„Stalo teatro“ premjeroje bitės ir pasiklydusi meška narplios keblią temą

2023 m. lapkričio 14 d. 14:53
Perskaičius žodžių junginį „spektaklis vaikams“, turbūt į galvą pirmiausia šaus žaismingi vaizdiniai, linksmybės ir juokas. „Stalo teatras“ nesiginčija, kad vaikams (ir suaugusiems!) to reikia, tačiau savo veikloje pabrėžia, kad su mažaisiais bendrauja rimtomis temomis. Šio teatro misija – pasitelkus paprastus daiktus, objektus, medžiagas, kalbėti jauniesiems žiūrovams rimtomis, o kartais ir sudėtingomis temomis: apie karą, išdavystę, vaikų vienatvę, darbą, migraciją ir kt.
Daugiau nuotraukų (4)
„Vaikystė yra gražus metas, visas pasaulis atrodo tik rožėmis klotas, o šiais laikais vaikai kartais gal net per daug saugomi nuo neigiamų patirčių, – pastebėjo „Stalo teatro“ vadovė, režisierė Saulė Degutytė. – Tikiu, kad svarbu kalbėti sudėtingomis temomis ir padėti tėvams, jas perteikiant meno forma.
Svarbu, kad susidūrę su gyvenimo negandomis – artimųjų mirtimi, liga ar karu, vaikai jau turėtų tam tikrą patirtį, kad ir neskaudžią. Pamatę spektaklį tam tikra sudėtinga tema, jie patirs mažesnį sukrėtimą“.
Teatras gali būti palanki erdvė kalbėtis su vaikais temomis, kuriomis kalbėti reikia, tačiau kurių ir suaugusieji kartais vengia. Viena tokių temų – agresija, kurios tragiškas pasekmes šiuo metu stebime karuose Ukrainoje, Izraelyje ir kitur.
Šį penktadienį, lapkričio 17 d., „Stalo teatras“ kviečia į premjerą – objektų spektaklį visai šeimai „Bitės ir pasiklydusi meška“. Jo tema – agresija. Spektaklius vaikams ir jaunimui kuriantis teatras atkreipia dėmesį, kad ši tema aktuali visiems, bet ypač – būtent šiai auditorijai: vaikai ir paaugliai neretai kenčia nuo įvairių nuotaikų kaitos, nepaaiškinamo pykčio priepuolių, elgesio, tapatybės sutrikimų.
Spektaklyje keliami įvairūs, su šia tema susiję klausimai: ar agresija yra įgimta žmogaus psichikos savybė, ar labiau neteisingo auklėjimo, iškreiptos pasaulėžiūros, pavergto proto padarinys? Ar galima užsikrėsti agresija ir kaip ją apčiuopti, atpažinti, įveikti jos destrukcinę galią?
Visus šiuos klausimus vaikams ir jų tėveliams suprantama objektų teatro kalba perteiks „Stalo teatro“ kūrybinė trupė: režisierė ir dailininkė Saulė Degutytė, scenarijaus autorės Rūta Mėlynė ir Liudmyla Zborovska (Ukraina), aktoriai Saulius Čėpla ir Balys Ivanauskas, kompozitorius Gediminas Žilys ir konsultamtas Donatas Jokūbaitis.
Agresiją tyrinėjantis spektaklis rekomenduojamas visai šeimai su vaikais nuo 5 metų. Rimtą temą aktoriai gvildens pasitelkdami gyvūnų metaforą. Žmonių elgsenos modelius jie perkels į gyvūnų pasaulį, kur bitės iš pradžių taikiai sugyvena su meškute, tačiau vėliau draugystė baigiasi.
„Spektaklyje „Bitės ir pasiklydusi meška“ kalbame įvairiomis temomis, bet pagrindinė – agresijos. Šis spektaklis paliečia mūsų skaudulį – Rusijos agresiją prieš Ukrainą, – pasakojo režisierė S. Degutytė. – Perkeliame veiksmą, pasitelkdami simbolinius veikėjus: bitės – ukrainiečiai, meška – Rusijos žmonės.
Stengiamės išsiaiškinti, kaip taip galėjo nutikti: gyveno harmoningai, buvo „broliai“ – ir staiga vienas iš brolių pradeda terorizuoti kitą... Pabaigti šio spektaklio neįmanoma, bet bandome įsigilinti į šią sudėtingą temą. Svarbiausias mūsų siekis – ugdyti mąstantį žmogų.“
Neatsiejamas „Stalo teatro“ elementas – gyvai atliekama muzika. Šį kartą spektakliui „Bitės ir pasiklydusi meška“ muziką kūrė kompozitorius Gediminas Žilys. Pasak jo, muzika čia taps svarbesnė nei kalba: „Aktoriai spektaklio metu beveik nenaudoja kalbos, o instrumentai įgarsina aktorius. Muzika įgarsina spektaklio kalbą, perteikia emocijas, papildo ir pastiprina aktorių kuriamą pasakojimą.“
Spektakliui kūrėjas pasirinko netradicinius instrumentus: ukulėlę, išilginę fleitą, armoniką, mėnulio būgną, pionierišką būgnelį, akmenukus, žaržuolius. Pasirodymą lydės įvairiausi skambesiai – nuo bičių spiečiaus ūžesio iki ukrainiečių folkloro. Spektaklyje taip pat skambės Marjano Pyrigo Pyrozhoko (Ukraina) kūrinių ištraukos.
Spektaklio „Bitės ir pasiklydusi meška“ premjera – jau šį penktadienį, lapkričio 17 d. 18.30 val. Lietuvos teatro sąjungoje. Spektaklis rekomenduojamas vaikams nuo 5 m. Spektaklio rėmėjas – Lietuvos kultūros taryba.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.