Smurtautojo prieš žmoną šešėlį užsitraukęs buvęs Neringos kriminalinės policijos poskyrio vadovas Žilvinas Kiaušas bandė susidoroti ir su konfliktą paviešinusiais žurnalistais, rašo „Lietuvos rytas“.
Su smurtu šeimose turėjęs kovoti, bet pats į pareigūnų akiratį patekęs kriminalistas rado ir užtarėjų.
Jo skundą dėl naujienų portalo lrytas.lt publikacijos ėmėsi nagrinėti žurnalistų etikos inspektorė Zita Zamžickienė.
Moteris kreipėsi į medikus
Į šią valdininkę Ž.Kiaušas kreipėsi po to, kai lrytas.lt paskelbė, kad medikų pagalbos prireikė Neringos savivaldybės Civilinės metrikacijos skyriuje dirbančiai jo žmonai.
Medikai policijai pranešė, kad 2012-ųjų gruodžio 9-osios vakarą 36 metų moteris buvo sumušta savo namuose.
Klaipėdoje įsikūrusios privačios klinikos „Avimeda“ specialistai jai diagnozavo dešiniojo peties sumušimą ir dešinės pusės antrojo šonkaulio lūžį.
Žurnalistų etikos inspektorė pareigūno skundą tyrė taip uoliai, kad užtruko visus metus. O pagal įstatymus skirti administracinę nuobaudą būtina per pusmetį nuo galimo pažeidimo padarymo dienos.
Inspektorė naujienų portalą lrytas.lt įspėjo praėjus daugiau nei metams nuo publikacijos pasirodymo – 2013-ųjų sausio 18-ąją.
Inspektorė buvo neteisi
Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas inspektorės įspėjimą panaikino, nes jis skirtas pasibaigus nustatytam terminui.
Kad žurnalistų etikos inspektorės sprendimas nepagrįstas, prieš tai buvo nusprendęs Vilniaus apygardos administracinis teismas (VAAT).
VAAT nustatė, jog naujienų portalas turėjo teisę skelbti informaciją, kuri buvo žinoma ir atitiko tikrovę publikacijos pasirodymo dieną. Tuo metu, kai apie smurtaujantį pareigūną rašė lrytas.lt, jo žmonai buvo diagnozuotas šonkaulio lūžis.
Tik praėjus daugiau nei savaitei Valstybinės teismo medicinos tarnybos ekspertai suabejojo privačios klinikos diagnoze, o Ž.Kiaušo kolegos nutraukė tyrimą dėl kūno sužalojimo.
Teko trauktis iš tarnybos
„Žurnalistas aiškiai ir nedviprasmiškai nurodė, kad privačios medicinos klinikos nustatytą diagnozę dar tikrins medicinos ekspertai, taigi publikuodamas straipsnį pateikė pagrįstą ir tikrovę atitinkančią nešališką informaciją“, – teigiama VAAT sprendime.
Nors tokį teismo spendimą skundė ir pats Ž.Kiaušas, po šio įvykio jis nebedrįso dirbti policijoje, nes ne tik tyrė kriminalinius nusikaltimus, bet ir priklausė Neringos savivaldybės darbo grupei, kovojančiai su smurtu šeimose.
Dvidešimt metų policijoje dirbęs kriminalistas iš tarnybos pasitraukė ne iš karto, kai kilo įtarimų dėl jo panaudoto smurto, o tik tuomet, kai apie jo žmonos patirtus sužalojimus pranešė žiniasklaida.
Policija įvykį slėpė
Neringos policijos komisariato vadovams Ž.Kiaušas pareiškė turintis geresnį darbo pasiūlymą, tačiau vidinėje policijos informacinėje sistemoje prie šio įvykio didžiosiomis raidėmis buvo pastaba: „Viešai neskelbti.“
Iš pareigų pasitraukęs Ž.Kiaušas žurnalistams teigė prieš žmoną ne tik rankos nepakėlęs, bet ir jokio moralinio smurto nenaudojęs: „Aš niekada gyvenime nesu nei mušęs, nei kitokio smurto vartojęs. Nei savo šeimoje, nei dar kur nors.“
Daugelis sutuoktinių susitaiko
* Ž.Kiaušo žmona apie sužalojimus pranešė likus kelioms dienoms iki Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymo įsigaliojimo.
* Kaip vykdomas 2011 metų gruodžio 15 dieną įsigaliojęs įstatymas, vakar surengtoje konferencijoje aptarė policijos pareigūnai.
* Praėjusiais metais užregistruota 3 tūkstančiais daugiau pranešimų dėl smurto artimoje aplinkoje nei 2012-aisiais.
* Iš viso 2013 metais policija dėl smurto artimoje aplinkoje gavo 21 615 pranešimų, užpernai jų įregistruota 18 268.
* Beveik dėl pusės (46 proc.) pareiškimų pernai buvo pradėti ikiteisminiai tyrimai.
* Smurto artimoje aplinkoje atvejai pernai sudarė 10,5 proc. visų įregistruotų nusikaltimų.
* Statistika rodo, kad dažniausiai smurto artimoje aplinkoje aukomis tampa moterys: pernai tokiose bylose 93,5 proc. įtariamųjų buvo vyrai, 5,8 proc. – moterys, 0,7 proc. – vaikai.
* Jei smurto atvejai registruojami pirmą kartą, sutuoktiniai dažniausiai susitaiko ir bylos teismų nepasiekia.
* Kai bylas dėl smurto šeimose pradeda nagrinėti teismai, susitaiko ir jas nutraukti prašo tik viena kita pora.
* „Jei smurtaujama ir po susitaikymo, tai jau yra problema, bet bylas baigus taikiai nemažai gyventojų išmoksta pamokas ir nebesmurtauja“, – sakė Viešosios policijos valdybos viršininkas Saulius Gagas.