Lukiškių tardymo izoliatoriaus-kalėjimo iškeldinimo iš Vilniaus centro ir perkėlimo į Pravieniškes (Kaišiadorių r.) projektas yra puikus pavyzdys, įrodantis, kad vykdant viešuosius pirkimus viską lemia ne įstatymai, o valdininkų kastos interesai ir politiniai užsakymai.
„Lietuvos ryto“ šaltinių žiniomis, Kalėjimų departamentas tiesiogiai, o ne per savo viešojo pirkimo komisiją kreipėsi į Viešųjų pirkimų tarnybą (VPT), prašydamas leisti pradėti neskelbiamas derybas su dviem konkurso dalyviais, rašo „Lietuvos rytas“.
Nors trečioji dalyvė – geriausią kainą pasiūliusi bendrovė „City Service“, be didelių paaiškinimų išmesta iš konkurso, kreipėsi į teismą ir bylos tebevyksta, valdininkai skuba sutvarkyti savo reikalų.
Globėjas liko už borto
Susidarė įspūdis, kad už kalinių priežiūrą atsakingos institucijos vadovai patys baiminasi bausmės, todėl nori kuo greičiau sudaryti geresnes kalinimo sąlygas.
Užtat pasirodė pirmieji ženklai, kad dėl galimai neskaidraus konkurso prasidėjo sujudimas aukščiausiuose valdžios ešelonuose.
Neoficialiomis žiniomis, į prezidentės Dalios Grybauskaitės sudarytą viceministrų juodąjį sąrašą buvo įtrauktas viceministras Saulius Stripeika. Jis teisingumo ministro komandoje rūpinosi bausmių ir probacijos vykdymo sritimis, kurį laiką globojo ir skandalingąjį Lukiškių kalėjimo iškeldinimo darbų konkursą.
Į naujojo Vyriausybės kabineto Teisingumo ministerijos ekipą S.Stripeika nebepateko.
Teismai – ne kliūtis
VPT Prevencijos ir pirkimo sutarčių priežiūros skyriaus vedėja Sonata Vaitukaitytė patvirtino, kad Kalėjimų departamentas, kaip perkančioji organizacija, kreipėsi į VPT dėl sutikimo vykdyti neskelbiamas derybas. Jos teigimu, faktas, kad dėl konkurso tebevyksta teismai, nėra kliūtis pradėti tokias derybas.
„Trečiasis viešajame pirkime dalyvavęs tiekėjas iš tiesų yra padavęs ieškinį teismui. Bet teismas šio dalyvio prašymą taikyti laikinąsias apsaugos priemones atmetė nurodydamas, kad byloje egzistuoja viešasis interesas.
Teismas nutarė, kad operatyvus projekto vykdymas laikytinas viešuoju interesu, kurį būtina užtikrinti“, – aiškino S.Vaitukaitytė.
Valdžiai taupyti nerūpi
Keista, kad niekam neparūpo 50 milijonų litų, kurie būtų buvę sutaupyti, jeigu Kalėjimų departamentas nebūtų užtrenkęs durų būtent trečiajam konkurso dalyviui – mažiausią Lukiškių kalėjimo iškeldinimo darbų kainą pasiūliusiai bendrovei „City Service“.
Taupyti mokesčių mokėtojų pinigus Lietuvoje, atrodo, nėra viešasis interesas.
Įdomu, kad apie artėjančias netiesiogines derybas nieko negirdėjo net vienas laimingųjų konkurso dalyvių, kuriam Kalėjimų departamentas neatsuko nugaros, – bendrovė „Hanner“.
Jos vadovas Arvydas Avulis teigė negavęs jokių žinių nei iš Kalėjimų departamento, nei iš VPT.
„Lukiškių kalėjimo iškeldinimo projekto konkursas toks supainiotas, įsuktas į teismų karuselę, kad jau mes patys sunkiai suvokiame, kas vyksta“, – atvirai pripažino jis.
Verslininkas visiškai teisus: tokios miglos ir painiavos, kuri iki šiol lydi nelemtąjį konkursą, nebuvo per visą ne itin skaidrią viešųjų pirkimų Lietuvoje istoriją. Ir tik pastaruoju metu pradeda aiškėti, kam toji painiava naudinga.
Užtrenkė duris prieš nosį
Konkursas iškeldinti Lukiškių kalėjimą iš sostinės centro ir perkelti kalinius į Pravieniškes buvo paskelbtas dar 2012 metais.
Paraiškas pateikė trys kandidatai. Bendrovė „City Service“ iškeldinti kalėjimą siūlė už 233 mln. litų. Tai buvo mažiausia kaina: kiti konkurso dalyviai siūlėsi darbus atlikti atitinkamai už 289 mln. ir 273 mln. litų.
Tačiau perkančioji organizacija – Kalėjimų departamentas – iškart pradėjo priešintis būtent šiam pasiūlymui.
Tuometė departamento vadovybė paprasčiausiai išbraukė „City Service“ iš konkurso dalyvių sąrašo, nurodžiusi, kad buvo netinkamai užpildyta kainų lentelė.
Pernai rudenį iš konkurso pašalinta įmonė kreipėsi į VPT, prašydama ištirti, ar Kalėjimų departamentas neviršijo savo įgaliojimų.
Viešųjų pirkimų skaidrumą turinti užtikrinti tarnyba paskelbė išvadą, kad įmonių „City Service“ ir „Realco statyba“ konsorciumas esą negalėjo dalyvauti konkurse, nes neturėjo ISO kokybės valdymo standarto statybų srityje.
Vėliau paaiškėjo, kad konkurso sąlygose net nebuvo įrašyta reikalavimo turėti tokį dokumentą. Įmonė gavo ISO dokumentą, bet tai negelbėjo.
Nori pabaigti paslapčia
Šių metų balandį staiga paaiškėjo, kad atnaujinta viešojo pirkimo procedūra, o ne paskelbtas naujas konkursas, kaip tokiais atvejais reikalauja Viešųjų pirkimų įstatymas.
Pagaliau buvo paskelbta, kad viešojo pirkimo procedūros baigtos, vienas dalyvis pašalintas, o kiti du pasiūlymai buvo atmesti dėl per didelės kainos.
Lukiškių kalėjimo iškeldinimo konkurso viešojo pirkimo komisija panaikino visus komisijos sprendimus.
Tai turėtų reikšti, kad ji panaikino ir nutarimą, kuriuo „City Service“ buvo pašalinta iš konkurso dėl neva netinkamai pasiūlytos kainos ir dokumentų trūkumo.
Tačiau konkurse nepageidaujama bendrovė vis tiek buvo palikta už borto.
Kalėjimų departamentas, pradėjęs derybas su kitais kandidatais, užsimojo užbėgti teismams už akių ir tyliai užbaigti konkursą taip, kaip turbūt buvo suplanuota iš anksto.