Klaipėdos verslininkai nusprendė: restoranas – ne vaikams

2013 m. kovo 5 d. 07:48
Eglė Petkutė
„Norime pranešti, kad lankytojų pageidavimu nuo 18 val. į restoraną neįleidžiami vaikai iki 12 metų. Dėkojame už supratimą. Tai nėra griežtas draudimas, o prašymas nepaversti restorano padavėjų auklėmis“, - tokią žinią Klaipėdos senamiestyje veikiančio „Friedricho pasažo“ vadovai pranešė restorano profilyje socialiniame tinkle „Facebook“. Naujoji taisyklė sukėlė audringą restorano lankytojų reakciją. Vieni apsidžiaugė pagaliau galėsiantys ramiai vakarieniauti nevarginami vaikų klegesio, kiti pasipiktinę prisiekė, kad į šią vietą kojos neįkels.
Daugiau nuotraukų (1)
Tai ne pirmas atvejis, kai verslininkai, norėdami suteikti daugiau komforto savo klientams, imasi mūsų šalyje neįprastų žingsnių. Praėjusią vasarą iš Klaipėdoje veikiančios vyninės buvo išprašyta vilniečių šeima su mažamečiais vaikais. Žmonės pasijuto pažeminti ir vyninės šeimininkus apskundė Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybai, taip pat Vaiko teisių apsaugos kontrolierei.
Apsaugininkų prie durų nebus
Naujoji vidaus tvarkos taisyklė, pasak „Friedricho pasažo“ savininkų, galioja tik „Friedricho restorane“, kitose įmonei priklausančiose ir kaimynystėje veikiančiose viešojo maitinimo vietose ji netaikoma – čia laukiami bet kokio amžiaus klientai.
„Čia pokštas? Gal kampe atitverkite rezervatą tėvams su vaikais?“, - ironizavo mažametį auginanti moteris. Jai pritarė dauguma mažus vaikus auginančių tėvų, įsitraukę į virtualią diskusiją socialiniame tinkle. Tačiau kiti palaikė naująją tvarką, jie įsitikinę, jog vakarais vaikams restorane – ne vieta.
Pasipylus neigiamiems komentarams, restorano administracija dar kartą kreipėsi į potencialius klientus: „Mieli mūsų draugai, ši sąlyga - labiau prašymas, o ne griežtas draudimas. Tiesiog restorano padavėjai nėra auklės ir jeigu tėvai tikrai užtikrina, kad pasirūpins patys deramu savo atžalų elgesiu ir netrukdys kitiems restorano lankytojams jaukioje aplinkoje mėgautis maistu, gera kompanija, niekas neketina imtis griežtų priemonių. Apsauga prie durų nestovės ir atėjusiųjų amžiaus nesiteiraus. Žmonės, atėję vakare gerai praleisti laiką, dalykinės vakarienės, negali nei ramiai valgyti, nei bendrauti tarpusavyje dėl to, kad šalia sėdintys tėvai su mažais vaikais suteikia jiems visišką elgesio laisvę“.
Bando drausminti tėvus
Nustatyti amžiaus ribą savo klientams verslininkai ryžosi neapsikentę skundų. Esą jeigu tėvai nesusipranta, kad atsivedus mažamečius į restoraną, derėtų juos ir prižiūrėti, tenka imtis gana drastiškų priemonių.
Praėjusią vasarą vyninę prie Danės atidariusi klaipėdiečių pora daugelio liko nesuprasta, kai ant laukujų durų pritvirtino lipduką su užrašu „N-18”. Jis perspėja, kad vyninėje laukiami tik suaugusieji. Liepą poilsiauti į pajūrį atvykusi vilniečių šeima buvo priblokšta, kad prisėsti lauko terasoje jiems negalima, nes atsivedė mažamečių vaikų.
„Mes esame įstaiga, dirbanti tik savaitgalių vakarais, turime tik alkoholinių gėrimų ir užkandžių, kurie nėra skirti vaikams. Tai vyninė, kur vyno buteliai sudėlioti lentynose nuo grindų iki pat lubų, ši erdvė nėra pritaikyta būti su vaikais. Žmonės turėtų suprasti, kad yra vietų, kurios skirtos ne vaikams. Jie neturi matyti geriančių tėvų“, - įsitikinusi vyninės savininkė Marija. Moteris su vyru užaugino du vaikus ir nemano, kad nustatę griežtą tvarką pažeidžia jų teises.
Pažeidimų neįžvelgė
Pasijutę pažeminti vilniečiai verslininkus apskundė Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybai, kreipėsi ir į vaiko teisių apsaugos kontrolierę. Tačiau abi tarnybos čia pažeidimų neįžvelgė. Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba tyrimą nutraukė neradusi objektyvių priežasčių taikyti nuobaudas.
„Atsisakymas aptarnauti nepilnamečius galėtų būti traktuojamas kaip mažiau palankus asmenims, turintiems vaikų ir norintiems praleisti laisvalaikį šioje vyninėje. Iš vienos pusės būtina siekti, kad žmonėms būtų sudarytos vienodos galimybės vartotojų teisių apsaugos srityje, iš kitos pusės svarbu, kad nebūtų pažeisti ir nenukentėtų socialiai pažeidžiamos grupės - vaikų interesai“, - aiškino tarnybos patarėja teisės klausimais Laima Vengalė-Dits.
Verslininkų pusėje – ir tarptautiniai vaiko teises reglamentuojantys dokumentai. Vaik teisių apsaugos kontrolierė, atsakydama į vilniečių skundą, pažymėjo, jog vyninės veiklos kryptis – vyno pardavimas, vyno degustacijos. Alkoholio vartojimas ar skatinimas jį vartoti priskiriamas prie neigiamą poveikį nepilnamečių vystymuisi darančios informacijos. Todėl daroma prielaida, jog tvarka nustatyta siekiant įspėti lankytojus bei apsaugoti nepilnamečių teises bei teisėtus interesus. Tai, jog vaikų lankymasis vyninėje ribojamas, esą negali būti laikomas vaikų teisių pažeidimu.
Rimti koncertai - ne vaikams
Apsidrausti nuo vaikų keliamo triukšmo ryžtasi ir valstybinės įstaigos. Prieš kiek daugiau nei metus Klaipėdos koncertų salės direktorė Danutė Žičkuvienė į įstaigos vidaus tvarkos taisykles įtraukė dar vieną, kuria uždrausta į vakarinius akademinės muzikos koncertus įleisti vaikus iki šešerių metų.
Apribojimas galioja tik Klaipėdos koncertų salės organizuojamiems renginiams. Salė nuomojantys renginių organizatoriai gali patys nuspręsti, kokio amžiaus klausytojus įsileisti. Sugriežtinti vidaus tvarkos taisykles D. Žičkuvienė ryžosi neapsikentusi koncertų lankytojų skundų. Rimtosios muzikos pasiklausyti susirinkę žmonės guodėsi negalintys mėgautis koncertu, nes dėmesį vis blaško aplink nerimstantys vaikai. „Vilniaus ir Kauno filharmonijos taip pat neįleidžia mažamečių. Tai nėra pramoginė muzika, tad ne visi vaikai gali kantriai išsėdėti ir įdėmiai jos klausytis. Nuo šešerių vaikus jau įleidžiame, nes kai kurie juk mokosi muzikos mokykloje, jiems tokie koncertai reikalingi“, - teigė D. Žičkuvienė.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.