Šią savaitę Sausumos pajėgų Juozo Lukšos mokymo centre prasidėję kursai su pertraukomis per metus vyks pusantro mėnesio.
Lietuvos kariai ketvirtadienį mokomaisiais „Grom“ treniruokliais stengėsi pataikyti į priešo lėktuvus, skraidančius 600 metrų aukštyje.
Specialiai įrengtoje salėje jie stebėjo taikinius pro trimatę vaizdo sistemą ir laukdavo momento, kada galės paleisti į juos raketas.
Viskas, suprantama, buvo netikra – šūviai griaudėjo ir raketų pakirsti lėktuvai sproginėjo monitoriuose.
„Duok Dieve, kad kovos niekada nepersikeltų už ekranų. Tačiau mes privalome būti pasirengę realiam pavojui“, – portalui lrytas.lt pasakojo Lietuvos kariuomenės logistikos valdybos kapitonas Andrius Sujeta.
Šaulius vertino patyrę karinės techninės instruktoriai iš Lenkijos, monitoriuose regėdami tuos pačius vaizdus.
Moderni mokomoji sistema leidžia kompiuteriu nustatyti ne tik lėktuvų aukštį, bet ir pasirinkti oro sąlygas – galima medžioti taikinį, pliaupiant lietui, šviečiant saulei arba debesų apgaubtame danguje.
Kiekvieną savaitę planuojama parengti 20 karių. Gavę „Grom“ mokymo kursų baigimo sertifikatus jie patys taps instruktoriais – galės mokyti kitus karius.
Mokomieji treniruokliai „Grom“ sveria tiek pat, kiek ir koviniai – 16,5 kilogramo.
Anot A.Sujetos, nedidelis svoris sudaro sąlygas po šūvių kariams greitai atsitraukti, persikelti į kitą vietą. Tai – labai patogus ir efektyvus ginklas.
„Grom“ raketos pritaikytos šaudyti į priešo objektus, pakilusius iki 3,5 kilometro.
Tačiau jomis galima naudotis ir sausumoje, kurioje šūviai pasiekia tikslą tolesniu atstumu nei ore – patiesiami taikiniai, esantys už 5,5 kilometrų.
Lietuvos krašto apsaugos ministerija yra pasirašiusi sutartį su Lenkijos įmone „Mesko“ dėl priešlėktuvinės gynybos sistemų „Grom“ pirkimo už 34 mln. eurų. Pirmoji partija mūsų šalį šalį pasiekė 2014 metų pabaigoje.
Už šią sumą bus įgyta ne tik kovinė „Grom“ ginkluotė, bet ir treniruokliai, sistemos priežiūros priemonės, įskaičiuotos ir pristatymo išlaidas.
Kiek atvežta kovinių „Grom“ vienetų, neskelbiama.