Klasicizmo elegancijos auros ten nerasite, mat naujieji dvarininkai, skandalingai pagarsėjusi milijonierių Juozo Edvardo ir Giedros Petraičių šeima veikiausiai telaukia, kol įspūdingas pastatas sugrius ir ant ežero kranto išdygs šiuolaikinė pilaitė.
Teigia besirūpinantis „pastoviai“
Jau 16 metų dvarą valdanti šeima pasirūpinti paveldu specialistų raginta ne kartą, bet, užuot istorinį paminklą sutvarkiusi ar pardavusi uolesniems savininkams, pora paveldosaugininkams tik siunčia gramatinėmis klaidomis išmargintus raštus elektroniniu paštu, kuriuose teigia ne tik „pastoviai“ besirūpinantys Bartkuškiu - jie vis sugalvoja pasiteisinimų, kodėl specialistams negali aprodyti dvaro vidaus.
Kantrybę praradę paveldosaugininkai ketvirtadienio popietę Bartkuškį apžiūrėjo paskutinį kartą - valdininkai įvertins paveldui padarytą žalą ir kreipsis į prokuratūrą prašydami Bartkuškį nacionalizuoti.
Tiesa, apžiūrėti avarinės būklės istorinio paminklo iš vidaus ir vėl nepavyko - nevalyvi dvarininkai teisinosi negalintys atvykti dėl tuo pat metu vykstančio teismo posėdžio, kur J. E. Petraitis kaltinamas iš Lietuvos išgabenęs kunigui R. Mikutavičiui priklausiusią ketvirčio milijono litų vertės medinę rūpintojėlio skulptūrą.
Paveldosaugininkų vengė
„Žmonės, įsigiję dvarus, paprastai pas mus dažnai lankosi ir tariasi, kaip restauruoti pastatus, kad būtų išsaugota kuo daugiau autentikos. Žinoma, tai beprotiškai brangus malonumas, kurį sau gali leisti ne visi, todėl stokojantiems pinigų padedame gauti lėšų iš specialių fondų“, - įprastą darbo praktiką portalui lrytas.lt dėstė Kultūros paveldo departamento vyriausioji specialistė ryšiams su visuomene Jolanta Miškinytė.
Kultūros paveldo darbuotojai pasakojo, kad Petraičiai visada vengė bendrauti su specialistais. Tam jie net buvo paskyrę įgaliotinį, tačiau pastarasis, prireikus apžiūrėti paminklą iš vidaus, taip pat rasdavo tam pasiteisinimų.
„Milijonieriai dvarą įsigijo tada, kai jie dar buvo dalijami lengva ranka. Dabar priversti juo pasirūpinti neįmanoma dėl įstatymų teisinių spragų. Jei sutvarkyti griūvančio dvaro nėra iš ko, visada galima jį parduoti, kam laukti, kol pastatai sugrius?“ - klausė J. Miškinytė.
Lrytas.lt primena, kad garsus Australijos lietuvis, 2002-aisiais bandęs tapti ir Lietuvos prezidentu, į skandalingas istorijas yra įsivėlęs ne kartą - ne tik antikvarinių brangenybių kontrabanda, bet ir prieš kelerius metus dėvėtų drabužių parduotuvėje „Humana“ pavogęs 17 litų vertės marškinius.