Mėnuo po rinkimų. Ką žada keista graikų tyla?

2015 m. vasario 27 d. 16:12
Indrė Jonušytė
Naujai išrinkta Graikijos valdžia žadėjo daug. Tačiau pagrindinis dalykas, kodėl graikai išsirinko radikalią kairiųjų partiją ir jos jauną aktyvų lyderį Aleksį Tsiprą, buvo viltis, kad kažkas iš esmės keisis. Ar šiandien ta viltis dar gyva?
Daugiau nuotraukų (1)
Nors rinkėjai staigių permainų ir nesitikėjo, naujieji šalies vadovai negaišdami pademonstravo savo tikrąjį veidą. Pasaulio spaudos teigimu, tai pirmas atvejis istorijoje, kai naujai išrinkta valdžia net mėnesiui nepraėjus „kapituliavo ir absoliučiai pamiršo pažadus savo rinkėjams“. Tiesa, graikų spaudoje, socialiniuose tinkluose tokių kaltinimų nėra daug.
Pačioje Graikijoje šiomis dienomis tvyro keista tyla. Vietoje rimto pasipriešinimo ES reikalavimams ir grėsmingo pasipiktinimo seka taupymo programos sutarties pratęsimo pasirašymas, tai yra, sugrįžtama prie tos pačios politikos, kokią vedė buvusi valdžia ir su kuria kategoriškai nesutiko dabartinė. Galima tik spėlioti, kad ta keista tyla Graikijoje – tai palaikymas, šioks toks atsitraukimas, tarsi sakymas: na neskubėkime, pažiūrėkime, o kas gi bus toliau. Tačiau net ir nepažįstantys graikų yra girdėję gandus apie jų karštą temperamentą. Tai galbūt ta tyla tėra šokas, o ramybė – apgaulinga.
Tuo metu tarp pačių politikų jau vis garsiau girdisi balsai, smerkiantys naująją/senąją politiką – toliau skolintis ir toliau griežtai taupyti. Ir ne tik ne tik iš dabar jau labai nebepopuliaraus buvusio ministro pirmininko A.Samaros, bet ir paties A.Tsipro partijos narių lūpų.
Natūralu, kad šiandiena Graikijos piliečiai pasidalino į keletą stovyklų – vieni sveikina A.Tsiprą ir finansų ministrą Y.Varoufakį su gerai atliktu darbu, pasirašant naują sutartį. Nors, atrodytų, 4 mėnesiai „labdaros“ yra visai ne tai, ko Graikija tikėjosi, vis dėlto tenka sutikti, kad graikams to reikėjo – tai laikas atsikvėpti ir laikas pasistengti įgyvendinti kitus pažadus.
Juk naujojoje sutartyje vis dėlto minima, kad pensijos nebus mažinamos, mokesčiai maisto prekėms ir vaistams nebus didinami, bus taikomos baudos mokesčių vengiantiems ir korumpuotiems darbuotojams. Be to, susitarta, kad tol, kol Graikija nepradės stotis ant kojų, buvusios vyriausybės numatyti griežti ir nerealistiški tikslai bus atidėti, o surinkti mokesčiai būtų skirti ne tik valstybės skoloms mokėti, bet ir kenčiantiems nuo skurdo gyventojams. Paklausykime, ką kalba patys graikai.
„Tsipras ministru pirmininku išrinktas tik prieš mėnesį, ir visą tą laiką į jį buvo nutaikytas užtaisytas ginklas. Kokių rezultatų jūs tikitės per tokį trumpą laiką, juo labiau, kai esi spaudžiamas iš visų pusių?“- Giannis Sarandakis, 26 metų pardavėjas.
„Niekas netikėjo, kad Siryza išpildys visus savo pažadus. O ir šiaip juk reikia daugiau laiko. Manau, kad vyriausybė jau ir taip pasiekė nemažai tik per vieną mėnesį valdžioje. Ir kompromisų prireikė, bet žmones jau smaugė skurdas. Tiesa, Syriza net ir ekonomiškai neišgalės išpildyti dalies pažadų, ir kas iš viso šiais laikais tiki, kad išrinkta partija išpildys savo pažadus? Bet vis tiek, pažiūrėk, Varoufakis sukėlė visą Europą ant pirštų galiukų, galbūt dabar ir kitos šalys, kenčiančios nuo taupymo, sukils?“ – Angeliki Georgaki , 45 metų žurnalistė.
Kita dalis graikų vis dėlto nemato, nei kuo ši nauja sutartis skiriasi nuo buvusiosios, nei ką sutikimas toliau laikytis ES susitartų taisyklių turi bendra su Syriza pažadais panaikinti skolas Europos Sąjungai, iš pagrindų reformuoti šalį ir išvengti tolesnio taupymo, atlyginimų ir pensijų mažinimo. Šis piliečių segmentas, tai būtent tie vidutinės klasės darbininkai, kurie balsavo už Syrizos pažadus, o dabar jaučiasi išduoti. Gal ir naiviai, bet jie tikėjosi didelių permainų ir nuoširdžiai naujos valdžios pažadais.
„Niekas negali pateisinti Syrizos lyderių pasidavimo, jie juk prižadėjo žmonėms. Kairieji neina į kompromisus. Būtent tai gąsdina kapitalistus, pripratusius viską ir visus pirkti. Jie (Syriza) turėjo laikytis savo nustatytų sąlygų ir kovoti stipriau. Visur į valdžią kairieji patekdavo per revoliucijas. Tai, kas vyksta dabar, neturi nieko bendra su revoliucija. Jie turėjo pasakyti Ne – OXI“. – Maria Kapsalis, 36 metų mokytoja. „Taigi Syriza ir Europa susitarė. Ir „troika“ niekur nedingo. Panašu, kad ir taupysime toliau. Tai ką gi, niekas ir nepasikeitė. Dar 4 mėnesiai be jokio sprendimo. Nieko naujo.“ – Manos Syrios, 37 metų taksi vairuotojas.
Trečia grupė kaip ir prieš rinkimus, taip ir šiandien šaiposi iš naujosios valdžios pažadų ir iš jų rinkėjų naivumo, ir šiandien toliau kartoja tarsi mantrą „Juk sakėme, kad taip ir bus – jūs visi kvailiai, o ponas Tsipras paprastas melagis“.
Būtent šie rinkėjai kartu su visa likusia Europa yra ta jėga, kuri daro didžiausią spaudimą naujai išrinktai valdžiai, ir nesvarbu, kokius sprendimus A Tsipras, Y.Varoufakis priimtų, jie jau šiaip ar taip laikomi nekompetentingais melagiais, nebent, netyčia Syriza iš tikrųjų pasiektų greitų ir gerų rezultatų.
„Taigi, visi patenkinti naujuoju susitarimu? Visi, išskyrus graikus. Tipiška ar ne?“ – Panajotis Levendis, 27 metų barmenas. Ir ką čia bepridursi.
Tačiau vienaip ar kitaip bent kuriam laikui graikai gali atsipūsti ir pamiršti apie atrodytų labai priartėjusią pasitraukimo iš ES galimybę. Galbūt naujoji valdžia ir buvo prispausta pasirašyti taupymo sutarties pratęsimą, tačiau jei jie nebūtų sutikę visi puikiai žinojo, kad pasekmės būtų buvę skausmingos visai šaliai. Nuotaikos ir nuomonės apie Syrizą labai įvairūs, bet neapykanta Briuseliui – vieninga.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.