„Praktiškai mes visi pastarąsias tris paras miegojome tik po dvi tris valandas. Šią parą iš viso beveik nemiegojome. Ataka prasidėjo labai anksti. Jau 2 val. ryto buvome pozicijose ir netrukus prasidėjo pirmieji kontaktai“, – apie paskutinės pratybų operacijos Adažių poligone pradžią dar nenutilus šūviams sakė kpt. Darius Rubliauskas.
Jis vadovauja Karaliaus Mindaugo husarų bataliono karių kuopai, kurią Lietuva skyrė Baltijos batalionui (BALTBAT), besiruošiančiam kitais metais budėti NATO greitojo reagavimo pajėgose (ang. NRF). Lietuva šiam batalionui taip skyrė ir štabo elementą.
Iš viso Lietuva Baltijos batalionui skyrė apie 190 karių. Latvija prie šio projekto taip pat prisideda kuopos dydžio vienetu, sukomplektuotu iš Latvijos kariuomenės sausumos pajėgų pėstininkų brigados. Estijos, kuri ir vadovauja šiam batalionui, indėlis yra didžiausias – dvi kuopos, štabo ir aprūpinimo vienetai. Iš viso Baltijos batalione tarnaus apie 750 karių.
Šią savaitę pratybose „Kardo kirtis 2015“ Adažių poligone vykusiame antrajame etape (bataliono lygmens lauko taktinės pratybos) buvo vertinamas būtent BALTBAT pasirengimas 2016 metais budėti NATO greitojo reagavimo pajėgose.
Esto klaida
„Savo vyrus (kaip ir pačias pratybas) galiu įvertinti tik teigiamai. Kovojome „iš dūšios“. Kiek galėjome, tiek padarėme. Nemanau, kad daugiau galėtume padaryti. Visi lipo per save.
Ir bendradarbiavimas su kolegomis irgi puikus. Su latviais dirbame labai sutartinai. Vieni kitus suprantame, lengvai dirbame. Gal tai dėl to, kad tai jau antros bendros pratybos Ir su estais gerai dirbti. Suprantame vieni kitus ir lengvai galime koordinuoti veiksmus, viską derinti“, – ketvirtadienį Adažiuose bendraudamas su lrytas.lt pratybas apibendrino kpt. D.Rubliauskas.
Ir iš tiesų, stebint lietuviams priskirtų Latvijos karių veiksmus mūšio lauke niekam nekilo abejonių dėl jų profesinės parengties. Puolant Vikingų batalionui (jis buvo sudarytas iš JAV, Jungtinės Karalystės, Norvegijos ir Suomijos karių) latvių kariai demonstravo beveik tobulą taktinį pasirengimą.
Tačiau pratybų vertintojų ir stebėtojų šypsenų sukėlė vieno estų kario klaida. Gerokai gausesnėms „priešo“ pajėgoms kaip reikiant užspaudus lietuvius, į pagalbą jiems atskubėjo rezervinis estų būrys. Netikėtai ant vienos kalvos tarsi Pilypas iš kanapių iš kažkur išdygo vienišas estas. Nugriuvęs į aukštą žolę, jis pradėjo pilti į savo sąjungininkus lietuvius, įsitaisius ant gretimos kalvos. Lietuviai irgi atsakė ugnimi.
Susišaudymo įkarštyje estas gerokai suglumo, kai pratybų vertintojai paklausė, ar jis tikrai įsitikinęs, kad šaudo į priešą.
„Taip. Įsitikinęs“, – atsakė estas ir vėl atidengė ugnį.
„Ten draugai. Trys tavo priešai štai ant tos kalvos. Ir jie visi negyvi“, – pirštu į netoliese nuobodžiaujančius jau „nukautus“ tris „vikingus“ dūrė vertintojai.
Sutrikęs estas nusprendė nebesiginčyti ir pasitraukti iš puikios pozicijos. Tačiau patraukė jis ne pas savo ginklo brolius, o tiesiai priešo link..
Nepaisant šio epizodo, lietuvių kariai teigia, kad didesnių priekaištų estams neturi.
„Mums garbė dalyvauti Baltijos bataliono projekte, didžiuojamės galėdami atstovauti Lietuvai. Pratybose „Kardo kirtis“ kariai jaučiasi taip, lyg dalyvautų tikroje operacijoje. Čia mes, trijų Baltijos šalių kariuomenių atstovai, sudarome tvirtą ir kovingą vienetą,“ – prieš kelias dienas yra sakęs kpt. D.Rubliauskas.
Gurkos
Ginantis nuo Vikingų bataliono lietuviams teko ir gana neįprastas „priešas“ – Jungtinei Karalystei atstovavo Gurkų brigados kariai.
Gurkomis vadinami britų kariuomenėje tarnaujantys nepaliečiai. Brigadą sudaro 3 tūkst. 640 karių, dalis jų treniravosi Adažiuose. Šiemet gurkos mini tarnybos britų armijoje 200 metų sukaktį.
Gurkų brigadą sudaro pėstininkų, inžinierių, ryšininkų, logistikos vienetai. Kariai garsėja ir neatskiriamu savo ginkluotės atributu – kukri. Tai yra sunkus, lenktas nepalietiškas peilis, naudojamas ir kaip įrankis, ir kaip ginklas. Interneto enciklopedijoje „Wikipedia“ rašoma, kad šis peilis anksčiau buvo būtina gurkų karių ginkluotės dalis, todėl mūsų dienomis jis dar yra plačiai žinomas ir kaip gurkų peilis. Būdingas ginklo bruožas – maždaug 20 laipsnių į priekį lenkta platėjanti geležtė.
