Šalies studentams – solidi finansinė parama

2014 m. kovo 25 d. 13:31
Dovilė Cicėnaitė, Milda Papinigienė
Jau ne vienus metus šalies studentams finansinę paramą teikia pernai 20-metį atšventęs Valstybinis studijų fondas, rašo „Lietuvos rytas“. Studijuojantis jaunimas kone 16 metų gali gauti paskolas, o pastaruoju metu fondas pasiūlė daugiau įvairių finansinės paramos rūšių.
Daugiau nuotraukų (1)
Siekdamas užtikrinti paslaugų prieinamumą ir palengvinti jų gavimą, fondas nuolat tobulina esamas ir diegia naujas informacines sistemas. Didžiąją dalį paslaugų studentai gali gauti neišeidami iš namų, tiesiog užpildę prašymus internetu.
Motyvuojančios kompensacijos
Labiausiai motyvuotiems ir pasiekusiems geriausių studijų rezultatų studentams išmokama už studijas sumokėtos kainos kompensacija.
Gabiausius nefinansuojamose studijų vietose studijuojančius pirmosios pakopos ar vientisųjų studijų studentus atrenka aukštoji mokykla.
Vilniaus universiteto studentė Alina Kairiūkštytė džiaugiasi jai skirta kompensacija ir sako, kad pats procesas gauti kompensaciją nėra sudėtingas.
„Prašymą pildžiau internetu. Į iškilusius klausimus gavau malonius atsakymus nusiuntusi užklausą fondui“, – pasakoja A.Kairiūkštytė.
Mykolo Romerio universiteto studentas Vytautas Kalesevičius apie skiriamą kompensaciją sužinojo sulaukęs fondo specialisto skambučio su raginimu kuo greičiau pateikti prašymą.
„Esu be galo dėkingas, kad buvo taip susirūpinta“, – džiaugiasi studentas ir tikina, kad pildant prašymą viskas buvo aišku dėl išsamios instrukcijos, kaip tinkamai tai padaryti.
Nors V.Kalesevičius nuosekliai siekė gerų studijų rezultatų, galimybė susigrąžinti nemenką dalį pinigų studentą dar labiau motyvavo.
„Tai lėmė mano svarstymus po pertraukos tęsti studijas“, – tikina vaikinas ir ragina studentus pačius labiau domėtis jiems teikiamomis galimybėmis.
„Kompensacija buvo savotiškas moralinis pasitenkinimas, kad pastangos vis dėlto kada nors atsiperka, ir tik dar kartą pasitvirtino taisyklė: jeigu imiesi ką nors daryti, daryk tai gerai“, – pasakoja sąraše tarp geriausių atsidūręs ir kompensaciją gavęs studentas.
Tik pernai pradėta teikti parama – už studijas sumokėtos kainos dalies kompensacija nuolatinę privalomąją karo tarnybą atlikusiems ar bazinius karinius mokymus baigusiems asmenims.
Iki 50 proc. už studijas sumokėtos kainos dalis kompensuojama valstybės nefinansuojamų studijų vietų studentams, neturintiems akademinių skolų.
Kompensacija teikiama tiems, kurie studijas pradėjo praėjus ne daugiau negu trejiems metams nuo karo tarnybos baigimo arba karo tarnybą baigė praėjus ne daugiau negu trejiems metams nuo studijų baigimo datos.
Valstybės remiama paskola
Studentams, pritrūkusiems lėšų, teikiamos valstybės remiamos paskolos studijoms apmokėti, gyvenimo išlaidoms bei dalinėms studijoms užsienyje.
Paskolų sutartis studentai pasirašo su vienu iš bankų, pasiūliusių mažiausias palūkanas.
Bankai ir jų teikiamų valstybės remiamų paskolų sąlygos skelbiami fondo tinklalapyje.
Paskolą pradedama grąžinti ne vėliau kaip per 12 mėnesių nuo studijų, kurioms buvo gauta paskola, baigimo, nutraukimo arba paskolos gavėjo išbraukimo iš studentų sąrašų. Ji turi būti grąžinama per 15 metų.
Stipendijos ir išmokos
Stodami į aukštąsias mokyklas abiturientai taip pat turi galimybę pasirinkti finansavimo rūšį. Dažna studijų programa siūlo ne tik valstybės finansuojamas arba nefinansuojamas studijų vietas, bet ir valstybės nefinansuojamas studijų vietas su studijų stipendija.
Ši stipendija per metus yra ne didesnė nei tos programos, į kurią įstojo studentas, norminė studijų kaina.
„Studijų stipendijų dydis yra labai įvairus ir priklauso nuo studijų krypties ir studijų pakopos. Dažnai stipendija padengia visą studijų kainą, tačiau neretai norminė kaina yra mažesnė nei aukštosios mokyklos numatyta studijų kaina. Tokiu atveju skirtumą turi padengti studentas. Skirtumui padengti galima imti paskolą“, – sakė Stipendijų ir finansinės paramos skyriaus vedėja Ilona Jacob.
