Skambės Claude’o Debussy, Henri Dutilleux ir Gabrielio Fauré kūriniai – trijų skirtingų iš muzikinio impresionizmo išaugusių šakų garsinė kombinacija, sudėliota V.Vanoosteno. Maestro asistentu ruošiant šią programą tapo dirigentas Modestas Barkauskas.
Prancūzijos Respublikos ordinu už nuopelnus Prancūzijos kultūrai apdovanotas V.Vanoostenas laukiamas svarbiose pasaulio salėse. Būdamas Tulono operos ir Šveicarijos orkestro „Neuchâtel Symphony Ensemble“ meno ir muzikos vadovu, jis taip pat diriguoja didžiausiuose operos teatruose (Paryžiuje, Berlyne, Frankfurte, Ciuriche, Tulūzoje), koncertuoja su simfoniniais orkestrais (Vienos „Tonkünstler“, Lietuvos nacionaliniu simfoniniu, Lenkijos nacionalinio radijo simfoniniu, Briuselio filharmonijos ir Monrealio), bendradarbiauja su tokiais garsiais menininkais kaip Emmanuelis Pahud, Bruce’as Liù, Lang Langas, broliai Jussenai, Gilles’is Apapas, Patrizia Ciofi, Karine Deshayes, Rolando Villazónas ir Jane Birkin.
Su daugybę idėjų, puikių darbo pasiūlymų skirtingose šalyse turinčiu, o nuo šių metų rudens ir pagrindiniu kviestiniu LNSO dirigentu tapusiu V.Vanoostenu Lietuvos muzikai bendradarbiauja itin noriai, o ir publika jo pasirodymų labai laukia.
„Tarp manęs ir orkestro yra chemija, mes jaučiame vienas kitą“, – yra sakęs maestro.
Toks glaudus ryšys lemia itin šiltą koncertų atmosferą. Ypač kai skamba tokia muzika, kokios laukiama programoje „Prancūzų muzikos šedevrai“!
Koncertą pradės mistišku muzikinių vaizdinių šedevru vadinami C.Debussy „Noktiurnai“. Po tokios orkestrinės įžangos skambės H.Dutilleux koncertas violončelei „Ištisas tolimas pasaulis...“ – vienas svarbiausių XX. a. violončelės repertuaro kūrinių. Ši muzikinė Charles’o Baudelaire’o poezijos parafrazė gimė iš artimos H.Dutilleux draugystės su žymiuoju violončelės virtuozu Mstislavu Rostropovičiumi. Sakoma, kad kūrinyje įprasmintas kompozitoriaus ir atlikėjo santykis buvo toks artimas, kad kiti violončelininkai sunkiai randa originalias, savitas interpretacijas.
Koncerto solistas, garsus prancūzų violončelininkas X.Phillipsas prasitarė ryšio su koncertu „Ištisas tolimas pasaulis...“ ieškojęs ilgai ir lėtai, puslapis po puslapio, vadovaudamasis M.Rostropovičiaus nuorodomis ir iš jo perimta nuolankumo muzikai filosofija. Ypatingo susikaupimo šis kūrinys reikalauja ne tik iš solisto, bet ir iš kiekvieno orkestro nario bei klausytojo.
Koncerto pabaigoje skambės G.Fauré „Requiem“ d-moll – kompozitoriaus amžininkų simpatijas pelniusi lopšinė mirčiai, prisodrinta turtingų ir dvasingų melodijų. Ramus, guodžiantis kūrinys, kalbantis apie susitaikymą ir išsilaisvinimą, buvo atliktas ir per paties G.Fauré laidotuves.
„Requiem“ sopranui, baritonui, chorui ir orkestrui suburs scenoje gausų atlikėjų būrį – prie LNSO prisijungs Kauno valstybinis choras, solistai Lina Dambrauskaitė (sopranas), Steponas Zonys (baritonas) ir Renata Marcinkutė-Lesieur (vargonai).
Orkestro muzikos koncertas „Prancūzų muzikos šedevrai. LNSO, Xavier Phillips, Victorien Vanoosten“ vyks lapkričio 23 d., šeštadienį, 19 val. Filharmonijos Didžiojoje salėje. Koncerto partneris – Prancūzų institutas Lietuvoje. Visą Filharmonijos koncertų informaciją rasite interneto svetainėje www.filharmonija.lt. LNF 84-ojo koncertų sezono mecenatas – „Norfa“.
Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras (LNSO)Modestas BarkauskasClaude Debussy
Rodyti daugiau žymių