Dalia Grybauskaitė pabarė Saulių Skvernelį

2015 m. vasario 11 d. 14:39
BNS ir lrytas.lt inf.
BNS žiniomis, dokumentą išdavė Slovakija.
Daugiau nuotraukų (1)
„Vienas po kito pastaruoju metu į viešumą iškylantys korupcijos, neskaidrių viešųjų pirkimų, galimos prekybos poveikiu skandalai Vidaus reikalų ministerijoje ir jai pavaldžiose įstaigose, su valstybės saugumo interesais prasilenkiantys migracijos tarnybų sprendimai rodo įsisenėjusias, paveldėtas šios sistemos problemas“, – D.Grybauskaitės poziciją po trečiadienio susitikimo su vidaus reikalų ministru Sauliumi Skverneliu žurnalistams perdavė atstovė spaudai Daiva Ulbinaitė.
Pasak jos, ministras dirba jau beveik šimtą dienų ir „tikrai aktyviai kelia visas problemas į viešumą“, tačiau to esą neužtenka ir „metas imtis konkrečių darbų“, kad situacija keistųsi iš esmės.
Vidaus reikalų ministras Saulius Skvernelis teigia, kad įtakingas Rusijos nusikaltėlis Achmedas Jevlojevas, kuriam Lietuvos pareigūnai buvo išdavę laikiną leidimą gyventi Lietuvoje, jau anksčiau turėjo kitos Europos Sąjungos valstybės išduotą vizą, leidžiančią keliauti Šengeno erdvės ribose.
„Mano neoficialiomis žiniomis, jis turėjo ir vienos iš Europos Sąjungos valstybių vizą, Šengeno vizą. Bet ar tai tikrai yra – bylos nemačiau, nežiūrėjau, į tuos visus klausimus, matyt, atsakys tiek tarnybinis, tiek ikiteisminis tyrimas“, – aiškino S.Skvernelis.
BNS žiniomis, dokumentą išdavė Slovakija.
Ministras pabrėžė, kad asmuo „nėra jokiame juodajame sąraše“, tad jis esą gali laisvai keliauti po ES.
„Jei bet koks asmuo kreipiasi į valstybę dėl vizos ir mato ta valstybė, kad jis nekelia grėsmės vizai gauti, ji tą vizą išduoda ir jis gali keliauti Šengeno erdvėje“, – sakė S.Skvernelis.
Savaitgalį dienraštis „Lietuvos rytas“ pranešė, kad vadinamajam įteisintam vagiui („vor v zakone“) A.Jevlojevui leidimą laikinai gyventi Lietuvoje Vilniaus vyriausiojo policijos komisariato migracijos pareigūnai išdavė sausio 29 dieną. Pareigūnai taip pat analogišką leidimą ketino išduoti kitam nusikaltėliui Olegui Šamaninui, bet įsikišus ministerijai ir policijos generaliniam komisarui procedūros buvo sustabdytos.
Dėl šio įvykio Policijos departamento Imuniteto valdyba pradėjo ikiteisminį tyrimą.
Prezidentės atstovė D.Ulbinaitė pabrėžė, kad ypač principingo požiūrio reikia šalinant korupcines apraiškas Vidaus reikalų ministerijoje ir jai pavaldžiose institucijose – ministerijai esą nereikėtų „dubliuoti Specialiųjų tyrimų tarnybos darbo“ aiškinantis korupcinius nusikaltimus sistemoje, o turėtų būti stiprinamas prevencinis darbas pačioje ministerijoje.
S.Skvernelis savo ruožtu pripažino, kad korupcijos problemų turi ir pati ministerija, ir jai pavaldžios įstaigos, ir žadėjo šią situaciją spręsti.
„Yra sritys, kurios susijusios su informacinėmis technologijomis, viešaisiais pirkimais, su sistemų kūrimu, turto valdymu – tikrai problemų yra gana daug kalbant jau apie pačią ministeriją.
O yra ir ministerijai pavaldžios įstaigos, taip pat ir statutinės, kur iš tikrųjų yra užsidarę savose tam tikrose kunigaikštystėse, kur nėra bendradarbiavimo, yra nesveika konkurencija, sklinda „pletkai“, kad ministras kažką panaikinti nori“, – problemas įvardijo S.Skvernelis.
