Tačiau turistų žvilgsniai užkliūva ne už užrašo. Virš jo sumontuotoje metalinėje lentoje spindi sovietinis kūjis, pjautuvas ir žvaigždė.
Paminklas skirtas per Antrąjį pasaulinį karą žuvusiems sovietų kariams atminti. Taip pat šioje vietoje palaidoti 106 Sovietų Sąjungos kariai, žuvę 1944 m. mūšiuose su Vokietijos kariuomene.
Tačiau ar Palangos centras – tinkama vieta kapams ir sovietinei simbolikai? Ypač, kai visai netoli stovi paminklas ir partizanų vadui Jonui Žemaičiui?
Šis klausimas neduoda ramybės Palangos valdžiai.
Vertina neigiamai
„Iki šiol niekas didelių pretenzijų nekėlė. Visi žino, kad tai jautrus klausimas. Teko domėtis, kokia būtų procedūra, jeigu paminklą reikėtų iškelti. Tuomet turėtų dalyvauti ir Užsienio reikalų ministerija, nes šis klausimas susijęs su kitos valstybės pozicija. O jos reakciją galime nuspėti“, – sakė Palangos savivaldybės Kultūros skyriaus vedėjas Vygantas Rekašius.
2005 m. Rusijos Federacijos ambasados lėšomis paminklas buvo restauruotas.
V.Rekašius sakė, kad paminklą centrinėje Palangos lengva pastebėti. Pro šalį žmonės eina į bažnyčią, judrioje Vytauto gatvėje nuolat pilna turistų.
„Tai veikia neigiamai ir visą laiką primena apie situaciją. Žiūrint iš istorinės pusės, paminklą vertinčiau kaip žymintį praėjusius įvykius“, – sakė V.Rekašius.
Jis prisiminė, kad siūlyta paminklo vietą apželdinti medžiais. Tuomet norintieji pamatyti paminklą kariams atminti turėtų specialiai prieiti arčiau ir prasibrauti pro augmeniją.
Vertybių su pjautuvais nebebus
Kultūros paveldo departamento vyriausioji specialistė Rita Kuncevičienė teigia, kad Palangos centre iš viso neturėtų būti tokio paminklo ir kapinių. Jos nuomone, palaidotų karių palaikus reikėtų pagarbiai perlaidoti.
Kalbant apie akis badančią sovietinę simboliką, R.Kuncevičienė sakė, kad būtų galima taikyti Kauno Aleksoto tilto pavyzdį ir tiesiog nuimti plokštę su sovietine simbolika.
Be to, praėjusių metų lapkritį kultūros ministras Šarūnas Birutis įsakė paminklų, kuriuose vaizduojama sovietinė ir nacistinė simbolika, net nevertinti.
Tai reiškia, kad jeigu paminklas žuvusiems kariams būtų vertinamas dabar, jis negalėtų būti įtrauktas į Kultūros vertybių registrą.
„Šis įsakymas yra naujas. Žinoma, mes juo jau vadovaujamės, tačiau dar ne visai žinome, kaip taikyti praktikoje.
Bet jeigu tokie paminklai jau yra Kultūros vertybių registre? Išbraukti negalima, tuomet reikėtų panaikinti teisinę apsaugą“, – sakė R.Kuncevičienė. Ji pabrėžė, kad šiuo metu Kultūros ministerijos paprašyta paaiškinti, kaip taikyti ministro įsakymą.
„Tačiau, mano nuomone, šį paminklą reikėtų perkelti. Daugumos miestų bėda – jų centruose esantys sovietiniai kapai arba sovietiniai paminklai.
Logiškiausia būtų juos su atitinkama pagarba perlaidoti į kapines. Į tam skirtas vietas. Nes tai nėra kapinės, o palaidojimai“, – teigė R.Kuncevičienė.