Pratybos „Kardo kirtis 2015“ išsiskiria jose dalyvaujančių karių gausa bei naudojamos technikos, taip pat ir aviacijos, įvairove. Praėjusią savaitę ratus virš poligonų pratybose Lietuvoje pirmą kartą suko JAV atakos sraigtasparniai AH-64 „Apache“. O jau šią savaitę Lietuvos danguje pasirodė A10-C „Thunderbolt II“.
Šis legendinis JAV karo orlaivis pratybose Latvijoje yra dalyvavęs ne kartą. Tačiau į pratybas Lietuvoje jis neužsukdavo, nors virš mūsų šalies yra skridęs ne kartą. Nepaisant to, Lietuvos kariškiai šį lėktuvą ir jo besisukančio pabūklo skleidžiamą garsą, tarsi kas gręžtų orą, gerai žino. Jų paramos nesyk yra šaukęsi Lietuvos specialiųjų operacijų pajėgų kariai Afganistane.
Orlaivio 30 mm septynvamzdis pabūklas turi milžinišką naikinamąją galią, per kelias sekundes jis gali paleisti šimtus sviedinių su nusodrintu uranu. Šūvio metu pasigirsta specifinis besisukančių pabūklo vamzdžių garsas. Sviediniai naikina viską – kiaurai perskrodžia sovietinės gamybos tankus, šarvuočius, kitą techniką. O iš žmonių, patekusių į A-10 pabūklo ugnį paprastai nieko nelieka.
Antradienį Gaižiūnų poligone LDK Birutės bataliono ulonai kartu su JAV, Vokietijos kariais vykdė priešiškų pajėgų naikinimo veiksmus, o jų puolimą iš oro rėmė ir Gaižiūnų dangų raižė būtent šis legendinis JAV kariuomenės artimos oro atakos lėktuvas „A10-C Thunderbolt II“. Oro atakos valdymo grupės kontrolieriai treniravosi orlaivį į taikinius nukreipti iš skirtingų aukščių, padėčių, kampų ir pozicijų.
Treniruojamasi buvo ir už poligono ribų. Ties Zūbiškių gyvenviete atakos orlaivių pilotai treniravosi naikinti šarvuotą techniką ir oro gynybos padalinius.
Apie A-10 „Thunderbolt“
A-10 „Thunderbolt“, dar žinomas kaip „Warthog“ („Afrikinis karpotis“) ar tiesiog „Hog“ („Šernas“), yra praėjusio šimtmečio 8-ojo dešimtmečio metais bendrovėje „Fairchild-Republic“ sukurtas dviejų variklių vienvietis šturmo lėktuvas. Išimtinai vien tik Jungtinių Amerikos Valstijų kariškių naudojamas orlaivis skirtas paramai iš oro suteikti, tankams, šarvuočiams ir kitiems taikiniams žemėje naikinti.
A-10 aprūpintas 30 mm besisukančiu pabūklu GAU-8 „Avenger“, kuris ir yra pagrindinis orlaivio ginklas ir sunkiausia tokio tipo patranka, montuojama lėktuvuose. „Thunderbolt“ taip pat yra sukonstruotas taip, kad net ir po tiesioginio pataikymo į jį, galėtų tęsti skrydį, o piloto kabiną ir svarbiausiais lėktuvo sistemas dengia 540 kg sveriantys titano šarvai.
A-10A yra vienintelė šio vienviečio orlaivio modifikacija, gaminta serijiniu būdu. Tiesa, vienintelis orlaivis buvo perdarytas į A-10B dvivietę modifikaciją. Tačiau daugiau dvivietė versija ir nebuvo tobulinama. 2005 m. A-10A modelis modifikuotas į A-10C versiją – ji aprūpinta ypač modernia skaitmenine įranga, orlaivis gali gabenti itin tikslaus pataikymo ginkluotę su lazeriniais taikikliais.
