Po Vyriausybės programos priėmimo numatyta naujosios Vyriausybės ministrų priesaika. Tuomet naujoji, šešioliktoji, Lietuvos Vyriausybė turės įgaliojus veikti.
Už naujosios Vyriausybės programą Seimo plenariniame posėdyje balsavo 83, prieš buvo 39, susilaikė 9 parlamentarai.
Valdančiąją koaliciją subūrė socialdemokratai, „darbiečiai“, „tvarkiečiai“ ir lenkų politikai.
A. Butkevičius atsikirto
„Premjeras yra Darbo partijos frakcijoje, šiek tiek užsitęsė jų diskusijos“, - posėdžio pradžioje parlamentarams sakė Seimo pirmininkas Vydas Gedvilas.
Laukiant premjero parlamentas pusvalandį svarstė kitus klausimus.
Po netikėto susitikimo su „darbiečiais“ A. Butkevičius žurnalistams sakė, kad jame neišgirdo jokių ultimatumų. Jis „darbiečiams“ dėstė, kad Vyriausybė neturi nieko bendro su „darbiečių“ neliečiamybe.
„Buvau labai trumpai pakviestas. Pasakiau, kad mano, kaip patvirtinto ministro pirmininko, tikslas yra organizuoti Vyriausybės darbą, su manimi negali būti jokių diskusijų dėl kitų sprendimų, kurie nesusieti su Seimo koalicijos ar Vyriausybės darbu.
Pasakiau: turime atskirti šituos du klausimus. Vyriausybė turi dirbti laisvai, jokių kalbų dėl jokių pašalinių dalykų negali būti.
Išdėsčiau savo mintis ir palikau juos. Kiek supratau, jie palaikys mus“, - sakė A. Butkevičius.
Tai patvirtino ir „darbiečių“ lyderis Viktoras Uspaskichas. "Darbo partijos frakcija, susirinkusi ryte nusprendė palaikyti Vyriausybės programą", - Seimo salėje sakė jis.
V. Uspaskichas labai džiaugėsi
Parlamento salėje kalbėdamas apie Vyriausybės programą V. Uspaskichas negailėjo liaupsių. Apie savo neliečiamybė neužsiminė nė žodžiu.
Kalbėdamas apie programą jis bene kiekvieną sakinį pradėjo fraze "džiaugiamės, kad".
"Džiaugiamės, kad programoje nustatyti kai kurie dalykai, kurie atspindi Darbo partijos programą", - sakė V. Uspaskichas.
"Džiaugiuosi, kad į programą įtrauktos nuostatos pdiidnti mnimllų atlyginimą. Aišku, iki 1000 litų, ne tiek, kiek norėtųsi", - kalbėjo politikas
"Džiaugiamės, kad ši Vyriausybė ir ši programa pasakė, kad teiksime didinimą ne iki 1509 litų, o iki 1700 litų ateityje. Tai visiškai atitinka mūsų Darbo partijos programos nuostatas", tikslino jis.
J. Razma prabilo eilėmis
Konservatorius Jurgis Razma parlamento salėje juokaudamas džiaugėsi, kad Vyriausybei pradedant dirbti baigėsi, jo žodžiais tariant, „visiems nusibodęs šou, kur Darbo partijos vadas parinkinėja ministrus“.
Jis programą ir paskirtojo premjero A. Butkevičiaus programos pristatymą apibūdino eilėraštuku: „Yra Lietuvoje problemų. Ką darysime? Darbo grupę sudarysime!“
Būsimajai Vyriausybei konservatorius negailėjo kritikos.
„Programoje matome atakas prieš tradicinę šeimą. Dėl strateginių energetikos projektų – visiška migla, jokio aiškumo. Tik kažkodėl labai akcentuojamas privataus kapitalo dalyvavimas. Kad gali stabdyti ir vėlinti suskystintųjų dujų terminalo statybą ir kitus projektus“, - dėstė jis.
Pasak J. Razmos, pažadas atsisakyti mokinio krepšelio yra „grįžimas į 1999 metus“, darbas „švytuoklės principu“: viena Vyriausybė reformas daro į vieną pusę, kita - į priešingą.
Su ministru - nors į žvalgybą
„Drąsos kelio“ frakcija programos nepalaikys, nes joje dabartinė teismų sistema yra vertinama palankiai, sakė frakcijos seniūnė Neringa Venckienė.
Bet „drąsiečių“ atstovė gyrė vertybes, kurias programos įžangoje deklaruoja naujoji Vyriausybė, tarp jų – gerovės valstybės kūrimą.
„Mes visada remsime tas naujosios Vyriausybės nuostatas, žingsnius, kurie atneš naudos Lietuvai ir jos žmonėms“, - paramą Vyriausybei žadėjo N. Venckienė.
Tris jokiai frakcijai nepriklausančius parlamentarus atstovaujanti Rima Baškienė apgailestavo, kad nei iš programos, nei iš Vyriausybės narių taip ir nesuprato, ar Visagino atominė elektrinė gali būti statoma
"Atsakymo, bus ar nebus statoma nauja atominė elektrinė, nepavyko sužinoti. Su tokiu energetikos ministru, koks skiriamas, galima eiti į žvalgybą, jis niekada neišduos paslapties", - juokavo ji.
