Tuo tarpu, kol savivaldybė postringauja apie estetišką senamiestį, prie griozdų perkelti pardavėjai kalba apie atimtą paskutinį duonos kąsnį.
Smulkieji verslininkai, išgirdę apie iškeldinimą iš paviljonų, dar bandė protestuoti ir rinkti parašus, tačiau tai nepadėjo. Jie turėjo nusipirkti dvirates priemones.
Lyja ant galvos ir ant prekių
Skvere ketvirtadienį buvo galima sutikti du pardavėjus su vežimėliais. Vyriškai tvirtino, kad į senamiestį iš viso išriedėjo aštuoni vežimėliai. Tačiau dėl prastų oro sąlygų ar mažo uždarbio, tądien jie atvyko tik dviese.
Vilnones kojines, linines staltieses ar medinius įrankius ant naujo prekystalio pasidėję vyrai K.Sirvydo skvere prekiavo jau trečią dieną. Paklausti apie vežimėlius, jie tik numojo ranka ir aiškino, kad niekam jie netinkami.
„Skėtis labai aukštai, todėl lietus ar sniegas krenta ant prekių. Nei pačiam yra kur pasislėpti, nei kaip savo daiktus apsaugoti“, – apie naują prekybos vietą kalbėjo vienas iš pardavėjų, kuris dar prisiduria iš neįgalumo pašalpos.
Vežimėlis sveria virš 40 kg., todėl jį reikia visur tampytis paskui. Vyrai juos bando vežiotis iki namų su automobiliu, tačiau sunkiai sekasi. Vyresnis ir gudresnis prekeivis virpina Senamiesčio gyventojų širdis ir dar bando rasti vietos jų kieme.
Kainos kandžiojasi
Pardavėjai tikino, kad jau dabar jie sumokėjo už naują vietą po 1400 eurų. Daugiausiai kainavo mobilus vežimėlis, o dar prisidėjo ir mokesčiai už prekybos vietas, leidimai prekiauti, sveikatos draudimas.
„O ką daryti, jau virš penkiasdešimt metų, tai nevaikščiosiu gatvėmis su ištiesta ranka. Reikia bandyti kažką“, – pasakojo aštuoniolika metų prekiaujantis vyras.
Paklaustas, ar jam tai atsipirks, pašnekovas purtė galvą: „Per tris dienas suprekiavau 10 eurų“. Tačiau vyras žvelgė į ateitį ir žadėjo keisti prekybos profilį – daugiau suvenyrų ir gintaro. Kitas pardavėjas teigė per dieną uždirbantis apie 7 eurus.
Prekeiviai skundėsi ir tuo, kad valdžia neleidžia šalia vežimėlio pasidėti jokios papildomos prekių dėžutės ar prie skėčio prikabinti daiktų: „Čia griežti reikalavimai“, – šyptelėjo pašnekovas.
„Ką reikės daryti, kai žmogus paprašys manęs kelias vienodas staltieses duoti? Turėsiu lėkti į sandėlį. Pirkėjas tikrai manęs nelauks – apsisuks ir išeis“, – piktinosi sutiktas prekeivis.
Savivaldybė giria naujoves
Vilniaus miesto mero Remigijaus Šimašiaus teigimu, Senamiestyje smulkūs verslininkai prekiauja iš jų pačių inicijuoto naujo dizaino vežimėlių.
„Šiaip atrodo smulkmena. Tačiau, kai sužinojau, kiek tuos vargšus smulkius verslininkus savivaldybėje gainiojo. Baisu. Pasirodo, laisvė ir estetika visgi dera“, – skelbė miesto meras.
Architektų suprojektuoti vežimėliai išriedėjo į Pilies gatvę ir K. Sirvydo skverą savivaldybės Miesto plėtros departamento Estetikos skyriaus iniciatyva.
„Tokių originalių prekybos vietų sostinės Senamiestyje turėtų atsirasti kur kas daugiau. Modernūs vežimėliai dera prie Senamiesčio aplinkos. Tikiuosi, kad ir kiti prekeiviai paseks jų pavyzdžiu,“ – sakė Vilniaus mero patarėja Dalia Bardauskienė.
Atsinaujinti prekybos vietas savivaldybė pirmiausiai paskatino suvenyrų prekiautojų ir amatininkų asociacijos narius.
„Vežimėlis – funkcionalus: lengvai transportuojamas, patogiai susideda, turi skėtį nuo saulės, atrodo estetiškai ir dera prie aplinkos. Tokia prekybos vieta tikrai nedaro gėdos sostinei ir prekiautojams“, – sakė Vilniaus senamiesčio suvenyrų prekiautojų ir amatininkų asociacijos prezidentas Jurijus Olechas.
Šiemet Senamiesčio seniūnija išdavė 223 leidimus prekiauti Senamiestyje.