Pratybose „Kardo kirtis“ Adažiuose lietuvius tenka ir stabdyti

2015 m. birželio 15 d. 11:06
Vyr. eil. Vilius Džiavečka
Adažių poligone, Latvijoje vykstančių tarptautinių pratybų „Saber strike“ įkarštyje įspūdžiais dalinasi Baltijos batalionui priskirtos Karaliaus Mindaugo husarų bataliono kuopos vadas kpt. Darius Rubliauskas. Jo vadovaujama kuopa, kartu su Baltijos batalionu ruošiasi budėjimui NATO greitojo reagavimo pajėgose (angl. NRF).
Daugiau nuotraukų (5)
– Kokias užduotis vykdėte pirmąją pratybų savaitę?
– Dvi pirmąsias pratybų dienas husarų kuopa vykdė suplanuotas ir staigias atakas, ieškojo priešo pajėgų skirtingose vietovėse. Kariams teko bristi per vandenį, rasti išėjimą iš pelkių. Užduoties metu buvo treniruojamas tinkamų taktinių sprendimų priėmimas, karių veiksmai susidūrus su priešu, taip pat ir sąveika tarp padalinių, artilerijos ugnies iškvietimas ir artimosios paramos aviacijos panaudojimas.
Tokias operacijas jau treniravomės atlikti, bet čia viskas nauja, nepažįstama vietovė, taip pat nepažįstamas „priešas“, lygiai kaip ir mes siekiantis nugalėti, įgyvendinti savo planą, apie kurį aš, kaip padalinio vadas, galiu tik daryti prielaidas. Tai įdomu, bet ir kartu sudėtinga atlikti praktiškai. Tokioje įtampoje visiems kariams kyla azartas gerai pasirodyti, o tikimybė susidurti su priešu prisotina kraują adrenalinu ir suteikia naujų jėgų.
Stebėtojai, mums įsivažiavus, turi galimybę stabdyti puolimą, neleisdami per daug priartėti prie oponuojančių pajėgų, ir tai daro.
– Jūsų batalionas trišalis, dirbate ir su priskirtas sąjungininkų padaliniais, kaip juos vertinate?
– Iki tada, kol su priskirtais sąjungininkais nepapuolei į „mūšį“, negali spręsti, kokie jie yra kariai. Praėjusią savaitę tai patyriau, stebėjau, kaip taktiškai tvarkingai į pavojų reagavo mums priskirtas latvių inžinierių skyrius. Tuomet, kai susidūrėme su „priešu“, latviai nebegalėjo dirbi tiesioginio savo darbo, neutralizuoti sprogmenų, jiems teko apeidinėti priešiškas pajėgas ir tai inžinieriai atliko labai gerai.
Smagu dirbti su tokiais partneriais. Prie husarų kuopos taip pat buvo priskirti du estų minosvaidžių skyriai. Operacijos planavimo ir vykdymo metu mes puikiai supratome vieni kitus. O mūšyje, jei kariai nebesusikalbėdavo, padėjo pėstininkų įgūdžiai. Visi žinome, kaip reaguoti į priešo apšaudymą, taip pat naudojame praktiškai įdentiškus nebylaus valdymo signalus, panašios ir kitos taktinės procedūros.
Tarptautiniame vienete mes vieni kitus suprantame ir pasitikime. Aš žinau, kokios man priskirtų estų ir latvių karių galimybės, o pastarieji supranta, ko aš reikalauju iš jų. Tai svarbiausia.
– Kokios užduotys laukia husarų kuopos artimiausiu metu?
– Paskelbę kovinį įsakymą, įvykdėm žygį į susitelkimo rajoną, iš kurio keletą parų vykdysime Baltijos bataliono vado užduotis. Tikiuosi, po operacijos būsime gerai įvertinti ir pasirengę budėjimui NATO greitojo reagavimo pajėgose.
– Kas šiose pratybose labiausiai patinka?
