Klaipėdoje tikintieji prisiminė skaudžią bažnyčios istoriją ir jos statytojus

2013 m. lapkričio 23 d. 23:08
Gediminas Pilaitis

Šeštadienį Klaipėdos Marijos Taikos Karalienės bažnyčioje iškilmingai

Daugiau nuotraukų (1)
Per Šv. Mišias Marijos Taikos Karalienės bažnyčioje susirinkę parapijiečiai, dėkodami Dievui už atgautą šventovę, prisiminė ir jos statytojus bei puoselėtojus, nukentėjusius nuo represijų dvasininkus, visus tuos, kurie net gūdžiu sovietmečiu nenuleido rankų, kovojo, kad valdžios užgrobti maldos namai taptų jų vilties ir tikėjimo tvirtove.
"Šių maldos namų istorija neilga, liūdna, bet garbinga. Statytojų pastangos atspindėjo didžiulį pavergtos tautos, visų tikinčiųjų ryžtą, aukas, o kartu ir labai gėdingus okupacinės valdžios veiksmus -- religijos persekiojimą, šventovių niekinimą ir griovimą", -- pažymėjo Marijos Taikos Karalienės bažnyčios klebonas Vilius Viktoravičius.
Po Antrojo pasaulinio karo Klaipėdoje nebuvo likę sveikų bažnyčių. Tik tuomet, kai čia susitelkė apie 50 tūkst. naujakurių, Lietuvos SSR Religijos reikalų komiteto įgaliotinis B.Pušinis katalikams leido Rumpiškės pelkynuose statyti naują bažnyčią -- 1957 metų vasarą buvo pašventintas kertinis akmuo. Pagal architekto Juozo Baltrėno projektą gana greitai pastatyti modernūs 63 metrų ilgio ir 25 metrų pločio trijų navų maldos namai su 70 metrų aukščio bokštu, bet jų atidaryti nepavyko.
"Norėjome ją pavadinti Marijos Marių Žvaigždės vardų, bet kunigas Vaclovas Rašimas, mūsų konsultantas ir dvasios tėvas, perkalbėjo: "Keiskime vardą, tegul būna Marijos Taikos Karalienės -- visai Lietuvai ir visam pasauliui. 1960 metų rugpjūtį, kai statyba jau buvo baigta, klebonas Liudas Povilonis į šventinimo iškilmes sukvietė geradarius, bet atskriejo valdžios įsakymas -- nešventinti. Neleido mums net pajudėti, pajutome, jog kažkas verda", -- po daugelio metų skaudžias akimirkas prisiminė vienas šios bažnyčios statytojų -- kunigas Bronius Burneikis.
Darbams vadovavęs L.Povilonis iškart buvo areštuotas -- jam ir kitiems bažnyčios statytojams bei rėmėjams nepadėjo netgi popiežiaus Jono XXIII apaštališkasis palaiminimas. Suimtieji daugelį mėnesių buvo laikomi Vilniaus ir Kauno KGB rūsiuose. B.Burneikis savo valandos sulaukė po to, kai nuvyko į Maskvą teikti parapijiečių skundo tuomečiam Sovietų Sąjungos vadovui Nikitai Chruščiovui. Lietuvio kunigo Kremlius neįsileido. Grįžęs į Klaipėdą po kelių dienų buvo suimtas ir jis.
Po to užkurta baudžiamoji byla "dėl piktnaudžiavimo, socialistinio turto grobstymo statant Klaipėdos bažnyčią". Į kaltinamųjų suolą sėdo du kunigai -- L.Povilonis ir B.Burneikis. Buvo teisiami dar penki asmenys. Oficiali dingstis -- bažnyčios statytojai Klaipėdos statybos trestui esą neteisėtai perleido 100 kubinių metrų medienos. Iš to jiems -- jokios pelno, bet tardytojai pripaišė "nusikaltimą": pagal paskyras pirkę įrengimus, cementą, plytas kunigai "spekuliavo valstybės medžiagomis".
