37-ojo „Vilnius Jazz“ festivalio vinis: britų legendos komandoje švies „Improdimensijos orkestro“ pažibos

2024 m. rugsėjo 11 d. 23:28
Lrytas.lt
Artėjantis tarptautinis festivalis „Vilnius Jazz“ spalio 16–20 d. Vilniaus senajame teatre pristatys karščiausias šiuolaikinio džiazo ir improvizacinės muzikos žvaigždes iš Japonijos, JAV, Jungtinės Karalystės, Australijos, Prancūzijos, Švedijos, Norvegijos, Nyderlandų ir kitų šalių. Emocingo maratono kulminaciją spalio 19-osios vakarą žada vienas unikaliausių šių dienų britų saksofonininkų Johnas Butcheris, programos „Vilnius Fixations“ vėliavnešys.
Daugiau nuotraukų (1)
Tai bus bendras „Vilnius Jazz“, improvizacinės muzikos platformos „Improdimensija“ ir Hadersfildo šiuolaikinės muzikos festivalio (Anglija) projektas. Jo ištakos siekia 2021-uosius, kai J. Butcheris sulaukė Hadersfildo festivalio užsakymo ir specialiai jam sukūrė kompoziciją „Fluid Fixations“, skirtą 13-kai atlikėjų. Šios kompozicijos partitūroje palikta daug erdvės muzikantų vaizduotei ir improvizacijoms. Ji leidžia įtraukti ir kviestinius muzikantus, kiekvienam atlikėjui – perkošti autoriaus idėjas per individualų filtrą.
„Vilnius Fixations“ – pirmoji „Fluid Fixations“ programos reinkarnacija. Joje dalyvauja pats  J. Butcheris, dalis originalios grupės ir dalis „Improdimensijos orkestro“ narių. Pasirodymui bus pasitelkti specialiais mikrofonais įrašyti saksofono garsai, perkelti į vinilines plokšteles, kurias suks eksperimentinės muzikos sluoksniuose pseudonimu dieb13 žinomas Dieteris Kovačičius.
J. Butcheriui taip pat talkins norvegų perkusijos ir būgnų meistras Ståle Liavikas Solbergas, Prancūzijos džiazo ir improvizacinės muzikos atstovė, vokalistė bei klarnetininkė Isabelle Duthois, velsietė smuikininkė Angharada Davies bei solidus „Improdimensijos orkestro“ atstovų būrys: fleitininkė Salomėja Kalvelytė, saksofono ir klarneto virtuozas Liudas Mockūnas, gitaristai Dominykas Norkūnas ir Klaudija Indriliūnaitė, tūbininkas Mikas Kurtinaitis,  kontrabosininkas Gediminas Stepanavičius ir būgnų bei perkusijos meistras Arnas Mikalkėnas.
J. Butcheris savo kūrybinį metodą vadina „psichologine orkestruote“ dėl muzikantams suteikiamos laisvės perteikti savo požiūrį į kompozitoriaus intencijas. Įdomu, kad vienas ryškiausių Jungtinės Karalystės improvizuotojų studijavo fiziką ir netgi apsigynė daktaro disertaciją kvantinės chromodinamikos srityje, bet mokslininko karjerą ryžosi iškeisti į muziką.
Šis Londone reziduojantis menininkas pasaulyje atpažįstamas ir vertinamas dėl savo autorinių kompozicijų, eksperimentavimo aistros, gerai įvaldytų improvizavimo įgūdžių. Jo vizitinė kortelė – originalumas. J. Butcherio saksofono galimybės neišsemiamos. Savo idėjoms jis randa keisčiausių technikų, praturtinančių šimtmečiais kauptą muzikinės raiškos ir kultūros lobyną. Jo eksperimentai kartais kelia iššūkių klausytojams, bet visada alsuoja poezija ir liudija gerą kūrėjo skonį. 
Iš mokslo elito žengęs į muziką, J. Butcheris tapo elitiniu ir muzikos pasaulyje. Apie tai byloja ne tik kritikų puikiai vertinami jo darbai, bet ir scenos partnerių vardai. Jis bendradarbiavo su šimtais artistų, tarp jų – scenos mohikanais Dereku Bailey, Eddie Prévost‘u, Steve‘u Beresfordu, Okkyungu Lee, Andy Mooru, Christianu Marclay, Philu Mintonu, Rhodri Daviesu, Tony Bucku, Magda Mayas, Matthew Shippu.
Saksofonininkas dalijosi scena ir su dideliais kolektyvais – Butcho Morriso „London Skyscraper“, Fredo van Hove’s t’nonetu, Vakarų Vokietijos radijo simfoniniu orkestru, grojo duetuose su Joe McPhee, Keiji Haino, Akira Sakata, Johnu Tilbury, Fredu Frithu, Otomo Yoshihide ir kitais scenos galiūnais.
Šio menininko biografijoje jau esama sąsajų su Lietuva. 2022 m. šiuolaikinio meno fondo „Lafayette Anticipations“ galerijoje Paryžiuje buvo pristatytas Linos Lapelytės kūrinys „The Mutes“ („Nutilę“), kurio įrašuose dalyvavo ir J. Butcheris, o pernai jis pasirodė Vilniuje „Improdimensijos“ koncerte su ilgamečiu „Improdimensijos” bičiuliu S. L. Solbergu.
Lietuvos improvizacinės ir džiazo muzikos pažibų L. Mockūno ir A. Mikalkėno suburtas „Improdimensijos orkestras“ debiutavo 2020 m. „Vilnius Jazz“ scenoje sužavėdamas klausytojus azartu, išradingumu, neįprastais ausiai skambesiais. 
Šiame festivalyje jis jau pristatė savo lyderių autorinės muzikos programas, taip pat kūrinių su prancūzų gitaristu Marcu Ducret ir šveicarų trombonininku Samueliu Blaseriu, kolektyvo nariai pasirodė su savo suburtais ansambliais, o šįkart jie kils į sceną įgarsinti unikalaus projekto „Vilnius Fixations“ autoriaus vizijų.
Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Vilniaus miesto savivaldybė. Bilietus į „Vilnius Jazz 2024“ renginius platina Bilietai.lt 

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.