Liepos 28 d. 20 val. Tarptautinis Klaipėdos festivalis elinge, ant marių kranto, prasidės koncertu „Karo ir taikos dainos“. Šiandien karo ir taikos tema ypač aktuali, tad skambės patriotiniai įvairių laikotarpių ir šalių kompozitorių vokaliniai-instrumentiniai kūriniai balsams, chorui ir simfoniniam orkestrui.
Programą drauge su Klaipėdos valstybiniu muzikinio teatro simfoniniu orkestru atliks KVMT solistai ir choras bei svečiai iš Kyjivo nacionalinio akademinio operetės teatro (Ukraina) – solistai ir choro artistai. Diriguos programos sudarytojas, KVMT vyriausiasis dirigentas Tomas Ambrozaitis ir svečias iš Kyjivo nacionalinio akademinio operetės teatro, choro dirigentas S. Didokas.
Šia proga pakalbinau Kyjivo nacionalinio akademinio operetės teatro choro dirigentą S. Didoką.
– Papasakokite, kokiomis sąlygomis šiuo metu dirba Kyjivo nacionalinis akademinis operetės teatras?
– Kyjivo nacionalinis akademinis operetės teatras, kaip ir visa šalis, daugiau nei metus gyvena sudėtingomis sąlygomis. Sunku kažką planuoti, nes visa tai koreguoja raketų atakos. Kai pasigirsta oro pavojaus signalai, nutraukiame repeticijas ar spektaklius ir kartu su publika skubame į slėptuves.
Būtina pasirūpinti žmonių saugumu – tai dabar svarbiausia. Tad prarandame ne tik daug laiko, bet ir kūrybinio nusiteikimo, noro kurti, bet tik trumpam... Kai iš slėptuvių grįžtame į sceną bei tęsiame spektaklius, matome jų laukiančius žiūrovus, kurių ateina ne mažiau nei iki karo. Suprantame, kokia svarbi mūsų kūryba.
Tai skatina ir net įpareigoja nesustoti. Pasirodymai palydimi audringomis ovacijomis, tad kūrėjams norisi atiduoti visa, kas įmanoma.
Birželį pristatėme miuziklo „Tigrų gaudytojai“ (pagal I.Bogrianovo to paties pavadinimo romaną) pasaulinę premjerą, kurią statėme atskleisdami naujus autorius ir kūrėjus. Labai džiaugiamės, kad premjera įvyko, nepaisant sudėtingų pastatymo sąlygų.
Šiuo metu kolektyvas užsiėmęs spektaklio „Misteris X“ atnaujinimu. Bučoje tradiciškai liepos pradžioje vykdavo tarptautinis festivalis, kuriame dalyvaudavo atstovai iš įvairiausių šalių, tarp jų – ir Lietuvos. Šiemet liepos 1 dieną, norėdami pasauliui priminti Bučos tragediją, rengsime atminimo koncertą „Requiem“. Bus ir liepos 9 d. teatro sezono uždarymo koncertas.
Greta to Kyjivo nacionalinio akademinio operetės teatro choras ruošiasi Tarptautiniam Klaipėdos festivalio koncertui „Karo ir taikos dainos“. Jau repetuojami muzikiniai kūriniai, kuriuos atliksime. Norisi pristatyti ne tik žinomiausius ukrainiečių, tokių kaip Myroslavas Skorykas, klasikinius kūrinius, bet ir supažindinti publiką su naujosios kartos Ukrainos kompozitoriais, kurie, manau, Lietuvos publikai mažiau žinomi ir girdėti.
Programa, kurią atliksime Klaipėdos festivalyje, labai plati ir įvairiapusė, apimanti žinomiausius XX-XXI amžių ukrainiečių kompozitorių kūrinius.
– Ką jūsų kolektyvui reiškia prisistatymas Klaipėdos festivalyje šiuo sudėtingu metu?
– Šiuo metu Ukrainos palaikymo koncertai, renginiai vyksta dažnai. Mes savo šalyje ir už jos ribų taip pat inicijuojame renginius, palaikančius mūsų kovojančios tautos žmones, ypač karius. Surinktos lėšos skiriamos kilniems tikslams, kovos už laisvę palaikymui.
Visgi svarbiausia palaikyti visų ukrainiečių dvasią, jų nepalaužiamą atsidavimą savo šaliai ir stiprų charakterį, kurio nepajėgia sunaikinti jokie sunkumai. Aš tikiu, kad mes, ukrainiečiai, esame nepalaužiami.
Karas tęsiasi daugiau nei metus. Katastrofa Kachovkoje, kai buvo susprogdinta hidroelektrinės užtvanka, visus ypač sukrėtė, bet mes nesudėjome rankų, o tai labai svarbu ir kelia pasididžiavimą. Kiekvienas stengiasi padėti kuo gali, stiprindamas likusius šalyje, o labiausiai – kovojančius fronte. Šis karas gali pasibaigti tik Ukrainos pergale! Savo žemei linkiu tik taikos ir ramybės.
Kuo mūsų kolektyvui svarbus pasirodymas Ukrainos palaikymo renginiuose? Tai lyg gaivaus oro gurkšnis. Karo paženklintais metais mes retai vykome į gastroles – išvykti dėl karo meto ribojimų gali ne visi choro nariai. Sugriežtėjus reikalavimams, vyrai iš šalies neišleidžiami net į gastroles, tad į festivalį Klaipėdoje atvyks tik choro moterys.
Atvykstame į Klaipėdą, kad bent kelias dienas galėtume pakvėpuoti laisvės oru, prisiminti, pajusti, ką reiškia miegoti naktį be sirenų gaudesio. Jums gal nelengva suprasti, bet mes kasdien gyvename streso situacijoje: tu nežinai, kaip diena prasidės ir koks bus jos finalas. Mūsų žmonės ėmė vertinti kiekvieną akimirką!
Karo poveikį kiekvienas jaučiame savo kailiu labai stipriai. Kyjivo nacionaliniame akademiniame operetės teatre dirba žmonės, kurių šeimas išskyrė ir kitaip paveikė karas. Daug mūsų teatro artistų, pastatymų tarnybos darbuotojų šiuo metu gina šalį kariaudami fronte. Neseniai surengėme jų palaikymo koncertą, o už surinktas lėšas nupirkome termovizorių ir droną, kurie visiems kariams labai reikalingi.
– Kuo galėtume jums padėti?
– Į gastroles atvyksta žmonės, gyvenantys Kyjivo regione. Mums pagalbos nereikia. Mes patys savanoriaujame, kaip ir visi Ukrainos žmonės, kaip visas pasaulis, padedame, kuo galime, potvynio paveiktiems Chersono srities gyventojams. Jau išsiuntėme kelis sunkvežimius humanitarinės pagalbos.
Supratome, kad šiuo metu ten reikalinga tik tikslinga, ribota pagalba, o ji siunčiama, kai gaunamas konkretus prašymas. Mūsų žmonės moka greitai susitelkti ir pasidalinti viskuo.
Didžiausia jūsų pagalba – koncertas „Karo ir taikos dainos“. Mums labai svarbu pristatyti ukrainiečių kūrybą! Laukiame susitikimo su publika.