Ketvirtadienį Šiauliuose redakcijos skyriaus duris pravėrusi moteris paprašė jai padėti susisiekti su Lietuvos ryto televizijos“ laidos „Reporteris“ žurnalistais.
Prieš kelias dienas žiūrėdama šią laidą J.Raugalienė išvydo knygnešio L.Jakavičiaus provaikaitį.
Knygnešio provaikaitis panoro tarnauti
Meksikoje gimęs pastaruosius dešimt metų Ispanijoje gyvenęs žymaus knygnešio ainis prieš pusmetį atvyko į Lietuvą. Sužinojęs, kad vyks šaukimas į armiją, L.Jakavičius panoro tarnauti.
Dar balandžio pradžioje pašymą savo noru atlikti privalomąją pradinę karo tarnybą užpildžiusio L.Jakavičiaus nuo šio žingsnio neatbaidė ir tai, kad jis dar nemoka lietuvių kalbos.
Laidą apie patriotiškus jausmus puoselėjantį knygnešio L.Jakavičiaus provaikaitį pažiūrėjusi J.Raugalienė nusprendė jam padovanoti namuose saugomą jo prosenelio knygą.
Knyga galėto tapti bilietu į tremtį
„Ši knyga buvo pati brangiausia mano ir mano mamos knygų kolekcijoje.
Lietuvos nepriklausomybės 20-mečio proga parašytą knygą L.Jakavičius kartu su dedikacija dovanojo tolimam mūsų giminaičiui. Vėliau ji pateko į mano mamos Julijonos Korsakienės rankas.
Prasidėjus sovietmečio represijoms, už tokią namuose laikomą knygą tikrai būtume išvežti į Sibirą, tačiau mamai nekilo ranką nei ją sunaikinti, nei ja atsikratyti.
Knygą, kaip didžiausią brangenybę laikėme namuose paslėpę“, – portalui lrytas.lt sakė J.Raugalienė.
Meilę knygoms įskiepijo mama
Vartydama nuo laiko pageltusius knygos puslapius šiaulietė sakė, kad ji tebėra brangi ir dabar, nes primena jai patriotinius jausmus ir dvasines vertybes skiepijusią motiną.
„Mano mama buvo tikra patriotė ir didelė knygų mylėtoja.
Sovietmečiu ir knygos buvo deficitas, todėl norėdama įsigyti geresnę knygą mama į knygyną eidavo pasiėmusi ne tik piniginę, bet ir dešimt kiaušinių, kuriuos knygą parūpinusiai pardavėjai duodavo kaip kyšį.
Meilę knygai mama įskiepijo ir man“, – sakė J.Raugalienė.
Elektroninių knygų neskaitys
Medicinos felčere dirbusi, su vyru du vaikus išauginusi ir dar auksines vestuves atšvęsti spėjusi J.Raugalienė sakė, kad knygos buvo ir tebėra jos gyvenimo palydovėmis.
„Man skaudu matyti, kad knyga praranda vertę šiuolaikinių žmonių gyvenime.
Nesmerkiu jaunų žmonių, kad jie taip linkę į kompiuterius, tačiau pati elektroninių knygų tikrai neskaitysiu“, – tvirtino J.Raugalienė.
Nori išsaugoti knygos vertę
Nors šiaulietė neabejojo, kad brangiausia jos gyvenimo knyga – per sovietmečio represijas namuose slėpti Lietuvainio slapyvardžiu L.Jakavičiaus išleisti „Atsiminimai iš Lietuvių spaudos draudimo laikų“ – pasirūpintų ir jos palikuonys, tačiau apsisprendė ją padovanoti knygnešio provaikaičiui.
„Sulaukiau pakankamai garbaus amžiaus, o ir ligos nepaleidžia, todėl turiu sutvarkyti žemiškus reikalus.
Noriu, kad man išskirtinę vertę turėjusi knyga jos neprarastų ir kito žmogaus rankose.
Nusprendžiau, kad geriausia būtų šią knygą dovanoti jos autoriaus provaikaičiui – juolab kad šis jaunuolis dėl savo meilės Lietuvai tikrai vertas vadintis garbaus prosenelio ainiu“, – žurnalistui sakė su šeimos relikvija išsiskirti nusprendusi šiaulietė.