pasus. Lietuvos kariams taip pat buvo žinoma, kad svečiai turi diplomatines privilegijas bei imunitetą.
Domino šarvuočiai bei artilerija
„Ginkluotės inspektorių iš Rusijos tikslas – pasižiūrėti kiek mes turime ginkluotės. Nors Lietuva visus duomenis apie ginklus pateikia Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijai (ESBO), inspektoriai pasinaudojo teise visa tai išvysti savo akimis“, – pasakojo majoras D.Kisielius.
Rusijos inspektoriai domėjosi kiek ir kokių šarvuočių turi brigada „Geležinis vilkas“. Taip pat – kiek artilerijos vienetų, kurių kalibras didesnis nei 100 milimetrų.
Pagal 1999 metais pasirašytą tarptautinį Vienos susitarimą, šalys viena kitą informuoja apie šią ginkluotę.
Todėl neabejojama, kad Rusijos deleguoti pulkininkai į Ruklą atvyko išsamiai susipažinę su visa informacija.
Svečiai ilgai neužtruko
Rusijos karo inspektoriai turėjo galimybę Lietuvos kariuomenės ginkluotę tikrinti net 12 valandų. Šį terminą nustato tarptautiniai susitarimai, kuriuos yra pasirašiusi ir mūsų šalis.
„Mes jiems parodėme kur ir kaip saugoma ginkluotė. Atvirai pasakysiu, slėpti neturime ką, galbūt todėl inspektoriai ilgai pas mus neužtruko. Patikrinimas buvo baigtas per 7 valandas“, – minėjo D.Kisielius.
Pasak karininko, nors rusai turėjo teisę prašyti atrakinti bet kurią patalpą ir savo akimis išvysti kas joje slepiama, to daryti neprireikė.
Pirmadienį trims dienoms į Lietuvą atvykę rusų karininkai trečiadienį jau baigia savo vizitą.
Belieka tik spėlioti kokį įspūdį jiems paliko karščio bangos nualinta ir palaiminga ramybe alsuojanti Rukla, joje tarnaujantys kariai bei šių kariniuose angaruose saugoma ginkluotė.