Oratorija vainikuos ir Senosios muzikos dieną Valdovų rūmuose – nuo 2014 m. muziejaus rengiamą edukacinių, pažintinių ir kultūrinių veiklų iniciatyvą, skirtą Europos senosios muzikos dienai.
Vilniečiai ir miesto svečiai, apsilankę Valdovų rūmų muziejuje šį šeštadienį, galės dalyvauti edukaciniuose užsiėmimuose šeimoms su vaikais „Pasivaikščiojimas muzikos karalystėje“, peržiūrėti Marc-Antoine Charpentier operos „Dovydas ir Jonatanas“ (David et Jonathas) 2022 m. įrašą iš Versalio rūmų, dalyvauti Lietuvos muzikos ir teatro akademijos „Erasmus“ BIP kursų-projekto „Senosios muzikos savaitė“ baigiamajame koncerte, apie senosios muzikos Lietuvoje ištakas sužinoti muzikologės dr. Aleksandros Pister paskaitoje.
Dienos programą užbaigs Lietuvoje ypač retai atliekama vieno žymiausių to laikotarpio italų kompozitorių oratorija, skirta ryškiausiam Lietuvos šventajam.
A. Scarlatti oratorija savo menine kokybe ir raiška pranoksta visus iki tol sukurtus muzikinius kūrinius, skirtus mūsų šventajam. Kūrinio libretas artimas opera morale ar opera spirituale žanrui. Jis neperteikia dramos tiesiogine šio žodžio prasme, kur siužetinė linija vystosi tikrų veikėjų bei įvykių grandinėje, bet yra teatrališkas, nes pristatomi sąlygines gėrio ir blogio pozicijas įkūnijantys personažai.
Šiam italų kompozitoriui užsakyta kompozicija rodė ir norą sustiprinti Lietuvos bei Lenkijos autoritetą Europoje. Patraukli Lietuvos šventojo asmenybė yra įkvėpusi ne vieną Europos menininką – tapyti šventojo paveikslai, kurtos eilės, rašyti muzikos kūriniai. Tačiau kultūros centru vadintoje Florencijoje pirmą kartą nuskambėjusi oratorija ir šiandien vadinama vienu gražiausių kūrinių, skirtų Lietuvos globėjui – šventajam Kazimierui.
Valdovų rūmų muziejuje kovo 23 d., šeštadienį, 19 val. skambėsianti oratorija – paskutinis šių metų tarptautinio Marco Scacchi senosios muzikos festivalio koncertas. Oratoriją repetuoja specialiai šiam projektui surinktas festivalio orkestras ir dirigentas Christianas Frattima, Kauno berniukų ir jaunuolių choras „Varpelis“, solistai: Gunta Gelgotė (karališkoji puikybė, sopranas), Yo Otahara (žemiškoji meilė, sopranas), Valeria Girardello (nuolankumas, mecosopranas), Domas Ignotas (skaistybė, diskantas) ir Luca Cervoni (šventasis Kazimieras, tenoras).
XVII a. Vilniuje, anksčiau nei Londone ar Paryžiuje, parodytų operų muzikos kūrėjo vardu pavadintame pirmojo Marco Scacchi festivalio programoje buvo trys meninės programos. Šiemet, pasak festivalio meno vadovo Vytauto Gailevičiaus, senosios muzikos mėgėjai buvo pakviesti net į 16 susitikimų su senąja muzika. „Džiaugiamės, kad juose jau apsilankė per tris tūkstančius žmonių“, – teigė V. Gailevičius.