D.Grybauskaitės ir VSD pralaimėjimas

2013 m. rugsėjo 18 d. 06:00
„Laiko ženklai“
Daugiau nei prieš pusantrų metų triukšmingai pradėta nepaklusnių Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) vadovų nušalinimo operacija baigėsi skandalingu prezidentės D.Grybauskaitės ir ją kursčiusio Valstybės saugumo departamento (VSD) klano pralaimėjimu.
Daugiau nuotraukų (1)
Užvakar Vyriausiasis administracinis teismas (VAT) įpareigojo grąžinti į FNTT direktoriaus pavaduotojo pareigas pernai vasario mėnesį šalies vadovės valią aklai vykdžiusio tuomečio vidaus reikalų ministro R.Palaičio įsakymu atleistą V.Giržadą.
Vakar V.Giržadas jau įžengė į buvusią darbovietę, nors sunku įsivaizduoti, kaip jis galės darniai dirbti su prezidentės statytiniu dabartiniu FNTT direktoriumi K.Jucevičiumi, kuris nuo šiol turės du pavaduotojus.
Vidaus reikalų ministras D.Barakauskas gali džiaugtis nebent tuo, kad, regis, nereikės netrukus atleisti paties K.Jucevičiaus.
Mat kitą savaitę VAT į FNTT direktoriaus postą tikriausiai grąžins ir buvusį vadovą V.Gailių, bet jis, dabar tapęs Seimo nariu, pats nežada grįžti į ankstesnes pareigas.
Bet tai nė kiek nemažina prezidentės ir ją kapoti FNTT vadovų galvas paskatinusių asmenų pralaimėjimo kartėlio.
V.Giržadas iš pradžių netgi buvo pagrindinis šalies vadovės rūstybės taikinys, nes būtent šį pareigūną VSD kaltino nutekinus „Lietuvos rytui” slaptą informaciją apie planus uždaryti „Snoro” banką.
V.Gailius užsitraukė prezidentės nemalonę ir neteko FNTT vadovo posto tik todėl, kad nepakluso jos valiai ir nesutiko atleisti savo pavaduotojo.
Vadinasi, jei jau VAT paskelbė galutinį sprendimą, kad pastarasis pareigūnas buvo atleistas neteisėtai, juo labiau tai turėtų būti taikoma V.Gailiui, kuris principingai pasipriešino D.Grybauskaitės užgaidoms.
Galima laikyti demokratijos pergale, kad VAT nepabūgo teisėjus šokdinti mėgstančios šalies vadovės. Juolab šiam teismui, kaip teigia Seimo narys ir buvęs aukštas Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) pareigūnas P.Urbšys, buvo daromas tiesioginis šiurkštus spaudimas.
VSD staiga sumanė patikrinti, kaip būtent VAT laikosi valstybinių paslapčių apsaugos. Vargu ar toks patikrinimas teisme galėjo įvykti nesuderinus su prezidente.
Apskritai krinta į akis, kad neteisėto FNTT vadovų atleidimo istorijoje šalies vadovė ir VSD dirbo ranka rankon.
Prezidentūrai nurodžius išsiaiškinti, kas pranešė „Lietuvos rytui” apie planus uždaryti „Snorą”, VSD pateikė versiją, kad tai padarė V.Gailius ir V.Giržadas.
Prezidentė pareikalavo šiuos pareigūnus tuoj pat atleisti ir klusnaus buvusio vidaus reikalų ministro R.Palaičio rankomis su jais buvo susidorota, nors neturėta jokių įrodymų dėl jų kaltės ar nepatikimumo.
Negana to, teismui pasiskundusiam V.Giržadui buvo nedelsiant pradėtas ikiteisminis tyrimas, jo bute atlikta krata ir net pareikšti įtarimai, kad jis nutekino slaptą informaciją.
Neoficialiai žinoma, jog pareikšti įtarimus V.Giržadui prokurorus įkalbėjo saugumiečiai, pažadėję pateikti filmuotą medžiagą apie jo susitikimą su „Lietuvos ryto” žurnalistu.
Laikas bėgo, bet prokurorai nieko iš VSD taip ir nesulaukė, nes neįmanoma nufilmuoti to, ko nebuvo.
Jausdami Prezidentūros spaudimą patys prokurorai su STT agentais nėrėsi iš kailio ieškodami bent menkiausių V.Giržado kaltės įrodymų. Tik jiems irgi nieko nepavyko rasti ir neliko kitos išeities, kaip atšaukti įtarimus.
Bet net ir po teismo antausio mėginama sutrukdyti V.Giržadui dirbti FNTT.
Vidaus reikalų ministras D.Barakauskas vakar ėmė svarstyti, ar teisme laimėjęs V.Giržadas turi teisę dirbti su slapta informacija, nors VAT ankstesnį R.Palaičio sprendimą šią teisę atimti taip pat pripažino neteisėtu.
Sunku pasakyti, ar šias D.Barakausko dvejones pažadino FNTT norinti šeimininkauti šalies vadovė. Tačiau tokie prezidentės užmojai, regis, suerzino net ramųjį premjerą.
Taip galima vertinti faktą, kad A.Butkevičius atšaukė jau pasirašytą savo nutarimą suteikti FNTT vadovui K.Jucevičiui, kuris, be kita ko, yra VSD direktoriaus pavaduotojo R.Vaišnoro mokslo draugas, generolo laipsnį.
Aišku, galima spėlioti, kodėl Vyriausybės vadovas iš pradžių pasirašė generolo laipsnio suteikimo dokumentą ir tik vėliau susizgribo, kad tai su juo nebuvo derinta.
Kad ir kaip būtų, toks premjero elgesys tik padidino intrigą ir galėjo dar labiau suerzinti prezidentę, kuriai tuo pat metu teko praryti ir karčią piliulę dėl VAT sprendimo grąžinti V.Giržadą į FNTT.
Srėbti Prezidentūros prisvilintą košę dabar teks ir visiems mokesčių mokėtojams.
Juk neteisėti valstybės tarnautojų atleidimai brangiai kainuoja valstybės biudžetui.
Į pareigas sugrąžintam V.Giržadui taip pat reikės sumokėti per 100 tūkst. litų turtinės ir dar 10 tūkst. litų neturtinės žalos.
Bet finansiniai nuostoliai šiuo atveju atrodo ne tokie svarbūs, palyginti su žala FNTT ir visai šalies teisėsaugos sistemai, tapusiai politikų savivalės įkaite.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.