Šiemet į Kryžių kalną pasimelsti atvykusių tikinčiųjų laukė staigmena – šv. mišios buvo aukojamos atnaujintoje koplyčioje, iš kurios prieš 22-ejus metus visus laimino popiežius Jonas Paulius II.
Gal todėl dalyvauti Kryžių kalno atlaiduose šiemet panoro ir premjeras Algirdas Butkevičius su žmona.
Premjero kortežui – laisvas kelias
Dviejų apsaugos automobilių lydimas premjero limuzinas iš sostinės į Kryžių kalną atskriejo žybsėdamas įjungtais švyturėliais.
Todėl išvydę šį kortežą kitų automobilių vairuotojai turėjo sustoti šalikelėje ir pradėti važiuoti tik jį praleidę.
Kartu su vyskupų ir kunigų procesija į Kryžių kalną su žmona atėjęs A.Butkevičius buvo pasodintas valdžios vyrams rezervuotoje pirmojoje eilėje.
Vyskupas pašventino koplyčią
Prieš pamaldas Šiaulių vyskupas Eugenijus Bartulis pašventino restauruotą koplyčią.
Ši Kryžių kalno kraštovaizdžio dalimi tapusi koplyčia ilgą laiką buvo neprižiūrima ir sunyko.
Koplyčia buvo rekonstruota jos autoriaus architekto Algimanto Juknos ir lėšų darbams skyrusios Šiaulių rajono savivaldybės dėka.
Popiežių priminė staltiesė
Šventas mišias Kryžių kalno koplyčioje aukojęs apaštalinis nuncijus Lietuvoje arkivyskupas Pedro Lópezas Quintana prisiminė čia prieš 22 metus tai dariusį popiežių Jonas Paulius II.
Nuncijus sakė, kad tuomet oras buvo panašus į tą tą kuris yra dabar. Dangų virš Kryžių kalno buvo aptraukę debesys, tačiau nelijo.
Šventojo tėvo vizitą priminė ir ant altoriaus uždengta Šiaulių universiteto docentės liturginių rūbų kūrėjos Loretos Valienės pagaminta staltiesė, kuria altorius buvo uždengtas ir čia mišias aukojant popiežiui Jonui Pauliui II.
Nuo arkivyskupo kliuvo anglų žurnalistams
Pamokslą sakęs Kauno arkivyskupas emeritas Sigitas Tamkevičius kvietė visus susirinkusiuosius nusilenkti Viešpačiui.
„Kryžių kalnas yra mūsų tikėjimo kalnas. Nė vienas kryžius čia neatsirado be tikėjimo. Kryžių kalnas – tai Lietuvos žmonių vilties kalnas“, – sakė arkivyskupas S.Tamkevičius.
Pamokslą sakęs dvasininkas sukritikavo anglų žurnalistus, kurie neseniai Kryžių kalną įtraukė į šiurpiausių pasaulio vietų penketuką.
„Šiurpiausia ten, kur nėra Dievo“, – oponuodamas taip Kryžių kalną „išgarsinusiems“ anglų žurnalistams rėžė pamokslautojas.
Į Kryžių kalną traukė ir pėsčiomis
Pamaldose prie Kryžių kalno dalyvavo ir Kauno arkivyskupas metropolitas Lionginas Virbalas, Telšių vyskupas Jonas Boruta, Telšių vyskupijos vyskupas augziliaras Linas Vodopjanovas, Vilkaviškio vyskupas Rimantas Norvila, Vilniaus arkivyskupijos vyskupas augziliaras Arūnas Poniškaitis, kiti katalikų bažnyčios hierarchai.
Šv. mišiose dalyvavę vienuoliai atnaujino Dievui duotus įžadus.
Šiemet Kryžių kalno atlaidai prasidėjo šeštadienį vakarine vigilija.
Sekmadienį po Šiaulių katedroje aukotų šv. Mišių į Kryžių kalną pėsčiomis patraukė kelių šimtų tikinčiųjų kolona. Šioje procesijoje dalyvavo ir Šiaulių vyskupas Eugenijus Bartulis.
Pėsčiomis į Kryžių kalną tikintieji žengė giedodami giesmes.
Kryžių kalno papėdėje susirinkę maldininkai galėjo atlikti išpažintį.
Į atlaidus plūsdavo tūkstančiai tikinčiųjų
Pamaldų Kryžių kalne tradicija ėmė rastis XIX amžiaus pabaigoje.
Tarpukariu į vidurvasaryje po šienapjūtės prie Kryžių kalno vykusius atlaidus kas pėsčiomis, kas arkliais kinkytais vežimais suplūsdavo iš visos Šiaurės Lietuvos.
Tuometinėje spaudoje buvo minima, kad šiuose atlaiduose dalyvaudavo net iki 30 tūkstančių žmonių.
Mintis atgaivinti Kryžių kalno atlaidus 1993 metais kilo Šiaulių dekanui monsinjorui Kleopui Jakaičiui. Tačiau tuomet parapijiečių pastangos buvo sutelktos pasiruošti popiežiaus vizitui.
Kryžių kalno atlaidai buvo atgaivinti 1997 metais įkūrus Šiaulių vyskupiją.
Nuverstus kryžius žmonės atstatė
Kryžių kalnas pirmą kartą rašytiniuose šaltiniuose paminėtas 1850 metais, o XIX–XX amžių sandūroje jis tapo gerai žinoma sakraline vieta, kur pastoviai būdavo meldžiamasi.
Ant šio kalno imta statyti ir kryžius, prašant Dievo įvairiausių malonių ar jam atsidėkojant.
Sovietų valdžios nurodymu kryžiai Kryžių kalne buvo naikinami, tačiau žmonės statydavo vis naujus ir naujus.
1961 metais ant kalno stovėję kryžiai buvo „nuvalyti“ buldozeriais ir sunaikinti, tačiau net ir po to žmonės slapčiomis kryžius atstatė.
Įtraukė į šiurpiausių vietų sąrašą
Neseniai Kryžių kalnas susilaukė kiek kitokio užsienio žiniasklaidos dėmesio – ši sakralinė vieta buvo įtraukta į šiurpiausių pasaulio vietų sąrašą.
Tokį sąrašą sudarę anglų dienraščio „The Daily Telegraph“ žurnalistai Kryžiui kalnui skyrė penktąją vietą.
Į šiurpiausiųjų pasaulio vietų sąrašą kryžių kalną įtraukę žurnalistai pažymėjo, kad jame yra daugiau nei 100 tūkstančių kryžių.