Visiškai nesvarbu, kad rytą nemažai jūsų kaimynų gali dar miegoti, o ankstų vakarą jų, ko gero, dar nėra namuose. Tokia tvarka nustatyta praėjusios kadencijos Seimo priimtame Triukšmo valdymo įstatyme.
„Atrodo, kad politikai užsimojo visą tautą suguldyti į lovas nuo 18 valandos“, – „Lietuvos rytui“ guodėsi 42 metų jonaviškė Regina V., neseniai savo kailiu patyrusi šio įstatymo jėgą.
Moteris įsitikinusi, kad dėl, jos nuomone, absurdiško įstatymo kenčia dauguma žmonių. Todėl ji kreipėsi į Jonavoje išrinktą Seimo narį socialdemokratą Rimantą Sinkevičių ir pasiūlė jam pateikti šio įstatymo pataisą.
Kaimynai iškvietė policiją
Regina V. situaciją, į kurią ji pateko, vadina nepavydėtina. Moters kaimynai nuolat skundėsi, kad jos duktė po 18 val. groja pianinu. Dėl to Regina V. buvo priversta savo dukteriai išnuomoti butą Kaune.
Mat septyniolikmetė mergina, studijuojanti Kauno Juozo Gruodžio konservatorijoje, maždaug nuo 19 iki 20 valandos namuose skambindavo pianinu.
Neapsikentę muzikos garsų kaimynai iškvietė policiją. Moteris neteko žado, kai vieną vakarą į jos duris pasibeldė du Jonavos policijos patruliai.
Pasiūlė groti iš ryto
„Pareigūnai mums pasakė, kad tokiu metu triukšmauti negalima. Nustebau, mat buvau įsitikinusi, kad ramybės metas prasideda 22 valandą.
Klausiau policininkų, ką mums daryti, jei iš Kauno į Jonavą po paskaitų duktė grįžta tik apie 18 valandą? Groti jai juk reikia – ji mokosi“, – skundėsi viename Jonavos daugiabutyje gyvenanti moteris.
Kai šiuos motyvus Regina V. išdėstė policininkams, šie tiktai skėstelėjo rankomis – vadovaujantis Triukšmo valdymo įstatymu, namuose ramu privalo būti vakaro ir nakties metu.
„Įstatyme parašyta, kad vakaras yra nuo 18 valandos, o nakties metas prasideda 22 valandą.
Policininkai mums pasiūlė ir išeitį – neva duktė galėtų groti nuo šeštos valandos ryto.
Nuo šios valandos, vadovaujantis tuo pačiu įstatymu, prasideda dienos metas. Tačiau juk tokiu metu daug žmonių dar miega“, – stebėjosi jonaviškė.
Po šio pareigūnų vizito moteris dukteriai liepė daugiau nebegroti. Rytais mergina mokytis muzikos kūrinių taip pat negali – ji iš namų į paskaitas išvažiuoja septintą ryto.
„Vadinasi, jai keltis reikėtų maždaug penktą valandą – nusiprausti, susiruošti, papusryčiauti ir tada valandai prisėsti prie pianino“, – aiškino moteris.
Teko išsikelti į Kauną
Pasitarę šeimos nariai nusprendė išnuomoti dukteriai kambarį Kaune. „Kito varianto nebuvo. Mums tai kainuoja kelis šimtus litų. Bet dabar po paskaitų duktė lieka mokykloje, ten pagroja pianinu.
Grįžti į Jonavą būtų jau vėlu, ypač žiemą ir rudenį, kai anksti temsta. Be to, tuomet ji grįžtų tik pernakvoti, o ankstų rytą vėl reikėtų keltis“, – nepatogumus vardijo moteris.
Kalbėdama apie šeimą užgriuvusius rūpesčius moteris susigraudino – už nuomą mokami pinigai gerokai sumažina šeimos biudžetą.
Vakare namas nenutyla
Moteris bandė aiškintis su aukštu žemiau gyvenančiais kaimynais, tačiau paaiškėjo, kad policiją kvietė ne jie.
„Mūsų butas – kraštinis, siena, prie kurios stovi pianinas, nesiriboja su kaimynų siena. Man keista, kad kažkam tai trukdo.
Tačiau ką padarysi – įstatymas yra įstatymas. Nors ir nelogiškas, tačiau juk už šiuos pažeidimus numatytos baudos.
