Amerikos lietuviai gyvena ir savo, ir Lietuvos rūpesčiais

2013 m. spalio 19 d. 12:29
Audrė Srėbalienė
Didžiausi skauduliai – pilietybės, didžiausi rūpesčiai – lietuvybės išsaugojimas, didžiausi darbai –politikoje ir ekonomikoje. Apie tai sukosi kalbos ir spalio vidurį Mičigano valstijoje, Detroite įvykusioje JAV Lietuvių bendruomenės tarybos sesijoje.
Daugiau nuotraukų (1)
Anot Pasaulio Lietuvių bendruomenės Seimo narės Irenos Nakienės-Valys, išeivijos lietuviai kas rudenį lyg viščiukus suskaičiuoja ir savo, ir kitų nuveiktus darbus. O kad tai padarytų, į Detroitą susibėgo ir svečiai iš Lietuvos, ir įvairių lietuvių organizacijų išeivijoje vadovai.
Pasak Lietuvos ambasadoriaus JAV ir Meksikoje Žygimanto Pavilionio, Lietuvai per trejetą metų Amerikos žemyne turėtų atsiverti verslo sienos. Stengiamasi, kad Los Andžele būtų atidaryta nauja konsulinė tarnyba.
Pasak bendruomenės Krašto valdybos vicepirmininkės ekonominiams reikalams Angelės Kavakienės, lietuviai verslininkai pradėjo sėkmingai bendradarbiauti su įvairiomis Amerikos institucijomis: Lietuvos ambasada Vašingtone, konsulinėmis tarnybomis Niujorke ir Čikagoje.
Be to, siekiant sėkmingo bendradarbiavimo su verslo atstovais išeivijoje, sudaromi Lietuvos verslo įmonių sąrašai.
A.Kavakienė pati yra suorganizavusi daugybę eksporto plėtrai į JAV skirtų seminarų, vežė verslo misijas į Lietuvą. Jos įsteigta įmonė pirmoji į JAV įvežė lietuviškus maisto produktus, ant kurių pakuočių buvo įrašas ,,Product of Lithuania“.
Pilietybė – visada ant bangos
Į sesiją susirinkę išeivijos lietuviai gaudė įvairias žinias iš parlamentarų, pasiekusių Detroitą.
Viena jų - Lietuvos Seimas yra priėmęs rezoliuciją, kurioje nutarta atidėti referendumą dėl pilietybės.
Kita - šiuo metu naujoji Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė stengiasi sukurti savo ryšių su Pasaulio lietuvių bendruomene.
Trečia - Seimo Konstitucijos komisijos pirmininkė Rimantė Šalaševičiūtė lapkričio 6 dieną Vilniuje, per konferenciją, skirtą dvigubos pilietybės klausimams aptarti, susitiks su šešerius metus prie Pasaulio lietuvių bendruomenės valdybos vairo stovėjusia teisininke Regina Narušiene.
„Dviguba pilietybė leidžiama daugelyje Europos valstybių. Lietuvoje buvo vykdoma apklausa dėl dvigubos pilietybės. Apklausus daugiau kaip tūkstantį gyventojų paaiškėjo, kad 55 proc. Lietuvos gyventojų pritaria Konstitucijos pataisoms, kurios leistų įgyti dvigubą pilietybę“, - priminė I.Nakienė – Valys.
Tuo tarpu pačios bendruomenės atstovai paragino politikus, kad išeivijoje lietuvių kalbai išsaugoti atitenkančius finansus skirstytų Kultūros ministerija, o per Lietuvos institucijas būtų užmezgami glaudesni ryšiai užsienyje.
„Labai svarbi Lietuvos ekonomikos padėtis ir įvairių problemų sprendimo būdai. Reikia sukurti nekintančią teisinę bazę ir verslui palankias sąlygas, ypač pramonės bei energetikos srityse, kad Lietuva būtų kuo savarankiškesnė ir pasiektų energetinę nepriklausomybę“, - tai vienio iš svarbiausių išeivijos troškimų.
Bendruomenės socialinių reikalų tarybos pirmininkas Gražvydas Supronas papasakojo, jog Čikagoje įkurta psichologinės pagalbos ir paguodos telefono linija, skirta JAV išeivijos lietuviams. Ja skambinant galima kalbėtis lietuviškai.
Nenusigręžė nuo Valdovų rūmų
Pasak Valdovų rūmų atstatymo paramos komiteto pirmininkės Reginos Narušienės, nuo 2003 metų toli nuo tėvynės gyvenantys rėmėjai savo aukomis prisideda atkuriant lietuvių tautai reikšmingą objektą.
„Komitetas, kuris turi 10 narių, sulaukia daug pasiūlymų, kaip finansuoti tolimesnius darbus. Pirmenybė teikiama svarbesniems iš jų.
2012 metais rūmams atstatyti buvo išmokėta beveik 68 tūkst., šiemet – 25 tūkst. JAV dolerių“, -- sakė R.Narušienė. Jos teigimu, kai kurios išeivijos šeimos paaukojo net per 35 tūkst. JAV dolerių.
Bendruomenės norai
Lietuvių bendruomenės taryba suplanavo, kokius namų darbus turėtų nudiorbti išeivijos lietuviai.
Vienas jų - įgalioti JAV lietuvių bendruomenės apylinkes, kad jos kreiptųsi į JAV senatorius ir Kongreso narius, prašydamos juos stoti į „Baltic Caucus“ ir paremti Baltijos šalių politiką.
Kitas – bendruomenės tarybos Visuomeninių reikalų komisija nutarė kreiptis į Lietuvos Seimą, kad jis sudarytų darbo grupę Lietuvos pilietybės išsaugojimo klausimams spręsti, ir į ją pakviestų Pasaulio lietuvių bendruomenės atstovus.
Ketinama paraginti Lietuvos Vyriausybę, kad ši įsteigtų instituciją, skirtą rūpintis užsienyje gyvenančių lietuvių reikalais ir kuri užtikrintų užsienio lietuvių reikalų koordinavimo komisijos veiklą bei jos tęstinumą.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.