Klaipėdos jūrininkų ligoninė patvirtino, kad Psichiatrijos departamente rengiamasi permainoms. Atstovai nurodė, kad nuo birželio 30 dienos nutarta naikinti neefektyviausiai dirbantį Psichiatrijos departamento Ribinių būklių skyrių ir jame esančius 20,75 etato. Taip pat bus atleidžiama dar 4,75 etato kitų skyrių darbuotojų.
Ligoninės atstovai teigė, kad su Švėkšnos specialiojo ugdymo centro pertvarka šis masinis atleidimas visiškai nesusijęs. Esą permainos būtinos dėl nuostolingos veiklos, nors pacientų čia netrūksta.
Atleidimo priežasčių darbuotojams nepaaiškino
Departamente dirbanti ir jau daiktus besikraunanti slaugytoja prisiminė, kaip į skyriaus dėžutę buvo įdėtas vadovybės susirinkimo protokolas. Vėliau departamento vedėjas Artūras Mažrimas ragino eiti pasiimti atleidimo pažymėjimų. Daugiau niekas nieko nepaaiškino, kodėl žmonės atleidžiami.
„Liūdna, kai naikinami specialistai. Neaišku, ar jų Lietuvoje nebereikia, ar čia veikia kiti dalykai. Slaugytojos išdirbusios po 30 metų šioje įstaigoje. Daugumai tai buvo pirmoji ir vienintelė darbovietė. Čia praleisti visi gražiausi metai. Pacientams atiduota visa širdis.
Dabar, kai pensija ant nosies, atsiduriame gatvėje. Niekas nepaaiškina, kur pagrįstumas, ar tai teisėta, ar nebuvo kitų išeičių. Neaišku, kokia čia ligoninės politika“, – portalui Lrytas.lt skundėsi atleidimo pažymėjimą rankoje laikanti ir 29 metus čia išdirbusi slaugytoja.
Paklausta, kaip mano, kodėl vyksta masinis atleidimas, darbuotoja dvejojo: „Galbūt esame neparankūs, nes turime savo nuomonę ir ją pasakome. Galbūt ji nesutampa ir prieštarauja vadovybės nuomonei.“
Pasak slaugytojos, kai darbuotojai ėjo atsiimti atleidimo pažymų jiems buvo pasakyta: „Girdėjau, kad kažkur kreipiatės. Žinokite, kad mes galime atšaukti įstatymą ir išleisti naują. Kalbama, kad nuo liepos 1 dienos bus naujas įstatymas, pagal kurį 20 ar 30 metų išdirbusiems darbuotojams bus mokama tik vieno mėnesio išeitinė“, – tokius grasinimus ir argumentus iš kolegų lūpų girdėjo moteris.
Tuščios vietos, bet ligoniai nepriimami?
Atleidžiama departamento darbuotoja jaudinosi dėl ligonių, kurių ateitis nežinoma. Ji svarstė, galbūt jiems siūlys į uždaro profilio vietas gultis ar namuose būti. Pasak moters, baisu, nes savižudybių skaičius didėja. Neseniai Švėkšnoje nusižudė šios ligoninės pacientas, tad situacija tikrai nekokia.
2013 metais visuose skyriuose buvo paskelbta apie pacientų guldymo skaičiaus apribojimą. Darbuotoja stebisi dėl neaiškių priežasčių, kadangi skyriuose laisvų vietų tikrai būdavo.
„Ligonių mūsų skyriuje apmažėjo, bet mes žinome, kad jų neguldo. Pacientai, kurie pas mus atvyksta daug kartų, priimamajame išgirsta, kad mūsų skyriuje nebėra vietų ar gydytojų. Jie nukreipiami į kitą uždaro tipo skyrių. Jei nenori ten gultis, tada siunčiami namo“, – ligoninės vidinio gyvenimo peripetijas aiškino darbuotoja.
Permainos dėl nuostolingos veiklos
Klaipėdos jūrininkų ligoninė patvirtino, kad Psichiatrijos departamente rengiamasi permainoms. Nuo vasaros vidurio čia bus uždarytas vienas skyrius, perskirstytas pacientų srautas, dėl to esą gali tekti atleisti dalį darbuotojų, o daliai sumažinti darbo krūvį. Šioms permainoms galiausiai ryžtasi esą dėl metai po metų besitęsiančios neefektyvios ir nuostolingos departamento veiklos.
„Departamento neigiamas finansinis rezultatas kasmet vis auga. Sveikatos apsaugos ministro įsakyme patvirtinta, jog darbo užmokesčio fondui turi būti skiriama ne daugiau kaip 65 proc. visų sąnaudų, o Psichiatrijos departamente 2014 m. sąnaudų darbo užmokesčiui dalis sudarė 75,7 proc. Todėl pertvarkos būtinos“, – susidariusią situaciją komentavo Klaipėdos jūrininkų ligoninės direktorius dr. Jonas Sąlyga.
Dėl to šių metų kovą Klaipėdos jūrininkų ligoninės direktoriaus įsakymu iš ligoninės direktoriaus pavaduotojo medicinai, Psichiatrijos departamento vedėjo, vyr. buhalterės, Personalo ir bendrųjų reikalų skyriaus vedėjos, ekonomistės, vadovybės atstovės kokybei buvo sudaryta darbo grupė dėl situacijos Psichiatrijos departamente.
Balandžio pradžioje darbo grupė pateikė planą, kuris padėtų sumažinti departamento sąnaudas ir nuostolius. Juo remiantis, ligoninės vadovybės posėdyje buvo nutarta nuo šių metų birželio 30 dienos naikinti neefektyviausiai dirbantį Psichiatrijos departamento Ribinių būklių skyrių ir jame esančius 20,75 etato. Pokyčiai laukia ne tik šio skyriaus. Nuo birželio 30 d. nutarta naikinti dar 4,75 etato kitų skyrių darbuotojų.
Siūlys kitą darbo kėdę?
Apie numatomus struktūrinius pokyčius buvo informuota įstaigos steigėja – Sveikatos apsaugos ministerija ir departamento darbuotojai.
„Dėl šių numatytų pokyčių žmonėms buvo įteikti įspėjimai apie darbo sutarties nutraukimą, informuojant, kad esant galimybei per įspėjimo laikotarpį jiems gali būti siūlomas jų kvalifikaciją atitinkantis darbas. Tad kol kas tiksliai negalime pasakyti, kiek žmonių tikrai neteks darbo“, – dėl susidariusios situacijos apgailestavo Psichiatrijos departamento vedėjas Artūras Mažrimas.
„Žinoma, nemalonu, kad kai kurie žmonės neteks darbo. Apgailestaujame dėl to, tačiau ligoninės vadovybė yra atsakinga už įstaigos veiklos ir finansinius rezultatus, todėl nuolat analizuoja ne tik Psichiatrijos departamento rezultatus. Turime patikinti, kad nuolat analizuojami visų įstaigos departamentų ir visų skyrių veiklos rodikliai. Ligoninės vadovybė privalo imtis priemonių, kad stabilizuotų padėtį, nors kartais sprendimai ir būna nepopuliarūs“, – sakė Klaipėdos jūrininkų ligoninės direktorius J.Sąlyga.
Švėkšnos psichiatrijos ligoninė prie Jūrininkų ligoninės prijungta nuo 2010 m. balandžio 1 d., Dabartiniame Psichiatrijos departamente yra 220 lovų, dirba 241 darbuotojas. Per metus čia gydosi apie 2700-2900 pacientų. Šis kaičius yra kintantis. Konkrečiai 2014 m. čia gydyti 2839 pacientai.