Triukšmo būna ir pas kitus kaimynus, taip pat daugelio žmonių namuose – vieni klausosi muzikos, kiti remontuoja butus.
Žmonės juk neina miegoti tokiu ankstyvu metu“, – sakė pašnekovė.
* * *
Kenkia sveikatai
* Ilgiau besitęsiantis 120-130 decibelų triukšmas yra pavojingas sveikatai – žmogus gali apkursti.
* Bene didžiausią triukšmą, kuris buvo išmatuotas, kelia kosminė raketa starto metu – 180 decibelų. Medžioklinio šautuvo šūvis – apie 165 decibelus.
* Prie didesnių triukšmo kėlėjų priskiriamas greitosios pagalbos automobilių sirenos (apie 120 decibelų), buldozerio (apie 105 decibelus), žoliapjovės (apie 90 decibelų) keliamas triukšmas. Tuo tarpu uodo zyzimas – mažiau nei 1 decibelas.
* Pakeltas žmogaus balso tonas skleidžia apie 75 decibelus. Pokalbis – apie 60 decibelų. Medžių lapų šnaresys – apie 30-40 decibelų.
* Automobilio keliamas triukšmas, girdimas salone, – 50-70 decibelų. Gatvėje automobilis kelia apie 80 decibelų tiukšmą, vikšrinis traktorius – 80-85 decibelus.
* Pianino skambėjimas – 70-80 decibelų.
* * *
Policija privalo reaguoti
Loreta Bružinskaitė, laikinai einanti Jonavos policijos prevencijos poskyrio viršininko pareigas
„Už tai, kad ankstyvą vakarą trikdoma kaimynų ramybė, gali tekti pakloti nemenką sumą. Pirmą kartą triukšmadariai gali būti arba įspėti, arba jiems skirta bauda iki 300 litų.
Antrą kartą bauda išauga nuo 300 iki 1000 litų.
Tačiau dažniausiai žmonės skundžiasi ne dėl vakarinio, o dėl naktinio triukšmo.
Jei daugiabučiame name gyvena aplinkinių keliamiems garsams itin nepakantus kaimynas, jo gyventojai gali turėti rūpesčių – pareigūnai į signalus dėl keliamo triukšmo reaguoti privalo.
Mano nuomone, šios valandos, kai negalima triukšmauti, išties yra per ankstyvos. Tačiau įstatymas yra įstatymas.
Bet pareigūnams sunku nustatyti, ar tikrai keliamas triukšmas viršijo leistinas normas.
Policininkai neturi specialaus prietaiso, kuriuo matuojamas triukšmas. Todėl protokolai triukšmautojams rašomi tada, kai triukšmas yra išties garsus – įstatymas mums tą daryti leidžia ir neišmatavus jo lygio.
Tačiau jei kyla abejonių, mes privalome kviestis specialistus iš Kauno. Jie turi nustatyti triukšmo lygį decibelais.
Kita vertus, kauniečiai gali likti nieko nepešę – mat tuomet, kai jie atvyks matuoti triukšmo, jo gali paprasčiausiai nebūti. Pavyzdžiui, žmogus gali pritildyti muziką arba nustoti groti.
Triukšmas matuojamas vadovaujantis nustatytomis higienos normomis. Vakare gyvenamojoje patalpoje jis negali viršyti 35, o naktį – 30 decibelų.“
* * *
Baudos negąsdina
* Per pirmąjį šių metų ketvirtį Jonavos teisėsaugininkai jau surašė 32 protokolus dėl keliamo triukšmo.
* Jonavos pareigūnams teko važiuoti raminti ir per garsiai namuose lakstančių vaikų – dėl jų keliamo triukšmo pasiskundė kaimynai.
* Dažniausiai žmones piktina garsiai skambanti muzika ar per ilgai ir per garsiai švenčiamos įvairios šventės.
* Maksimalia 1000 litų bauda šiemet Jonavos teisėsaugininkai nenubaudė nieko.
* Vienas jonaviškis jau du kartus per šiuos metus nubaustas po 600 litų. Anksčiau šis vyras dar du kartus buvo nubaustas dėl to, kad per garsiai klausėsi muzikos. Jis dalimis moka jam paskirtas baudas ir triukšmauja toliau.