Be savo pagrindinės paskirties remti sausumos pajėgas ir naikinti sausumos taikinius, A-10 „Thunderbolt“ turi ir antrinę funkciją – valdyti ir kontroliuoti kitus orlaivius, nurodanti jiems taikinius ant žemės.
A-10 pavadinimą „Thunderbolt“ gavo pagerbiant Antrojo pasaulinio karo laikų orlaivį „Republic P-47 Thunderbolt“, kuris ypač efektyviai rėmė sausumos pajėgas iš oro.
Planuojama, kad modernizavus kai kuriuos šio lėktuvo elementus, jis karinėse pajėgose tarnaus dar iki 2028 m.
Apie pratybas „Saber Strike“
„Saber Strike“ (liet. „Kardo kirtis“) – tai kasmetinės JAV Sausumos pajėgų Europoje (angl. U.S. Army in Europe, USAREUR) vadavietės Baltijos šalyse ir Lenkijoje organizuojamos tarptautinės pratybos. Šios serijos pratybos Baltijos šalyse šiemet vyks jau penktąjį kartą.
Pratybos „Kardo kirtis“ kasmet auga ir apjungia vis daugiau NATO ir partnerių šalių karių. Šių metų pratybose dalyvauja rekordinis skaičius – daugiau nei 6 tūkst. karių iš dvylikos NATO ir partnerių šalių: Danijos, Estijos, JAV, Jungtinės Karalystės, Kanados, Latvijos, Lenkijos, Lietuvos, Norvegijos, Vokietijos, Portugalijos, Slovėnijos ir Suomijos. Keli šimtai jų treniruojasi Estijoje, apie 2,5 tūkst. Latvijoje ir Lenkijoje bei apie 3 tūkst. Lietuvoje.
Lietuvoje šiose pratybose treniruojasi apie 1,6 tūkst. lietuvių ir apie 1,5 tūkst. karių iš devynių NATO valstybių – Danijos, Estijos, Jungtinių Amerikos Valstijų, Kanados, Latvijos, Portugalijos, Prancūzijos, Slovėnijos ir Vokietijos.
Latvijoje pratybų „Saber Strike“ lauko taktikos dalis vyksta Adažių poligone. Jų metu bus vertinamas trišalio Lietuvos, Latvijos ir Estijos bataliono BALTBAT pasirengimas 2016 metais budėti NATO greitojo reagavimo pajėgose (angl. sutr. NRF). Lietuva į BALTBAT skiria Karaliaus Mindaugo Husarų bataliono kuopą ir štabo elementą.
Estijoje per pratybas „Saber Strike“ vyks oro pajėgų treniruotės, o Lenkijoje – pagrindinis dėmesys bus skiriamas kovinio šaudymo pratyboms.
Pratybos „Saber Strike“ yra dalis platesnių pratybų „Allied Shield“ (liet. „Sąjungininkų skydas“), kurias NATO ir sąjungininkai organizuoja birželį Vidurio ir Rytų Europoje. Šiomis pratybomis siekiama sustiprinti regiono saugumą ir Aljanso atgrasymą atsakant į pakitusią situaciją po Rusijos agresijos Ukrainoje.
Be „Saber Trike“, „Allied Shield“ iniciatyva taip pat apima pratybas „Noble Jump“ (kuriose pirmą kartą bus treniruojamos NATO Ypač greitojo reagavimo pajėgos, sukurtos NATO Velso viršūnių susitikimo sprendimu), pagrindines NATO jūrines pratybas BALTOPS, vyksiančias Lenkijoje, ir NATO Greitojo reagavimo pajėgų vadovavimo ir valdymo pratybas Rumunijoje. Iš viso birželio mėnesį įvairiose pratybose pagal „Allied Shield“ iniciatyvą dalyvaus apie 11 tūkst. karių iš 19 NATO valstybių ir 3 šalių NATO partnerių.
„Allied Shiels“ serijos pratybos yra gynybinio pobūdžio, jose didžiausias dėmesys skiriamas parengties, tarpusavio sąveikos ir atsako tobulinimui.