A. Kubilius linkėjo sėkmės
Naujosios Vyriausybės programą analizavęs Andrius Kubilius ją vertino kritiškai, bet naujai vykdomajai valdžiai linkėjo sėkmės.
„Turiu pasakyti, kad manęs nepalieka vienas įspūdis, kad pati programa vyriausybės ir koalicijos buvo rašoma abejingai. Iš tikrųjų kokia nors vyriausybė turės kokią nors programą. Ją rašant atrodo, buvo galvojama, kad ji turi kokia nors būti, o ne tikrų darbų planas, kurį 16 vyriausybė siektų ambicingai įgyvendinti.
Programa pasižymi tuo, kad įtraukia visus reikalingus žodžius – žmogus, gerovė, darbas. Galima būtų vardinti ir vardinti. Bet žodžiai visiškai nenubrėžia, kokiais konkrečiais darbais tie gražūs žodžiai bus įgyvendinti.
Tai ir ministrai, kurie atitinka tik minimalius standartus, rodo vieną aiškų dalyką - ne Vyriausybės formavimas ir ne jos programa yra svarbiausias tikslas tų, kurie šiandieną formuoja tokią politiką.
Kyla klausimas: kokios problemos sprendžiamos kaip pagrindinės? Galiu spėti, kad Darbo partijai be abėjo šiame procese rūpi jų pačių likimas. Socialdemokratams rūpi, kaip įsitvirtinti kairėje politinio gyvenimo arenoje. Todėl nei programa, nei pats Vyriausybės formavimas nėra tai, kam būtų skiriamas pagrindinis dėmesys.
Linkėdamas sėkmės naujai Vyriausybei noriu padėkoti savo 15-sios Vyriausybės kolegoms, su kuriais keturis metus kartu dirbome. Pakankamai sudėtingomis aplinkybėmis, per giliausią pasaulio krizę keleto paskutinių dešimtmečių“, – kalbėjo nueinantis nuo scenos buvusios Vyriausybės vadovas.
Apibendrindamas tiek koalicijos sąjungininkų palankius, tiek opozicijos kritiškus programos vertinimus, A. Butkevičius daugiausiai skyrė atsikirtimams į oponentų priekaištus.
„Natūralu, kad opozicija kritikuoja valdančiosios koalicijos Vyriausybės programą. Bet išsakyta ir nepagrįstų, nepamatuotų priekaištų. Leiskite naujai Vyriausybei pradėti dirbti, įrodyti, kad ji gali ištesėti savo pagrindines programines nuostatas“, - sakė A. Butkevičius.
„Tvarkos ir teisingumo“ partijos atstovas Remigijus Ačias rėžė atkirtį Vyriausybės programos kritikams, dešiniųjų opozicijai.
„Jūs kaltinate naująją Vyriausybę populizmu, tuščiais pažadais. Bet pasižiūrėkite į save. Ar jūs savo programoje, formuojant 15-ąją Vyriausybę, žadėjote mokesčių padidinimą, naktinę mokesčių reformą su Seimo langų daužymu, ar žadėjote nuskriausti pensininkus, studentus? Nesigyrėte, kas skriausite Lietuvos žmones, bet taip padarėte. Tai kas dabar didesni populistai“, - retoriškai klausė R. Ačas.
Programoje - daug pažadų
Pagal Konstituciją, Vyriausybės programos tvirtinimas Seime yra paskutinis žingsnis kuriant naują Vyriausybę.
Šioje programoje numatyta, kad Lietuva įves eurą, tačiau nenurodyta, kada. Tarp prioritetų įrašytos ir gamtinių dujų terminalo Klaipėdoje statybos, rūpinimasis šeimomis.
Programoje yra numatyta įvesti keletą naujų pridėtinės vertės mokesčių lengvatų, o mokesčių sistemą padaryti progresine. Tai numatoma įteisinti kitų metų viduryje, naujieji mokesčiai įsigaliotų nuo 2014-ųjų.
Taip pat numatoma įteisinti elektroninį balsavimą, skatinti elektromobilių plėtrą šalyje.
Programoje prižadėta skatinti bankus daugiau skolinti, galbūt – įkurti valstybės valdomą komercinį banką.
Taip pat programoje yra pažadas, kad bus tariamasi su užsienio valstybėms, kad šios atpigintų energetinius resursus.
Vyriausybės programos projektas jau sulaukė ir ekspertų, ir net koalicijos partnerių kritikos.
Ekspertai lrytas.lt skundėsi, kad programa yra labai aptaki. Joje dėstoma daug pažadų, tačiau mažai kalbama, kaip jie bus įgyvendinti.
„Tik prieš rinkimus galima žadėti, kad „skatinsime“ ir „rūpinsimės“. Vyriausybės veiklos programoje jau norisi užuominų apie priemones, o to beveik nėra. Vien deklaratyvūs pažadai, kurie kartais prieštarauja vieni kitiems, o kartais yra pasiekiami be jokių pastangų.
O „darbiečiai“ piktinosi, kad programoje numatyta neleisti pacientams gydytis už valstybės pinigus privačiose klinikose.
Ketvirtadienio vakarą „Lietuvos ryto“ televizijos laidoje „Lietuva tiesiogiai“ 17 val. 20 min. diskutuos buvęs premjeras Andrius Kubilius ir naujasis premjeras Algirdas Butkevičius.