„Daugiausia traumuotų ligonių sulaukėme pirmadienio vakare. Iš viso kreipėsi apie 60 žmonių, kurie slidžiose gatvėse ir kiemuose patyrė rankų, kojų lūžių. Tai buvo dvigubai daugiau pacientų, nei būna paprastai mūsų skyriuje. Gydytojai operavo ir vakare, ir naktį. Traumatologijos skyriaus palatos pilnos ligonių“, – sakė Priėmimo skyriaus vedėja Jolanta Vokietienė. Ji pridūrė, kad antradienio rytą traumas patyrusių žmonių kreipėsi gerokai mažiau.
Mat paryčiais nulijo, o dabar panevėžiečius džiugina pavasariškas oras: laikosi pliusinė temperatūra, saulė sparčiai tirpdo sniegą ir ledą, dėl kurio vos prieš pusę paros nukentėjo nemažai miesto ir rajono gyventojų. Kai kuriose gatvėse sausa, kaip pavasarį. Tačiau liko ir labai pavojingų vietų, kur ant sušalusio gruoblėto ledo telkšo balos.
Pirmadienio vakarą gydytojo apžiūros laukianti vidutinio amžiaus moteris sakė pavakare išėjusi į kiemą pabarstyti smėlio. „Mačiau, kad slidu. Pabarsčiau smėlio aplink namą. Paskui dar nuėjau prie šiukšliadėžės ir ten griuvau“, – prisiminė panevėžietė. Jai skilo rankos žastikaulis. Po suteiktos pagalbos moteris buvo išleista į namus.
81-erių panevėžietė Aldona J. pirmadienio rytą išėjo sumokėti už komunalines paslaugas. Paslydusi gatvėje griuvo. Namuose pajuto, kad dėl stipraus skausmo nebegali valdyti kairės rankos. Moteris tikėjosi, kad skausmas praeis. Tačiau nesulaukusi pagerėjimo pavakare nuvyko į ligoninės priėmimo skyrių. Jai buvo diagnozuotas žastikaulio lūžis. Moterį teko operuoti.
Vežimėliu iki gydytojo kabineto atvežtas jaunas vyras pasakojo, kad griuvo ant ledo. „Pamačiau, kad koja per blauzdą keistai išsilenkė. Pats rankomis ją sugrąžinau į vietą“, – dejuodamas iš skausmo medikams pasakojo traumą patyręs vyras. Atlikus rentgenogramą paaiškėjo, kad jam lūžo kojos kaulai ir nutrūko raiščiai.
Tarp nukentėjusiųjų buvo keli vyrai, kurių chirurgai negalėjo iš karto operuoti. Mat nelaimėliai buvo gerokai padauginę alkoholio. Vienas rankos lūžį patyręs maždaug 50 metų vyras pripažino išgėręs su draugais. Į gydytojo klausimą, kiek išgėrė, ligonis bandė išsisukti nuo atsakymo. „Trise išgėrėme „Starkutės“, – aiškino vyras. Vėliau pripažino, kad išėję ne taip mažai – po puslitrį kiekvienam.
Dar vienas blauzdos lūžį patyręs pacientas bandė nulipti nuo vežimėlio. Jis aiškino, kad jaučiasi sveikas ir nori eiti į namus. Tačiau staigus skausmas jį tuojau pat apramino.
Panevėžio regiono – Biržų, Pasvalio, Kupiškio ir Rokiškio ligoninių atstovai patikino, kad pastarąsias dienas nepajuto traumas patyrusių gyventojų antplūdžio.
Užtat antradienio rytą dvidešimties kilometrų ruože, kelyje iš Panevėžio į Vilnių, nuo kelio nulėkė net vienuolika automobilių. Žmonės per šią eismo įvykių grandinę nenukentėjo, tačiau automobiliai buvo smarkiai apgadinti.
Bendrovės „Panevėžio specialusis autotransportas“ Miesto tvarkymo skyriaus vedėjas Kęstutis Olišauskas sakė, kad Panevėžyje valoma maždaug šeštadalis šaligatvių.
„Anksčiau pas mus dirbo 240 gatvių valytojų, o dabar tik 40. Iš jų didžioji dalis – vyresnio amžiaus moterys. Kiekviena per dieną turi nuvalyti numatytą normą – žiemą 2,7 kilometro šaligatvio, o vasarą 5,4 kilometro. Už šį darbą žmonėms mokama minimali alga. Sunkiausia tvarkytis tuomet, kai smarkiai sninga arba pasidaro plikšala. Tokiomis dienomis valytojai kviečiasi į pagalbą net šeimos narius“, – kalbėjo K.Olišauskas.
Jis pridūrė, kad kritinėmis žiemos dienomis stengiamasi nuvalyti miesto centrą, visų autobusų stotelių aikšteles.
O atokesnių gatvių valomi bent vienos pusės šaligatviai, kad žmonėms būtų saugiau eiti. K.Olišauskas sakė, kad žiemos sezonui buvo papildomai priimta dešimt valytojų. Tačiau kai kurie jau po kelių dienų atsisakė tokio sunkaus darbo.
Viešuosius darbus dirbantys panevėžiečiai taip pat nėra didelė parama miesto gatves prižiūrinčiai įmonei. Mat sezoniniai darbininkai stengiasi prastumti valandas, o ne atlikti darbą.