Milijonus žiūrovų sužavėjęs miuziklas „Mozart!“ atkeliauja į Lietuvą

2023 m. rugsėjo 30 d. 09:12
Lina Stankevičiūtė, Kauno muzikinis teatras
Spalio 6 d. Kauno valstybinis muzikinis teatras kviečia į antrąją sezono premjerą – austrų menininkų dramaturgo ir eilių autoriaus Michaelio Kunze's ir kompozitoriaus Sylvesterio Levay miuziklą „Mozart!“. Šių autorių sukurta imperatorienės Sisi istorija miuzikle „Elisabeth“ jau užkariavo gausios žiūrovų auditorijos širdis, tad vaiko vunderkindo gyvenimas, papasakotas roko ir rokoko muzikine partitūra, tikėtina, turėtų sulaukti tokios pat sėkmės.
Daugiau nuotraukų (11)
Miuziklą stato režisierė Viktorija Streiča, muzikos vadovas ir dirigentas Jonas Janulevičius, scenografas Artūras Šimonis, kerinčius barokinius kostiumus ir grimą kuria Juozas Statkevičius, o šokius ir scenos judesį – Dainius Bervingis.
Jiems talkina nemenka kūrėjų-statytojų komanda, spektaklyje dalyvauja didžiulis solistų būrys, choro, baleto artistai, teatro orkestrą roko spalvomis papildo ritmo grupė. Volfgango Mocarto vaidmenį kuria du teatro artistai Martynas Beinaris ir Vygantas Bemovas.
Miuziklu „Mozart!“ austrų kūrėjai pristato savo genialųjį tėvynainį, muzikos pasaulio genijų Wolfgangą Amadeų Mozartą (1756 – 1791). Jis – vienas žymiausių visų laikų kompozitorių, žavėjęs savo meistriškomis melodijomis ir liūdnai garsėjęs ekstravagantišku gyvenimo būdu, beje, primenančiu daugelio šiuolaikinių popžvaigždžių elgesį. 
Po stulbinamos ir karštligiškai greitos karjeros kompozitorius mirė ankstyva mirtimi, būdamas vos 35-erių.
„Mozart! siužeto idėja atskleidžia pagrindinio veikėjo ir jį supančio pasaulio konfliktą. Nors istorija rutuliojasi XVIII a., šiuolaikiniai žiūrovai akimirksniu atpažins problemas, kurias jis gvildena, ir atras nemažai sąsajų su savo gyvenimo patirtimi. Mocartas susiduria su neišvengiamu likimu ir asmenybės brendimo drama, todėl jo istorija yra jaudinanti ir nesenstanti.
„Mozarto liepsna – viena ryškiausių pasaulio kultūros istorijoje, tačiau joje jis labai greitai sudegė pats. Deja, į klausimą, ar jis galėjo degti saikingiau ir ilgiau, mes nebeatsakysime, – svarstė miuziklo režisierė V. Streiča. – Mozartas buvo ne tik nepaprastai talentingas muzikantas. Kai suvoki, kad per naktį be redagavimo ir taisymų jis parašo simfoniją, kuri kitą dieną atliekama, supranti, koks įspūdingas jo intelektas.
Atsižvelgiant į jo gebėjimus analizuoti, sintetinti, įsiminti, daryti išvadas, spręsti labai sunkius muzikinius galvosūkius ir įtemptai dirbti ilgą laiką, Mozartas galėjo būti genialus bet kurioje srityje. Tačiau nepaisant aukšto intelekto, kasdieniniame gyvenime jis liko vaikas iki pat mirties. Jis buvo nepraktiškas, išlaidus, naivus ir švenčiantis gyvenimą.
Mūsų spektaklis – susitikimas ne su idealizuotu klasikiniu kompozitoriumi, kurio biustas stovi ant fortepijono muzikos mokykloje, o su išskirtine, vitališka, žaižaruojančia asmenybe.
Premjeros muzikos vadovas ir dirigentas J. Janulevičius priminė, kad abu tų pačių autorių Kaune pastatyti miuziklai – „Elisabeth“ ir „Mozart!“ – remiasi istorinėmis asmenybėmis ir biografiniais faktais, juose tvirtai laikomasi istorinių tiesų.
„Sukurti ir pastatyti miuziklus apie tokias ryškias istorines asmenybes, iš pradžių – kūrinio autoriams, po to – mums, statytojams, ištraukti tas spalvas, tuos potėpius, kurie aprašomi tekste, skamba muzikoje, o dar ir nutapyti savitai, remiantis mūsų kolektyvu, solistais, scenos galimybėmis, yra sudėtingas uždavinys ir iššūkis. 
Pasižiūrėję kitų teatrų pastatymus, pamatysime, kad muzika ta pati, bet spektaklis „Mozart!“ – vis kitoks. Kompozitoriaus S. Levay „Mozart!“ yra šiuolaikinis miuziklas, čia skamba daug roko muzikos. Yra ir apie dešimt Mozarto citatų: kiekviena trunka po dvi-tris sekundes, tad jos – tik maža vyšnaitė ant torto.
Tačiau S. Levay sugebėjo į roką įlieti Mozarto stilistikos, ir tų skirtingų spalvų susiliejimą galima pajusti: pagal skambesį tai „rokas rokoko stiliumi“. Kaip tai skambės? Ateikite ir išgirsite atsakymą“, – dėstė J. Janulevičius.
