D.Krymovas, atvykęs į Lietuvą po savo spektaklio „Peter Pan. Syndrome“ premjeros Latvijos nacionaliniame teatre, iškart pasinėrė į repeticijų sūkurį. Niujorke reziduojantis, bet dažnai Europoje viešintis režisieriusKlaipėdos dramos teatre debiutavo pernai spektakliu „Fragmentas“ (pagal Antono Čechovo pjesę „Trys seserys“). Kito jo spektaklio „Requiem“ premjera uostamiestyje numatyta gegužės 11–12 dienomis.
Naujas spektaklis – „Requiem“
Rusijoje viešai pasisakęs prieš Ukrainai priklausančio Krymo pusiasalio aneksiją D.Krymovas tapo Vladimiro Putino režimui nepageidautinu asmeniu – statydamas savo spektaklius nuolat susidurdavo su įvairiais sunkumais. Persikėlęs į JAV menininkas šiuo metu gyvena Niujorke, ten įkūrė teatrinio meistriškumo laboratoriją „Krymov Lab NYC“.
Naujasis D.Krymovo spektaklis „Requiem“, pasak režisieriaus, veikiausiai bylos “apie keistą, žiaurią, kartais mums neatpažįstamą, priešišką aplinką, susvetimėjimą, netikrumo jausmus“, apie visa tai, kas dabar vis labiau jaudina globaliniuose konfliktuose skendinčią žmoniją.
„Intensyviai repetavome, iš šalies atrodo, jog viskas sukasi labai sparčiai. Bet greitis – tik iliuzija, į kurią nereikėtų žiūrėti rimtai. Panašiai kūrėme ir „Fragmentą“. Pamenu, tada būta problemų, kurias su aktoriais išsprendėme. Visada pradedu dirbti tik tada, kai jau kažką žinau, o vėliau tas žinojimas susiduria su realybe. Dar tik pradžia, problemų nėra“, – kalbėjo D.Krymovas.
Debiutinis D.Krymovo spektaklis Klaipėdoje „Fragmentas“ atspindi režisieriaus kūrybos braižą, pagal kurį jis atpažįstamas šiapus ir anapus Atlanto. Prestižinis leidinys „The New Yorker“ ruso pastatymus apibūdina kaip „apsilankymą cirko atrakcionų aikštelėje naktį, kur visi linksmintojai primena vaiduoklius“. Peržengianti tikrovės ribas, žaismingai magiška, mąsli D.Krymovo spektaklių režisūra persmelkta gausybės nuorodų į kitas meno šakas ir kūrinius.
Rinkosi pažįstamus aktorius
„Requiem“ tikriausiai bus apie vaikus – labiausiai neapgintas būtybes, gimusias ir dar negimusias, patenkančius į nedraugiško pasaulio glėbį. Kelios spektaklis vizijos, skirtingi siužetai, veikėjų ištarmės turėtų nuskambėti dramatinėje h-mol tonacijoje“, – neatskleisdamas visų kortų po pirmojo repeticijų etapo lakoniškai kalbėjo režisierius.
Spektaklio „Reqiem“ teksto autorius D.Krymovas, prodiuserė Inna Krymova, šviesų dailininkas Eugenijus Sabaliauskas, scenografė ir kostiumų dailininkė Renata Valčik, scenografės padėjėja Daiva Dašenkovienė, choreografė Anna Abalikhina, garso režisierius ir kompozitorius Edvinas Vasiljevas, vertėjai Artūras Lepiochinas, Virginija Rimkaitė.
D.Krymovas pasirinko jau pažįstamus „Fragmente“ vaidinusius, jo vedamus meistriškumo kursus lankiusius Klaipėdos dramos teatro aktorius: Darių Meškauską, Samantą Pinaitytę, Digną Kulionytę, Sigutę Gaudušytę, Tomą Gailiūtę, Karolį Maiskį, Joną Baranauską, A.Lepiochiną.
Klaipėdiečiai su D.Krymovu pradėjo bendradarbiauti prieš kelerius metus – pakvietė jį į uostamiestyje rengiamą tarptautinį festivalį „TheAtrium“. Aktoriai su juo susipažino kūrybos dirbtuvėse, tuomet ir kilo idėja sukurti spektaklį A.Čechovo pjesės motyvais „Fragmentas“, kiek anksčiau pastatytą Filadelfijos Wilmos teatre (The Wilma Theater).