Jis sakė, kad ministerijoje vykdant informacinių technologijų viešųjų pirkimų patikrinimą, jau surinkta informacijos, jog įvairūs VRM departamentai atskirai vykdė analogiškus projektus, tai darė neefektyviai. Taip nutiko dėl kontrolės mechanizmo nebuvimo.
Per susitikimą su ministru prezidentė turėjo priekaištų ir migracijos tarnybų darbui.
„Daugelį metų toleruotos problemos migracijos tarnybose lėmė, kad migracijos politika ima prasilenkti su valstybės interesais ir netgi kelia grėsmę nacionaliniam saugumui. Todėl šiam ministrui tenka didelis iššūkis ir atsakomybė išvalyti ir radikaliai pertvarkyti šią sritį“, – nurodė atstovė spaudai.
Pasak jos, „būtina imtis skubių priemonių užkirsti kelią tarptautinio masto nusikaltėliams gauti laisvai gauti leidimus gyventi Lietuvoje“. D.Ulbinaitė nurodė, kad prezidentė yra pateikusi Užsieniečių teisinės padėties įstatymo pataisas, kuri sugriežtins tokių leidimų išdavimo tvarką.
S.Skvernelis savo ruožtu tvirtino, kad už laikinų leidimų gyventi Lietuvoje išdavimą turėtų būti atsakinga viena institucija. Iki vasario pabaigos Vyriausybei turėtų būti pateiktas nutarimas dėl aiškaus migracijos funkcijų padalijimo įstaigoms.
„Yra tikrai ilgametė sistema, kada kelios institucijos atsakingos už migracijos sritį, kiekviena iš jų daro po truputį darbo – vienas kažkas renka bylą, kitas priima tarpinį, trečias – galutinį sprendimą.
Tai netinkama sistema, ji iš esmės ir sukurta, kad būtų galimi korupciniai ryšiai, svarbus buvo tarpininkavimas, kad kažkas pavaikščiotų ir panešiotų dokumentus, nes pats žmogus nesusitvarkys. Todėl mes padarysime, kad už kiekvieną iš migracijos sričių būtų atsakinga konkreti institucija“, – sakė ministras.
Jis nurodė, jog ketinama numatyti, kad ateityje tikrinant informaciją, prašantysis leidimo laikinai gyventi privalėtų pateikti ir pažymą apie teistumą iš valstybių, kuriose anksčiau gyveno.
Skandalas dėl Rusijos nusikaltėliui A.Jevlojevui išduoto leidimo laikinai gyventi Lietuvoje esą pakoregavo planus dėl šių funkcijų perdavimo Vilniaus policijai – šiuo metu toliau sprendžiama, kam jos bus perduotos.
Anot ministro, tolygiai paskirstant su migracija susijusias funkcijas Migracijos departamentui, Policijos migracijos padaliniams, Valstybės sienos apsaugos tarnybai bus siekiama tarnybų struktūrinės pertvarkos. Jis tvirtino, kad minėtose įstaigose bus keičiamas ir personalas bei „pati veiklos filosofija“.
Šalies vadovė su ministru taip pat aptarė valstybės ir visuomenės saugumo situaciją. Jos teigimu, VRM prioritetų sąraše turi būti saugumą užtikrinančios priemonės.
„Vidaus reikalų ministerijai tenka dviguba atsakomybė tiek prisidedant prie geopolitinių iššūkių ir stiprinant valstybės saugumą, tiek pasirūpinant viešuoju saugumu šalies viduje. Įsigaliojus Karo padėties įstatymo pataisoms, Vidaus reikalų ministerija turi užtikrinti reikiamą Viešojo saugumo tarnybos, Valstybės sienos apsaugos tarnybos ir Vadovybės apsaugos departamento pareigūnų parengtį valstybės gynimui“, – Prezidentūros pranešime cituojama D.Grybauskaitė.
Anot jos, taip pat būtina sustiprinti strateginę reikšmę nacionaliniam saugumui turinčių objektų apsaugą, tinkamai ir operatyviai reaguoti į antikonstitucinį nesantaikos kurstymą šalyje.
Per susitikimą kalbėta ir apie policijos vaidmenį efektyviai rūpinantis visuomenės saugumu – policijos patruliavimui šiemet skyrus papildomą finansavimą žmonės turi būti tikri, kad prireikus sulauks skubios pagalbos.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.