Iš piršo laužta byla Vilniuje nagrinėta 11 dienų. Bažnyčios statytojus kaltino LSSR prokuroras V.Galinaitis. Bausmes atseikėjo nuosprendį perskaitęs LSSR Aukščiausiojo Teismo pirmininko pavaduotojas J.Žvirblis: L.Poviloniui -- 8 metai nelaisvės konfiskuojant visą turtą. Vikarui B.Burneikiui skirta 7 metai kalėjimo. Kiti talkininkai pasiųsti už grotų 3-5 metams. Jokio turto neturėjęs L.Povilonis glaudėsi pas žmones. Per kratą tardytojai pas jį atrado siuntinį su kojinėmis, o ten -- trys JAV doleriai. Dar prirašė ir "machinacijas užsienio valiuta".
Marijos Taikos Karalienės bažnyčia buvo nuniokota, aptverta lentų tvora. Nusprendus griauti didįjį bokštą, jo viršūnė buvo apjuosta lynais, kuriuos iš apačios traukė vilkikai. Stori plieno lynai trūkinėja, o bokštas stovi kaip stovėjęs. Tada prie bažnyčios atriedėjo kariškių tankai. Pavyko nuversti bokštą lynais apjuosus jį per vidurį. Po to išniekinta šventovė buvo paversta "liaudies filharmonija".
Pirmąjį laišką Kremliui tikintieji parašė 1974 metais. Kitą peticiją Klaipėdos ir visos Lietuvos katalikų vardu SSRS vadovui Leonidui Brežnevui nusiuntė 1979 metais -- reikalavo grąžinti Marijos Taikos Karalienės bažnyčią, kuriai statyti leidimą suteikė SSRS Aukščiausioji taryba. Okupuotose Baltijos šalyse tai buvo bene pirmieji legaliai pastatyti maldos namai. Peticiją pasirašė beveik 15 tūkst. žmonių -- Klaipėdos apylinksė tuo metu jau gyveno apie 120 tūkst. katalikų.
Maskva neatsakė ir tuomet, kai tikintieji laišką dėl Marijos Taikos Karalienės bažnyčios grąžinimo nusiuntė būsimąjam Nobelio Taikos premijos laureatui Michailui Gorbačiovui. Tarp psirašiusiųjų buvo įvairių religinių konfesijų atstovų, kitataučių, Antrojo pasaulio karo veteranų. Daugiau negu šlykščiu Kremliaus funkcionierių elgesiu tada baisėjosi ne tiktai Vatikanas, bet ir visas pasaulis -- buvo steigiami visokiausi Klaipėdos katalikų, įkalintų dvasininkų gynimo komitetai.
Pustrečių metų išbuvęs Oršos kalėjime B.Burneikis sulaukė siūlymo rašyti malonės prašymą. Vėliau kunigas prisiminė: "Nedaug buvo likę sėdėti, todėl ir nerašiau. Galėjau kreiptis į Jungtinių Tautų Žmogaus teisių lygą, dėl falsifikuotos bylos. Taip ir padariau. Tuomet lagerio viršininkas vėl įtikinėjo: "Rašyk, būk žmogus, juk matai -- valdžia pati siūlosi paleisti. Nerašiau, netrukus ir kalėjimo laikas baigėsi".
KGB rūsiuose laikytas B.Burneikis prisiminė, kaip jį auklėjo tuometis LSSR saugumo komiteto vadas A.Randakevičius: "Kai kameros sienomis ėmė tekėti upės, suošė miškai, paprašiau literatūros, kad neišprotėčiau. Vieną dieną sužvanga durys, įvirsta V.Galinaitis ir A.Randakevičius. Jis ir sako: "Maladec Burneiki, į protą atėjai, rašyk pareiškimą, kad atsižadi praeities, ir šį vakarą būsi laisvas. Jie manęs nesuprato".
Dvelkiant Sąjūdžio vėjams, paskutinysis koncertas užgrobtos bažnyčios patalpose surengtas 1988 metų gruodžio 24-ąją. O kitą dieną toje pačioje salėje B.Burneikis su kunigais jau aukojo pirmąsias Šv. Mišias. Žmonės "liaudies filharmoniją" per parą pavertė savo maldos namais.
KlaipėdaBažnyčiaIstorija
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.