Vyriausybė pritarė teismų reformai

2015 m. balandžio 23 d. 10:56
BNS ir lrytas.lt inf.
Toliau pertvarką svarstys Seimas.
Daugiau nuotraukų (1)
Toliau pertvarką svarstys Seimas.
Pagal apylinkės ir administracinių teismų sujungimo planą, apylinkių teismai būtų sujungiami teritoriniu principu.
Numatyta, kad Druskininkų, Lazdijų, Prienų ir Varėnos apylinkių teismai būtų prijungiami prie Alytaus rajono apylinkės teismo, Jonavos, Kaišiadorių, Kėdainių – prie Kauno apylinkės teismo, Klaipėdos rajono apylinkės teismas – prie Klaipėdos miesto apylinkės teismo, Jurbarko, Šakių, Vilkaviškio apylinkių teismai – prie Marijampolės rajono apylinkės teismo.
Biržų, Kupiškio, Pasvalio, Rokiškio apylinkių teismai turėtų tapti Panevėžio miesto apylinkės teismo dalimi. Kretingos, Palangos, Skuodo apylinkių teismus siūloma prijungti prie Plungės rajono apylinkės teismo, Joniškio, Kelmės, Pakruojo, Radviliškio ir Raseinių – prie Šiaulių apylinkės teismo, Šilalės bei Šilutės – prie Tauragės rajono apylinkės teismo, Akmenės ir Mažeikių – prie Telšių rajono apylinkės teismo.
Utenos rajono apylinkės teismo padaliniais taptų Anykščių, Ignalinos, Molėtų, Visagino ir Zarasų apylinkių teismai. Vilniaus rajono apylinkės teismui priklausytų dabartiniai Šalčininkų, Širvintų, Švenčionių, Trakų bei Ukmergės apylinkių teismai.
Dabar veikia 49 apylinkių teismų, daugiau nei pusėje jų yra 3–5 teisėjų etatai.
Be to, Klaipėdos, Panevėžio ir Šiaulių apygardų administraciniai teismai būtų prijungiami prie Kauno apygardos administracinio teismo.
Pasak Teisingumo ministerijos, pertvarka paspartintų bylų nagrinėjimą, sudarytų sąlygas specializuotis teisėjams, suvienodinti teisėjų darbo krūvį bei efektyviau panaudoti teismų žmogiškuosius ir materialinius išteklius.
„Teismų reorganizavimas buvo pradėtas 2013 metais, sujungus Vilniaus, Kauno bei Šiaulių apylinkių teismus. Per tuos dvejus metus įsitikinome, kad jis visiškai pasiteisino: anksčiau šiuose teismuose teisėjų darbo krūvis skyrėsi netgi iki 3 kartų, o po sujungimo tokie didžiuliai skirtumai išnyko, visos bylos nagrinėjamos žymiai operatyviau“, – pažymi teisingumo ministras Juozas Bernatonis.
Sujungus teismus, teismo rūmų šalyje liks tiek pat, kiek yra dabar. Teismai ir toliau veiks tose pačiose vietovėse ir patalpose, tačiau jų administravimas bus vykdomas iš keliolikos pagrindinių centrų.
Teisingumo ministerija tikina, kad gyventojai dėl reorganizavimo neturėtų patirti nepatogumų.
„Skirstant bylas, nagrinėtinas žodinio proceso tvarka, iš teismo rūmų sudarytame teisme turės būti atsižvelgiama į taikytinas įstatymuose įtvirtintas teritorinio teismingumo taisykles. Taip pat teismų stambinimas leistų lanksčiai reaguoti į vietos gyventojų poreikius ir prireikus, esant konkretiems įstatymuose nustatytiems kriterijams, rengti teismo posėdžius vietos savivaldos institucijų suteiktose patalpose, arčiau į teismą besikreipiančių gyventojų esančiose vietovėse, kur būtų patogiau atvykti proceso šalims. Tai mažintų atstumą tarp teismo ir proceso dalyvių buvimo vietų, o tuo pačiu ir proceso dalyvių patiriamas bylų nagrinėjimo išlaidas“, – aiškina ministerija.
Aukščiausiojo teismo pirmininkas Rimvydas Norkus Vyriausybės posėdyje sakė, kad gali būti teisėjų, kurie reformai priešinsis, tačiau bendrai sistemai tai bus naudinga.
„Iš tikrųjų ir teismų pirmininkų jūs gali išgirsti visokių pastebėjimų, bet mes kalbame šiuo atveju apie visos teismų sistemos interesą ir pati reformos iniciatyva, kaip ministras teisingai paminėjo, kilo būtent iš teismų, nes buvo tikrai pastebėta, kad su ribotais resursais, o mes žinome, kad resursai mūsų valstybėje yra riboti, tuos resursus teismų administravimui reikia kuo efektyviau paskirstyti“, – dėstė R.Norkus.
Kartu jis pridūrė, jog reformos sėkmė didele dalimi priklausys nuo to, kiek papildomai lėšų bus skirta „teismų mobilumui finansuoti“.
„Teismų automobilių parkas yra pakankamai senas – 15 metų, tai tikėsimės Vyriausybės paramos ateityje teismų sistemos buities gerinimui“, – teigė jis.
Siūloma, kad reorganizuoti teismai darbą pradėtų nuo 2016 metų sausio 1 dienos.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.