Studentus, gaunančius socialinę pašalpą, turinčius ne didesnį negu 45 procentai darbingumo lygį, sunkų ar vidutinį neįgalumo lygį ir ne vyresnius negu 25 metų, kuriems iki pilnametystės buvo nustatyta globa (rūpyba), ar netekusius abiejų tėvų, fondas remia skirdamas socialines stipendijas.
Studijuoti Lietuvoje yra skatinami ir užsienio lietuviai – Lietuvos aukštosiose mokyklose studijuojantiems išeivijos ir lietuvių kilmės užsieniečiams skiriama valstybės parama.
Šie studentai dukart per metus gali pretenduoti į vienkartinę socialinę išmoką ir už studijų rezultatus gauti stipendiją.
Studijas rinkis atsakingai
Fondas ragina motyvuotai rinktis studijas ir įspėja, kad nutraukęs valstybės finansuojamas studijas studentas turi valstybei grąžinti studijų krepšelį.
„Nuo šio įsipareigojimo atleidžiami neįgalieji, taip pat studentai, išėję akademinių ar nėštumo, gimdymo, vaiko priežiūros atostogų ir joms dar nepasibaigus raštu pranešę aukštajai mokyklai apie studijų nutraukimą“, – atkreipė dėmesį fondo direktorius dr. Sigitas Renčys.
Studijų krepšelio grąžinimo galima išvengti ir pirmojo semestro metu aukštajai mokyklai pateikus raštišką prašymą nutraukti studijas.
Daugiau informacijos –
www.vsf.lt.
Ateik! Studijuok! Tobulėk!
Valstybinis studijų fondas jau 2 metus įgyvendina Europos socialinio fondo remiamą projektą „Studijų prieinamumo užtikrinimas specialiųjų poreikių turintiems studentams“. Projekto vadovės I.Jacob teigimu, teikiama parama – 520 Lt per mėnesį prekėms, paslaugoms ir kitoms išlaidoms, būtinoms studijų prieinamumui didinti, – jau spėjo pasinaudoti 1234 negalią turintys studentai.
Universitete nuotoliniu būdu studijuojanti magistrantė Elvina beveik nejudina rankų, didžiąją laiko dalį jai tenka praleisti gulomis. Už gaunamas lėšas 0 proc. darbingumą turinti mergina jau įsigijo reikalingos technikos: spartųjį kompiuterį, belaides ausines su mikrofonu, leidžiančiu balsu valdyti kompiuterį, kopijavimo aparatą.
Elvina, Vilniaus knygų mugėje pristačiusi penktąją savo knygą „Pasaulis po persiku“, neabejoja – studijuoti yra būtina. „Mano atveju, kuris tikrai sudėtingas, studijos užtikrina savirealizaciją, leidžia jaustis visavertei. Studijuodama galiu siekti ne tik žinių, tai ir galimybė reikštis, būti naudingai. Studijos man – vienintelė galimybė gyventi, ne tik egzistuoti“, – sako Elvina.
Siekiant pritraukti studijuoti neįgalius žmones jų poreikiams pritaikoma aukštųjų mokyklų aplinka. Nuo projekto pradžios aukštosioms mokykloms nupirkta ir perduota daugiau nei 2,1 mln. litų vertės specialiosios įrangos. Bibliotekose ir auditorijose įrengiamos neįgaliems studentams pritaikytos darbo vietos, kompiuteriuose įdiegta programinė įranga, skirta studentams, turintiems regos negalią.
Lietuvos sporto universitetui (LSU) nupirktus ir perduotus krepšinio vežimėlius jau spėjo išbandyti LSU docento ir trenerio, parolimpinio plaukimo čempiono Kęstučio Skučo vadovaujama komanda „LSU-RSK“.
Neseniai iš vežimėlių krepšinio Eurolygos varžybų grįžusi jauna komanda kovojo su stipriais varžovais iš Vokietijos, Izraelio, Belgijos ir Čekijos. Nors kovojant dėl trečiosios vietos grupėje ji po dviejų pratęsimų vos keliais taškais nusileido stipriai ekipai iš Belgijos, treneris tikino, kad savo tikslus įgyvendino su kaupu. „Debiutas Eurolygos varžybose buvo sėkmingas. Su stipriais varžovais kovojome kaip lygūs“, – sakė K.Skučas. Jis pabrėžia, kad sėkmingą „LSU-RSK“ komandos žaidimą lėmė ne tik sistemingos treniruotės, bet ir nauji krepšinio vežimėliai.
Trenerio teigimu, nuo vežimėlio techninių duomenų priklauso žaidėjų specialieji fiziniai gebėjimai: važiavimo vežimėliu ir kamuolio varymo greitis, manevringumas atliekant posūkius, vežimėlio stabdymas. Tai gerina ne tik paskirų žaidėjų, bet ir visos komandos žaidimo kokybę, nes visus veiksmus atlikdama greičiau komanda turi daugiau taktinių galimybių.
K.Skučas negalią turintiems būsimiesiems studentams linki rinktis aukštojo mokslo studijas. „Jos atveria daugiau galimybių gyventi aktyviau, įdomiau, skatina ne tik įgyti naujų žinių, tapti savarankiškesniems, bet ir gyventi visavertį gyvenimą“, – sako parolimpinis čempionas.
Daugiau apie projektą – www.studijuoktobulek.lt.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.