Ir pratybose „Karo kirtis“ dalyvavę gurkos buvo ginkluoti šiuo įrankiu. Paplitęs mitas, kad pagal tradiciją iš makščių ištrauktas kukri būtinai turi būti suteptas krauju, t. y. panaudotas kovoje. Lrytas.lt gali patvirtinti, kad tai tėra tik mitas. Gurkų peiliai pratybose buvo švarūs. Tačiau kalbant rimtai, kukri plačiai naudojamas ir buities darbuose.
Gurkos taip pat žinomi ir dėl nepaprasto savo kovingumo. Šią jų savybę pažymi ir Latvijoje su jais kartu pratybose dalyvavę lietuviai.
Baltijos bataliono dar laukia pratybos Ispanijoje
Ketvirtadienio operacija buvo paskutinė Adažiuose vykusioje pratybų „Kardo kirtis“ dalyje. Kartu su ja pratybos čia baigėsi. Baigėsi ir Baltijos bataliono vertinimas. Kaip batalionas bus konkrečiai įvertintas (pasiruošęs ar iš dalies pasiruošęs kitų metų budėjimui NATO greitojo reagavimo pajėgose), kol kas nežinoma. Vertinimą šiek tiek vėliau turės pateikti pati NATO.
Kaip skelbia pratybų „Kardo kirtis“ visuomenės informavimo centras, po pratybų Latvijoje Baltijos bataliono dar laukia pratybos Ispanijoje. Estai planuoja visus padalinius organizuotai surinkti Latvijoje ir į Ispaniją nugabenti laivais. Estai ketina jūra perdislokuoti batalioną su visa technika ir ginkluote, išbandyti, ką reiškia tai padaryti. Būsimose pratybose Ispanijoje kariai vykdys įvairias plataus spektro operacijas.
„Netgi po to, kai prasidės budėjimas NATO greitojo reagavimo pajėgose, bendras bataliono kovinis rengimas vyks ciklais, kariai dar keletą kartų atvyks į Adažių poligoną ir dalyvaus taktikos pratybose jau kitais metais. Taip pat suplanuotas viso Baltijos bataliono dalyvavimas didžiausiose Estijos kariuomenės pratybose Estijoje ateinančiais metais, vadinamajame Kevadtorume. Bus įdomu“, – įsitikinęs kapitonas Raimondas Jareckas.
Apie pratybas „Kardo kirtis“
„Saber Strike“ (liet. „Kardo kirtis“) – tai kasmetės JAV sausumos pajėgų Europoje (angl. U.S. Army in Europe, USAREUR) vadavietės Baltijos šalyse ir Lenkijoje organizuojamos tarptautinės pratybos. Šios serijos pratybos Baltijos šalyse šiemet vyks jau penktąjį kartą.
Pratybos „Kardo kirtis“ kasmet auga ir sujungia vis daugiau NATO ir partnerių šalių karių. Šių metų pratybose dalyvauja rekordinis skaičius – daugiau kaip 6 tūkst. karių iš dvylikos NATO ir partnerių šalių: Danijos, Estijos, JAV, Jungtinės Karalystės, Kanados, Latvijos, Lenkijos, Lietuvos, Norvegijos, Vokietijos, Portugalijos, Slovėnijos ir Suomijos. Keli šimtai jų treniruojasi Estijoje, apie 2,5 tūkst. Latvijoje ir Lenkijoje bei apie 3 tūkst. Lietuvoje.
Lietuvoje šiose pratybose treniruojasi apie 1,6 tūkst. lietuvių ir apie 1,5 tūkst. karių iš devynių NATO valstybių – Danijos, Estijos, Jungtinių Amerikos Valstijų, Kanados, Latvijos, Portugalijos, Prancūzijos, Slovėnijos ir Vokietijos.
Latvijoje pratybų „Saber Strike“ lauko taktikos dalis vyksta Adažių poligone. Jų metu bus vertinamas trišalio Lietuvos, Latvijos ir Estijos bataliono BALTBAT pasirengimas 2016 metais budėti NATO greitojo reagavimo pajėgose (angl. sutr. NRF). Lietuva į BALTBAT skiria Karaliaus Mindaugo husarų bataliono kuopą ir štabo elementą.
Estijoje per pratybas „Saber Strike“ vyks oro pajėgų treniruotės, o Lenkijoje – pagrindinis dėmesys bus skiriamas kovinio šaudymo pratyboms.
Pratybos „Saber Strike“ yra dalis platesnių pratybų „Allied Shield“ (liet. „Sąjungininkų skydas“), kurias NATO ir sąjungininkai organizuoja birželį Vidurio ir Rytų Europoje. Šiomis pratybomis siekiama sustiprinti regiono saugumą atsakant į pakitusią situaciją po Rusijos agresijos Ukrainoje.
Be „Saber Strike“, „Allied Shield“ iniciatyva taip pat apima pratybas „Noble Jump“ (kuriose pirmą kartą bus treniruojamos NATO ypač greitojo reagavimo pajėgos, sukurtos NATO Velso viršūnių susitikimo sprendimu), pagrindines NATO jūrines pratybas BALTOPS, vyksiančias Lenkijoje, ir NATO greitojo reagavimo pajėgų vadovavimo ir valdymo pratybas Rumunijoje. Iš viso birželio mėnesį įvairiose pratybose pagal „Allied Shield“ iniciatyvą dalyvaus apie 11 tūkst. karių iš 19 NATO valstybių ir 3 šalių NATO partnerių.
„Allied Shiels“ serijos pratybos yra gynybinio pobūdžio, jose daugiausia dėmesio skiriama parengčiai, tarpusavio sąveikai ir atsakui tobulinti.