Valdžios žmonių kelionės – ir tolimos, ir egzotiškos

2015 m. birželio 18 d. 18:04
Tadas Ignatavičius („Lietuvos rytas“)
Japonija, Nigerija, Peru. Valdiškų kelionių geografija išsiplėtė iki tolimiausių pasaulio kraštų, joms iš biudžeto buvo pakloti milijonai. Ar visada pateisinamai?
Daugiau nuotraukų (3)
Kai prieš porą metų smarkiai šoktelėjo valdžios įstaigų išlaidos kelionėms, visuomenė buvo raminama pažadais, kad tai netruks ilgai – tik pusmetį, kol Lietuva pirmininkaus ES Tarybai.
Tačiau šie pažadai išnyko kaip dūmas – pirmininkavimas baigėsi, o valdininkų įpročiai keliauti už biudžeto pinigus niekur nedingo. Negana to, keliones po ES šalis pakeitė egzotiškesni kraštai.
Pernai ministerijos ir joms pavaldžios įstaigos komandiruotėms išleido beveik 11,3 mln. eurų (39 mln. litų) ir sustoti neketina. Kitąmet tam planuojama išleisti 14,2 mln. eurų.
Į Japoniją traukė būriais
Kaip matyti iš Seimo Audito komitetui pateiktų duomenų, pernai ministerijos buvo ypač pamėgusios tokias šalis kaip Kinija ir Japonija.
Bene pirmasis kelius į Japoniją pramynė krašto apsaugos ministras Juozas Olekas – jo ir delegacijos kelionė atsiėjo beveik 5,5 tūkst. eurų.
Šis vizitas buvo gana plačiai išreklamuotas – buvo pranešta, kad ministras apsilankė Tokijo maratone, kuriame buvo įrengta ir Lietuvą pristatanti palapinė, o varžybų dalyviams ir svečiams ministras J.Olekas ne tiktai pristatė Lietuvos nacionalinius patiekalus, bet ir pats ragavo japonų pagamintų lietuviškų valgių.
Ko gero, ne vien lietuviškų patiekalų paragauti progą turėjo ir Žemės ūkio ministerijos atstovai, pernai Japonijoje 6 dienas praleidę maisto parodoje. Kanclerės Dalios Miniataitės ir dar dviejų valdininkų viešnagė kainavo per 7,4 tūkst. eurų.
Šioje šalyje lankėsi ir Finansų ministerijos Netiesioginių mokesčių skyriaus viršininkas Žygintas Grekas bei energetikos viceministras Aleksandras Spruogis. Jų kelionės kainavo daugiau kaip po 2 tūkstančius eurų.
Į Japoniją traukė ir Švietimo ir mokslo ministerijos delegacija. Be buvusio ministro Dainiaus Pavalkio, pernai šioje šalyje apsilankė taip pat ministerijoje jau nebedirbanti jo patarėja Ugnė Genienė ir Mokslo skyriaus vedėja Ramunė Rudokienė.
Pasiekė tolimiausius kampus
Švietimo ir mokslo ministerija, kurios darbuotojų komandiruotėms į užsienį iš viso pernai buvo išleista beveik 200 tūkst. eurų, nesivargino parlamentarams atskleisti, kiek kuri išvyka kainavo.
Bet valdininkų kelionių maršrutai – įspūdingi. Jie nusidriekė iki Islandijos, Nigerijos, Puerto Riko, Indijos, Jungtinių Arabų Emyratų ir Turkmėnijos.
Pastarojoje šalyje ministerijos specialistė Regina Labinienė dalijosi patirtimi apie inkliuzinį ugdymą, o, pavyzdžiui, į Puerto Riką nuvykusi Marytė Skakauskienė dalyvavo Kengūros konkurso organizatorių susitikime.
Nemažai šios ministerijos specialistų traukė ir į Kiniją, kur jiems rūpėjo susipažinti su šios šalies švietimo sistema.
Australija ar Austrija?
Didelį įspūdį Audito komiteto nariams padarė informacija apie dviejų Žemės ūkio ministerijos darbuotojų išvyką į Australiją dalyvauti seminare „Prancūzų kalba Europos ir tarptautiniuose santykiuose“.
„Lietuvos ryto“ apie tai klausiami ministerijos atstovai vakar traukė pečiais ir tikino, kad nieko panašaus negalėjo būti, tačiau ir nebuvo garantuoti, jog Seimo komitetui pateiktuose dokumentuose įsivėlė klaida.
Vėliau paaiškino, jog ataskaitą rengę darbuotojai Australija palaikė Austriją, tačiau kodėl prancūzų kalbai tobulinti buvo pasirinkta ši vokiškai kalbantis šalis, irgi liko neaišku.
Negana to, paaiškėjo, kad bent viena prancūzų kalbos žinias už mokesčių mokėtojų pinigus užsienyje tobulinusių seminaro dalyvių kol kas įgytų žinių negali pritaikyti praktikoje – išėjo motinystės atostogų.
Žemės ūkio ministerijos darbuotojai pernai keliavo ir į Kiniją, Indiją, Mauritaniją, Maroką, Jungtinius Arabų Emyratus.
Nesivargino ieškoti pigiau
Brangios kelionės ypač mėgstamos Aplinkos ministerijoje. Antai į ne tokią tolimą Olandiją du valdininkai sugebėjo nuskristi už 3,5 tūkst. eurų, kitų dviejų išvyka į Barseloną atsiėjo per 2,6 tūkst., o Cheminių medžiagų skyriaus vedėjos Marijos Teriošinos kelionė į Paryžių – kone 2 tūkst. eurų.
Ypač nepigios buvo šios ministerijos valdininkų kelionės į Keniją, Tailandą, Pietų Korėją, Peru. Pastaroji kelionė kainavo beveik 6,4 tūkst. eurų, o išvyka į Pietų Korėją – 14 tūkst. eurų.
Mokosi užsienyje, bet rezultatų nematyti
Jolita Vaickienė, Seimo Audito komiteto pirmininkė:
„Išanalizavus ministerijų pateiktus duomenis apie pernykštes komandiruotes į akis krito ne tik jų gausa – kilo abejonių ir dėl jų pagrįstumo. Kelionių vis daugėja, jos brangsta.
Ypač stebina, kad į tolimus kraštus dažnai keliaujama ne po vieną, o būriais. Labai abejotina, ar į įvairias konferencijas turi vykti po penkis šešis žmones, – vėjais paleidžiama keliasdešimt tūkstančių eurų.
Daugėja įvairių mokymų užsienyje, kur keliama kvalifikacija. Iš jų sugrįžę specialistai bent jau turėtų perduoti įgytą patirtį kolegoms.
Bet išlaidos įvairiems užsienio ekspertams kažkodėl irgi nemažėja, priešingai – tik didėja. Todėl mums visiškai neaiškūs ir tokių kelionių rezultatai ir tikslai.
Atrodo, kad kai kurios kelionės yra tam tikra premija, – juk už savo pinigus retas kuris valdininkas gali nuvažiuoti pasižvalgyti po tolimus kraštus, o šiuo atveju dar gauna ir dienpinigių.
Siūlysime užsienio kelionėms nepagrįstai išlaidaujančioms ministerijoms taikyti sankcijas – formuojant kitų metų biudžetą mažinti išlaidas komandiruotėms.“
KelionėsKomandiruotėSeimo nariai
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.