Praėjusį gruodį Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos (VKEKK) pirmininkė D.Korsakaitė kirto iš peties – buvo mestas juodas šešėlis ant energetikos įmonių, liejosi kaltinimai (ko gero, pagrįsti) praeityje iššvaisčius elektros vartotojų pinigus.
Šitoks aktyvumas buvo siejamas ir su tuo, jog Seimas turėjo apsispręsti, ar penkerių metų kadenciją baigianti VKEKK vadovė toliau liks poste.
Būtent lemtingojo balsavimo išvakarėse buvo paviešintos komisijos išvados, kuriose išdėstyti skandalingi faktai apie energetikų pramogas, neteisėtai panaudotas lėšas.
Lėmė Prezidentūros žodis
Tačiau Seimo nariai gruodžio 4 dieną nutarė, kad D.Korsakaitė turėtų būti atleista. Posto ji neteks sausio 21-ąją.
„Lietuvos ryto“ šaltinių žiniomis, VKEKK pirmininkė tikėjosi kitokio parlamentarų sprendimo, ją palaikė dalis valdančiųjų koalicijos.
Kai kurie Seimo nariai apgailestavo, kad svarbi institucija praras tokią kompetentingą specialistę.
Bet lemiamą žodį tarė Prezidentūra: komisijos vadovai turi būti rotuojami.
Pagal įstatymą VKEKK vadovą skiria ir atleidžia Seimas prezidento teikimu.
Specialus departamentas
Tačiau aiškėja, kad D.Korsakaitė komisijoje vis dėlto gali likti.
Sausio 2-ąją VKEKK staiga buvo įsteigtas naujas Ekonominių tyrimų departamentas. Ir tuoj pat paskelbtas konkursas vadovo postui užimti.
Politikos užkulisiuose netrukus pasklido kalbos, kad departamentas buvo įsteigtas specialiai D.Karsokaitei, o prie jo kūrimo prisidėjo ir ji pati.
Aiškino, kodėl reikėjo
Tiesa, VKEKK atstovai „Lietuvos rytui“ oficialiai tvirtino, kad naujo departamento reikėjo, nes jį kurti ragino politikai.
„Dėl poreikio steigti tokio pobūdžio struktūrinį padalinį komisija sulaukdavo siūlymų tiek iš Seimo narių, tiek iš kitų valstybės institucijų“, – aiškino komisijos atstovė Loreta Kimutytė.
VKEKK esą iškilo poreikis „imtis iniciatyvos tapti kompetencijos centru“. Jame bus „apibendrinami tarpsektoriniai duomenys ir pateikiami siūlymai dėl darnios energetikos sektoriaus plėtros“.
Be to, steigti tokį departamentą reikėjo dėl to, kad „būtina kuo skubiau įgyvendinti funkcijas, susijusias su ES Trečiojo energetikos paketo nuostatomis“.
Žadėjo versti naują puslapį
Pati D.Korsakaitė vakar „Lietuvos rytui“ teigė gyvenanti šiandiena, o apie ateitį nedaugžodžiavo.
„Kai ateis laikas, tada ir spręsime“, – atsakė pareigūnė, paklausta, ką ketina daryti kitą savaitę, kai baigsis kadencija.
Pasak D.Korsakaitės, iki sausio 21 dienos dar reikia atlikti daug darbų, sklandžiai perduoti postą būsimajai komisijos vadovei Ingai Žilienei.
„Po sausio 20-osios verčiu naują lapą“, – mįslingai kalbėjo D.Korsakaitė.
Tačiau ji nei paneigė, nei patvirtino, kad pretenduoja tapti naujai įsteigto departamento vadove: „Gal ta pati Kainų komisija bus su kuo nors sujungta. Kol kas esu šioje pozicijoje ir labiausiai rūpi šiandieniniai darbai.“
Numatė, kad kils problemų?
Už naujų departamentų steigimą atsakingas VKEKK pirmininkas. Taip teigiama Energetikos įstatyme.
Tačiau, pasirodo, D.Korsakaitė turi savotišką alibi – departamentą įsteigė VKEKK pirmininko pavaduotojas Darius Biekša, laikinai vykdęs pirmininko funkcijas.
D.Biekša tokią galią galėjo turėti tik tokiu atveju, jei pirmininkė tuo metu atostogavo arba sirguliavo.
Taigi jei D.Korsakaitė taptų naujo departamento vadove, formaliai prikibti būtų nelengva – juk būsimąją jos darbo vietą esą sukūrė pavaldinys.
Sąlygos tinka puikiai
Tiesa, norint tapti naujojo departamento vadove D.Korsakaitei dar teks laimėti paskelbtą konkursą. Ko gero, tai nebus sunku. Mat daugelis konkurso sąlygų lyg tyčia puikiai atitinka šios valdininkės kompetenciją.
Pavyzdžiui, vienas reikalavimų kandidatui – turėti ne mažesnę kaip 3 metų darbo patirtį energetikos reguliavimo srityje. D.Korsakaitė šioje srityje dirba nuo 2010 metų sausio, kai pradėjo vadovauti Valstybinei kainų ir energetikos kontrolės komisijai.
Kol kas į Ekonominių tyrimų departamento direktoriaus postą pretenduoja du asmenys.
Manevrai sukėlė šurmulį
„Lietuvos ryto“ žiniomis, manevrai Valstybinėje kainų ir energetikos kontrolės komisijoje jau sukėlė šurmulį aukščiausiose valdžios institucijose.
Šaltinių teigimu, svarbiuose Prezidentūros kabinetuose padvelkė nepasitenkinimu, o premjeras Algirdas Butkevičius netgi ėmė rūstauti. Suglumusi ir Energetikos ministerijos vadovybė.
Vis dėlto kai kurie valdininkai neoficialiai aiškino, jog kol vyksta konkursas, prie D.Korsakaitės būtų sunku prikibti. Tačiau jeigu ji taptų naujai įsteigto departamento vadove, esą būtų imtasi tam tikrų veiksmų.
Pakalbintas buvęs VKEKK vadovas Vidmantas Jankauskas sakė, kad formaliai nėra jokių kliūčių buvusiai pirmininkei toliau dirbti komisijoje.
„Tačiau jei ji iš tiesų susikūrė sau darbo vietą, skamba nelabai gražiai“, – pridūrė V.Jankauskas.