Dėl prūsų vado vardo – papildomos išlaidos

2014 m. sausio 7 d. 07:08
Gediminas Pilaitis
Klaipėdos savivaldybės užgaida ištaisyti nežinia kada ir kaip įveltą kalbos klaidą gali atsirūgti visiems Herkaus Manto gatvės verslininkams – tik dėl formalios teisybės jiems tektų pakratyti savo pinigines, rašo „Lietuvos rytas“.
Daugiau nuotraukų (1)
Kalbininkai jau senokai pliekia uostamiesčio valdininkus, esą negerbiančius lietuvių kalbos. Jiems užkliuvo ant pastatų fasadų pritvirtintos lentelės su ydingu Herkaus Manto gatvės pavadinimu.
Ši gatvė Herkaus Manto vardu pavadinta dar sovietmečiu. Nežinia, kam tada šovė į galvą mintis pagerbiant garsųjį prūsų vadą lentelėse įrašyti tiktai jo vardo inicialą – H.Manto gatvė. Tikriausiai neišmanėliai nusprendė, kad to visiškai užteks, arba taip buvo padaryta ideologiniais sumetimais. Dabar iškraipyti garsių asmenybių vardus užrašuose, jeigu jie yra viešosiose vietose, draudžiama. Negalima naudoti ir trumpinių.
Klaidą Herkaus Manto gatvėje pripažįsta valdžia, patvirtinusi žymių žmonių, istorinių įvykių ir datų įamžinimo tvarkos aprašą.
Beveik visos senosios lentelės jau dingusios, liko nukabinti tik dvi. Tačiau iškilo nauja bėda – sutrumpintas Herkaus Manto vardas užfiksuotas Registrų centre, oficialiai įteisintas visų šioje gatvėje veikiančių parduotuvių, paslaugų įmonių ir kitokių įstaigų dokumentuose.
Pakeisti lenteles nesunku – viskas kainuotų apie 1000 litų. Daugiau lėšų prireiktų, jeigu, paklūstant kalbininkams, visoms Herkaus Manto gatvės įmonėms reikėtų iš naujo registruotis, dokumentuose nurodyti pakeistus adresus su nepriekaištingai įrašytu prūsų didvyrio vardu.
Herkaus Manto gatvėje, kurioje įsikūrusi 371 įstaiga, kiekvienam fiziniam ir juridiniam asmeniui adresų keitimo procedūros kainuotų mažiausiai 500 litų.
Nukentėtų ir miesto biudžetas, nes šioje gatvėje veikia 51 savivaldybės įstaiga.
Sunerimę verslininkai jau pradėjo niurzgėti.
Kai kurie politikai regi išeitį – keisti tik senąsias Herkaus Manto gatvės užrašų lenteles, o anksčiau įteisintų verslo įmonių buveinių adresų neliesti. Tačiau kalbininkai neatlyžta – mano, jog toks planas nesuderinamas su asmenvardžių rašybos ir naudojimo įstatymais.
Istorikams irgi baugu dėl painiavos – net ir jie nežino, koks buvo tikrasis Magdeburgo pilyje išauginto prūso, kryžiuočių įkaito Herkaus Manto vardas. Riteriai jį pakrikštijo Henrichu, vadino ir Monte. Herkus galbūt tėra vėliau sugalvotas, sulietuvintas vokiško vardo trumpinys.
Garsiosios gatvės pavadinimą keitė ne kartą
Liepojos link vedanti Herkaus Manto gatvė XVII amžiaus antrojoje pusėje vadinta Ilgąja. 1884 metais vokiečiai ją pervadino pagal kryptį – Libauen, o lietuviai vadino Liepojaus gatve. Yra duomenų, kad toks gatvės pavadinimas buvo prigijęs dar anksčiau – 1812 m.
Antrojo pasaulinio karo metais nacistai šiai gatvei suteikė Vokietijos reichsmaršalo Hermanno Göringo vardą. Sovietų kariuomenei įžengus į sugriautą Klaipėdą, dėl gatvių pavadinimų niekas galvos nekvaršino, todėl nelengva atsekti, kada centrinė gatvė pavadinta Montės vardu.
Senbuviai tokį pavadinimą prisimena nuo 1953 metų. Pervadinant gatves Herkus Mantas nurungė Leniną ir Staliną. Spėjama, kad Montės vardą gatvei 1947 m. įpiršo pirmasis miesto vadovas V.Bergas – gal šitaip norėta pabrėžti Klaipėdos krašto sąsajas su baltais.
Vėliau kažkas pasirašė potvarkį dėl kitokio pavadinimo – su Herkaus Manto vardo trumpiniu. Gūdžiu sovietmečiu vieno gatvės pastato fasado nišoje įtaisyta ant kalavijo pasirėmusio kario skulptūra.
Šis 1983 m. atidengtas skulptoriaus Vytauto Mačiuikos kūrinys vadintas „Sargybiniu“, bet visi žinojo, jog tai – Herkus Mantas.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.