Detalės – svarbiau nei visuma
„Fragmentui“ pasirinkta vienintelė „Trijų seserų“ trečiojo veiksmo scena – nakties gaisras. Dėmesio centre, tarsi po didinamuoju stiklu, blaškosi vyriausioji sesuo Olga. Dramatiškos scenos – lyg atviras nervas, baimės nuojauta, kova, beviltiška, ne itin sėkminga, kaip ir visų A. Čechovo herojų. Olgos siekiai pasipriešinti likimui pasmerkti, lieka tik kančia ir vienatvė.
„Pasikvietę D.Krymovą nepiršome jokios medžiagos, žinodami, kad jis radikaliai perkuria dramaturginę medžiaga, akcentuoja kurį nors vieną personažą ar net epizodą. „Fragmento“ tekstas yra jo autorinis kūrinys, pradinė A.Čechovo pjesės medžiaga tebuvo pradinis impulsas“, – bendradarbiavimą su režisieriumi prisiminė KVDT direktorius Tomas Juočys.
Bet kokio veikalo fragmentiškumą scenoje, pasak D.Krymovo, galima plėtoti iki begalybės: „Žiūrint į kokį nors garsų paveikslą man kur kas daugiau pasako ne visuma, o detalės, jose lyg vandens lašelyje spindi kūrėjo asmenybė, jo portretas. Tai, ką darau, yra savotiška teatrinė žaismė. Man A.Čechovas – ne vangus, apatiškas, o energingas, ryškus, netgi nuožmus“.
Tikroviškai atkurta viską naikinančio gaisro scena, D.Krymovu manymu, tiko jo sumanytam žaidimui: „Kai medžiagą suspaudi iki molekulės, joje gali atsiverti pasaulio spalvos ir gelmės. „Framentas“ spektaklis apie mus, apie tai, ką jaučiame ir išgyvename, apie baisią aplinką, pastangas padėti kitiems negalvojant apie save, troškimą išsaugoti žmogiškumą, apie skausmą, meilę ir vienybę, neretai atsirandančią tik tada, kai patenkame į ekstremalias situacijas“.
Lietuva – nėra svetimas kraštas
„Scenovaizdis D.Krymovui yra toks pat svarbus kaip ir personažai. Jo spektakliai dažnai primena fizinės realybės konvencijų ribas peržengiančius simboliškus pasakojimus. Savitos sąrangos režisūra, eksperimentai, trinantys ribas tarp skirtingų meno formų, išmoningai naudojami kostiumai, rekvizito detalės. Visi jo spektakliai, kuriuos mačiau, yra išskirtiniai, pasižymintys jautria ir subtilia rega, net nežinau, su kokiu kitu kūrėju jį lyginti. “, – taip D.Krymovo kūrybą apibūdina KVDT Meno ir kūrybos skyriaus vadovas dramaturgas ir poetas Gintaras Grajauskas.
Lietuva D.Krymovui nėra svetimas kraštas – legendinio rusų teatro režisieriaus, maskviečio A.Efroso sūnus vaikystėje su tėvu dažnai vasarodavo Palangoje. Tapęs teatro dailininku, scenografu, o vėliau ir pats ėmęs kurti spektaklius, jis buvo pastebėtas jau po pirmųjų premjerų.
D.Krymovo biografija primena daugelio kitų iš Rusijos išvykusių, užsienyje pripažintų, net šlovę pelniusių menininkų gyvenimą. Maskvoje jis neturėjo galimybių dirbti valstybės teatruose, suburti savąją trupę, nes jo spektaklių dvasia iš esmės buvo „antiputinistinė ir antiimperinė“.
* * *
D. Krymovas gimė 1954 metais, baigė Maskvos dailės teatro (MCHAT) studijos Scenografijos fakultetą, dirbo scenografu Maskvos teatre Malaja Bronnaja gatvėje su savo tėvu, režisieriumi A.Efrosu. Po 1990 metų išgarsėjo kaip dailininkas, jo kūriniai pasklidę įvairiuose muziejuose, meno galerijose. Sulaukęs 48 metų pradėjo režisieriaus karjerą – kūrė spektaklius JAV, Didžiojoje Britanijoje, Brazilijoje, Australijoje, Naujojoje Zelandijoje, Suomijoje, Estijoje, kitose šalyse. 2016 metais pakviestas vadovauti teatro meistriškumo klasei Jeilio (JAV) universitete. D. Krymovo kūryba įvertinta daugybę įvairiausių apdovanojimų.