– Man, ir mano kuopos kariams, garbė dalyvauti trišaliame Baltijos bataliono projekte, treniruotis laukiant būsimo budėjimo NATO greitojo reagavimo pajėgose. Didžiuojamės Baltijos batalione galėdami atstovaudami Lietuvą. Pratybose „Kardo kirtis“ kariai jaučiasi taip, lyg dalyvaudami realioje operacijoje. Čia mes, trijų Baltijos šalių kariuomenių atstovai, sudarome tvirtą ir kovingą vienetą.
Apie pratybas „Saber Strike“
„Saber Strike“ (liet. „Kardo kirtis“) – tai kasmetinės JAV Sausumos pajėgų Europoje (angl. U.S. Army in Europe, USAREUR) vadavietės Baltijos šalyse ir Lenkijoje organizuojamos tarptautinės pratybos. Šios serijos pratybos Baltijos šalyse šiemet vyks jau penktąjį kartą.
Pratybos „Kardo kirtis“ kasmet auga ir apjungia vis daugiau NATO ir partnerių šalių karių. Šių metų pratybose dalyvauja rekordinis skaičius – daugiau nei 6 tūkst. karių iš dvylikos NATO ir partnerių šalių: Danijos, Estijos, JAV, Jungtinės Karalystės, Kanados, Latvijos, Lenkijos, Lietuvos, Norvegijos, Vokietijos, Portugalijos, Slovėnijos ir Suomijos. Keli šimtai jų treniruojasi Estijoje, apie 2,5 tūkst. Latvijoje ir Lenkijoje bei apie 3 tūkst. Lietuvoje.
Lietuvoje šiose pratybose treniruojasi apie 1,6 tūkst. lietuvių ir apie 1,5 tūkst. karių iš devynių NATO valstybių – Danijos, Estijos, Jungtinių Amerikos Valstijų, Kanados, Latvijos, Portugalijos, Prancūzijos, Slovėnijos ir Vokietijos.
Latvijoje pratybų „Saber Strike“ lauko taktikos dalis vyksta Adažių poligone. Jų metu bus vertinamas trišalio Lietuvos, Latvijos ir Estijos bataliono BALTBAT pasirengimas 2016 metais budėti NATO greitojo reagavimo pajėgose (angl. sutr. NRF). Lietuva į BALTBAT skiria Karaliaus Mindaugo Husarų bataliono kuopą ir štabo elementą.
Estijoje per pratybas „Saber Strike“ vyks oro pajėgų treniruotės, o Lenkijoje – pagrindinis dėmesys bus skiriamas kovinio šaudymo pratyboms.
Pratybos „Saber Strike“ yra dalis platesnių pratybų „Allied Shield“ (liet. „Sąjungininkų skydas“), kurias NATO ir sąjungininkai organizuoja birželį Vidurio ir Rytų Europoje. Šiomis pratybomis siekiama sustiprinti regiono saugumą ir Aljanso atgrasymą atsakant į pakitusią situaciją po Rusijos agresijos Ukrainoje.
Be „Saber Trike“, „Allied Shield“ iniciatyva taip pat apima pratybas „Noble Jump“ (kuriose pirmą kartą bus treniruojamos NATO Ypač greitojo reagavimo pajėgos, sukurtos NATO Velso viršūnių susitikimo sprendimu), pagrindines NATO jūrines pratybas BALTOPS, vyksiančias Lenkijoje, ir NATO Greitojo reagavimo pajėgų vadovavimo ir valdymo pratybas Rumunijoje. Iš viso birželio mėnesį įvairiose pratybose pagal „Allied Shield“ iniciatyvą dalyvaus apie 11 tūkst. karių iš 19 NATO valstybių ir 3 šalių NATO partnerių.
„Allied Shiels“ serijos pratybos yra gynybinio pobūdžio, jose didžiausias dėmesys skiriamas parengties, tarpusavio sąveikos ir atsako tobulinimui.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.