Elektroninės muzikos kūrėjas Maxas Cooperis efektingam pasirodymui pasitelkė filosofo raštus

2022 m. spalio 24 d. 16:43
Marija Paškevičiūtė
Galerija
„Visada kovojau su žodžiais. Bandydamas žodžiais išreikšti savo vidinę būseną, kad ir kokiais, regis, teisingais būdais tai daryčiau, man nepavykdavo. O muzika peržengia kalbos ribas“ – taip Maxas Cooperis pasakoja apie projektą „Unspoken Words“ („Neišsakyti žodžiai“), kurį spalio 21 dieną jis atliko festivalio „Gaida 2022“ pirmąjį vakarą kultūros bare „Kablys“.
Daugiau nuotraukų (27)
Maxo Cooperio muzikoje jungia skirtingus žanrus – IDM, „minimal“ ir „ambient techno“, „acid“, „breaks“. Visiems jo kūriniams būdingas subtilus garso dizainas, švarus ir švelnus skambesys. Kartu su muzika matomi vaizdo klipai, prie kurių dirbo Maxo Cooperio vadovaujama videomenininkų komanda. Vaizdo klipai atrodo ne tik palydintys muziką – muzika ir vaizdas neatsiejami vienas nuo kito.
Maxas Cooperis turi daktaro laipsnį skaičiavimo biologijos (computational biology) srityje – tai biologijos šaka, apimanti kompiuterių ir informatikos taikymą gyvybės struktūrų ir procesų analizei ir modeliavimui. Įvairūs skaičiavimo metodai (pvz. algoritmai) naudojami biologinėms sistemoms vaizduoti ir modeliuoti, taip pat eksperimentiniams duomenims interpretuoti.
Visa tai buvo labai stipriai juntama jo pasirodymo metu – vaizdiniai pereidavo nuo makrokosmoso iki mikrokosmoso, vienos formos virsdavo kitomis, nuo chaoso buvo pereinama į tvarką ir bemat vėl grįžtama į chaosą, formoms nepaliaujant jungtis tarpusavyje, keistis.
Pagrindiniu atspirties tašku tapo XX amžiaus filosofo Ludwigo Wittgensteino, bandžiusio žodžiais apibūdinti save ir savo vietą pasaulyje, raštai.
Nors vaizdo klipus sieja panaši tema, braižas ir kūrybinė komanda skiriasi. Pavyzdžiui, kūrinio „Exotic Contents“ vaizdo klipas buvo sukurtas bendradarbiaujant su skaitmeniniu menininku Xanderiu Steenbrugge, kuris specializuojasi mašininio mokymosi (machine learning) srityje.
L.Wittgensteino raštai buvo apdorojami dirbtinio intelekto, kuris jais remdamasis sukūrė vaizdinius elementus. Tuo metu „Symphony in Acid“ sukurtas bendradarbiaujant su Ksawery Komputery. Kūrinio pavadinimas – aliuzija į „Roland TB-303“ sintezatoriumi kuriamą „acid house“/„techno“ muziką. Anot paties Max Cooperio, muzikos kūrinio struktūrą jis siekė priartinti prie L.Wittgensteino teksto.
„Making Waves“ vizualinę dalį kūrė Kevinas McGloughlinas, pateikdamas bangas kaip stiprias judančias linijas paprastoje spalvų schemoje. Maxas Cooperis teigia, jog bangos yra labai svarbios siekiant suprasti mus supantį pasaulį. Jos yra šviesos ir belaidžio ryšio pagrindas, taip pat mūsų saulės energijos šaltinis, sukuriantis beveik visą augalų ir gyvūnų gyvybę.
Sukūręs „Unspoken Words“, Maxas Cooperis neabejotinai pasiekė savo tikslą perteikti idėjas vaizdais ir garsais, išeiti už kalbinės komunikacijos ribų, suteikti labai stiprią muzikinę ir vizualinę patirtį.
Kitas Tarptautinio aktualios muzikos festivalio „Gaida“ koncertas – spalio 26 d. Nacionalinėje filharmonijoje, kur pirmą kartą Lietuvoje nuskambės „Oskaro“ laureato Tan Duno kūrinys „Crouching Tiger Concerto“ su violončelės virtuozu Gavrieliu Lipkindu (Izraelis) bei Justės Janulytės kūrinio „Apnea“ premjera Lietuvoje ir Silvijos Miliūnaitės naujo kūrinio violončelei ir orkestrui pasaulinė premjeros.
S. Miliūnaitės kūrinio solistas – Glebas Pyšniakas (violončelė, Lietuva). Grieš Lietuvos kamerinis orkestras, diriguojamas Martyno Stakionio. Bilietus platina „Kakava.lt“. Europos festivalių laureatas, didžiausias aktualios muzikos forumas Baltijos šalyse – festivalis „Gaida 2022“ – rengiamas nuo spalio 21 iki lapkričio 6 d., sekite festivalio renginių programą tinklapyje www.gaida.lt.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.