Scenografas Artūras Šimonis apie kūrybos procesą pasakojo:
„Daug skaičiau apie Mozartą, jo biografijos faktus, bet labiausiai mane paveikė garsus M. Formano filmas „Amadėjus“, suteikęs aiškesnę impresiją. Nepasakyčiau, kad spektaklyje matysime muziejinį Baroką ar Rokoką. Sau įsivardijau, kad žaidžiu Baroką, nes žanras ir muzika – artimesni praeito amžiaus paskutiniam dešimtmečiui.
Kūriau pagal miuziklo žanro taisykles, tad scenografija maksimaliai kintanti, dinamiška, o tam tikri elementai praplės epochai būdingą įvaizdį, aišku, padės J. Statkevičiaus kostiumai“.
Žaismingai apie spektakliui kuriamus kostiumus ir grimą pasisakė dailininkas Juozas Statkevičius:
„Miuziklo statymo finišo tiesiojoje dar yra ką veikti, kūrybiniame procese viskas keičiasi staiga. Teatras tuo ir įdomus, kad viskas čia labai efemeriška. Žiūrovų yra įvairiausių: vieni eina dėl muzikos – išgirsti solistus, kiti  – pamatyti vieną ar kitą artistą. Bet aš manau: jei nenusimanai apie muziką, teatrą, neišmanai apie balsus arba nežinai pjesės, tai bent jau kostiumus pasižiūrėsi.
Todėl darau visoms artistėms kuo didesnį dekoltė – gerai matysis iš teatro balkonų, žmonų atitempti vyrai turės kur akis paganyti. Miuzikle vaizduojame laikotarpį, kuriame dekoltė buvo viso kostiumo vinis. Ar bus daug Baroko? Ar bus kostiumai šiuolaikiniai? – paslapčių neatskleisiu.
Bus siuprizas, bus liuksas, bus grožis, bus šilkai, bus dekoltė. Šiais nelengvais laikais norisi, kad į teatrą atėjus užsimirštum, tave apsuptų grožis, pasaka, tu svajotum, įsivaizduotum: kažkas matuojasi kostiumą, kažkas matuojasi peruką, kažkas svajoja, kaip bučiuos tą dekoltė. Teatras toks yra. Aš tokį teatrą įsivaizduoju.“
„Mozart!“ – tai roko spindesys rokoko pasaulyje. Stilių sankirta, nesutaikoma praeities ir dabarties kaktomuša atspindi spektaklyje pagrindinio veikėjo esybės prieštaringumą. Jis jaučiasi užgniaužtas dvaro tradicijų, tačiau trokšta kūrybinės ir asmeninės laisvės, gyventi savo gyvenimą, svajoti, o tuo pačiu  – lėbauti, lošti kortomis, mylėti.
Miuziklas „Mozart!“ siekia išlaisvinti Mozarto asmenybę iš klišių bei paviršutiniško garbinimo ir leidžia žiūrovams pamatyti, pajusti Mozartą kaip tikrą, gyvą, kvėpuojantį žmogų.
Pasaulinė miuziklo MOZART! premjera įvyko „Theater an der Wien", Vienoje, 1999 m. Spektakliai pastatyti jau 9 šalyse: Austrijoje, Belgijoje, Kinijoje, Čekijoje, Vokietijoje, Vengrijoje, Japonijoje, Pietų Korėjoje ir Švedijoje, skambėjo čekų, flamandų, vokiečių, vengrų, japonų, korėjiečių ir švedų kalbomis. Iš viso parodyta daugiau nei 2 300 šio miuziklo spektaklių, iki šiol jį išgirdo daugiau kaip 2,5 milijono žiūrovų.
Michael Kunze ir Sylvester Levay miuziklo
MOZART! premjera
Kauno valstybiniame muzikiniame teatre 2023 m. spalio 6 d.
Režisierė VIKTORIJA STREIČA
Muzikinis vadovas ir dirigentas JONAS JANULEVIČIUS
Scenografas ARTŪRAS ŠIMONIS
Kostiumų ir grimo dailininkas JUOZAS STATKEVIČIUS
Dirigentė OKSANA MADARAŠ
Choreografas DAINIUS BERVINGIS
Chormeisterė RASA VAITKEVIČIŪTĖ
Šviesos dailininkas AUDRIUS JANKAUSKAS
Vaizdo projekcijos ARVYDAS STRIMAITIS
VOLFGANGAS MOCARTAS – Martynas Beinaris, Vygantas Bemovas
Taip pat dainuoja ir vaidina:
 
Marija Arutiunova, Dainius Bervingis, Gabrielė Bielskytė, Gabrielė Bukinė, Žygimantas Galinis, Akvilė Garbenčiūtė, Ieva Goleckytė, Karina Ivanickytė, Faustas Januška, Iveta Kalkauskaitė, Ingrida Kažemėkaitė, Agnė Kurauskaitė, Gabrielė Kuzmickaitė, Jonas Lamauskas, Živilė Lamauskienė, Rokas Laureckis, Evaldas Leskauskas, Jeronimas Milius, Laimonas Pautienius, Rita Preikšaitė, Joris Rubinovas, Kristina Siurbytė, Viktorija Streiča, Ramūnas Šimukauskas, Ramūnas Urbietis, Ieva Vaznelytė, Žanas Voronovas, Viktorija Zeilikovičiūtė, teatro choro ir baleto artistai.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.