Konkurso misija – pratinti moksleivius prie lietuviškų rašmenų kompiuterio ekrane. „Lietuvių kalba lygiai taip pat gražiai draugauja su kompiuteriu kaip ir anglų kalba. Rašyti lietuviškai neužima daugiau laiko negu angliškai“, - tikino konkursą ne pirmus metus organizuojančios įmonės „Tildė“ informacinės technologijos direktorė Renata Špokienė.
Ji apdovanojo geriausius konkurso dalyvius – po tris moksleivius iš 6-10 klasių.
Antrus metus aktyviausiai dalyvavo Kauno „Vyturio“ katalikiška vidurinė mokykla. Šiemet užduotis sprendė pustrečio šimto šios mokyklos moksleivių.
Mokiniai konkurse „Švari kalba – švari galva“ kompiuteriu sprendė lietuvių kalbos testus – įrašė trūkstamas raides, dėjo kablelius, taisė klaidas. Testą sudarė 25 klausimai.
Į konkursą užsiregistravo virš 12 tūkst. moksleivių. Užduotis sprendė kiek daugiau nei 8 tūkstančiai. Kiekvienoje mokykloje informatikos ir lietuvių kalbos mokytojos kompiuterių klasėse susodindavo mokinius. Skirtingų klasių mokiniai skirtingomis dienomis visi vienu metu gavo užduotis. Buvo fiksuojamas laikas, kiek kiekvienas užtruko.
Iš 6-10 klasių buvo išrinkta po 20 geriausiai ir greičiausiai užduotis atlikusių moksleivių. Antrame konkurso etape Vilniuje atrinktieji 100 moksleivių varžėsi dėl geriausių vardo ir prizų.
Geriausieji 15 buvo apdovanoti įvairiais rėmėjų prizais. „Tildė“ dovanojo savo „Tildės biurą“, Švietimo ir mokslo ministerija – knygas, bloknotus, USB raktus, portalas lrytas.lt ir nacionalinis transliuotojas – knygas, puodelius, rašiklius. Dovanėles skyrė ir Seimas.
Raštingiausius Lietuvos mokinius ir jų lietuvių kalbos
mokytojus pasveikino renginio globėja, Seimo pirmininko
pavaduotoja, Lituanistikos tradicijų ir paveldo įprasminimo
komisijos pirmininkė Irena Degutienė.
Konkursą organizuoja kalbinių technologijų plėtojimu užsiimanti
bendrovė „Tilde IT“, Švietimo ir mokslo ministerija ir Valstybinė
lietuvių kalbos komisija.
Konkurso „Švari kalba – švari galva“ idėja kilo 2008 metais „Tildės“ darbuotojams. Radosi vis daugiau kompiuterių, kuriuose nebuvo įdiegta lietuvių kalba. „Reikėjo kažką daryti. Arba primityvinti kalbą ir pritaikyti prie technologijų, arba perkelti kalbą į jas“, - pasakojo R. Špokienė.
Ji su kolegomis pastebėjo, kad mokiniai nebevartoja lietuvių kalbos naudodamiesi kompiuteriu.
„Lietuvių kalba nėra pasenęs dalykas, kaip kai kam dabar atrodo. Ji gali būti tokia pat gyva, patraukli ir kompiuterių vartotojams“, - aiškino moteris.
Konkursas bus skelbiamas ir kitąmet. Jame tikimasi sulaukti dar daugiau dalyvių.