Spalio 7–15 dienomis ryškūs šalies šiuolaikinės muzikos atstovai pristato jubiliejinę festivalio programą, kurioje apžvelgiami, reaktalizuojami lietuvių muzikos 50 metų.
Koncertams tęsiantis, penktadienį, 19 valandą, Energetikos ir technikos muziejuje įvyks kompozitoriaus ir atlikėjų susijungimas, pavadinimu „50 | Pažinti ir pasitikėti“. Koncerte kviečiame atkreipti dėmesį į kompozitoriaus ir atlikėjo santykį. Kiekvieno kūrinio sėkmę lemia ir tai, koks ryšys užsimezga tarp jų: kaip kompozitorius pažįsta atlikėją, galvoja apie jį kurdamas ir, atvirkščiai, kiek atlikėjas supranta kompozitoriaus kūrybos pasaulio fiziką ir interpretuoja individualią jo muzikinę kalbą, atskleisdamas geriausią kūrinio skambesį.
Šiam koncertui programą paruošė 25 metų jubiliejų minintis styginių kvartetas „Chordos“, kuris visus šiuos metus glaudžiai bendradarbiauja su lietuvių kompozitoriais, kurie vakaro metu atskleis koncerto temą tinkamomis spalvomis. Programoje skambės, žinoma, tik mažos dalies tų kompozitorių, su kuriais kolektyvas mezga ilgametę kūrybinę draugystę, kūriniai, o kartu bus pristatomas jauno kompozitoriaus Kristupo Bubnelio opusas, kaip „Chordos“ atskleidžia: „Žymintis naujos bendrystės pradžią.“
Prieš prasidedant koncertui, žiūrovus kviečiame į pokalbį, kuriame 18 valandą kompozitoriai, susėdę drauge su „Chordos“ atlikėjais diskutuos apie atlikėją ir šiuolaikinės muzikos atlikimo tradiciją.
Koncerto programoje skambės net 6 kūriniai: išgirsime Algirdo Martinaičio kūrinį „Mirtis ir mergelė“, Onutės Narbutaitės kūrinys, skirtas styginių kvartetui Nr. 3 „Piešinys styginių kvartetui ir sugrįžtančiai žiemai“, vakaro eigoje gros Ramintos Šerkšnytės „Rytų elegija“, Arvydo Malciaus „Keturi atspindžiai“, praeitais metais sukurtas Kristupo Bubnelio kūrinys „…Ad infinitum…“.
Vakarą vainikuos ir kompozitorės Nomedos Valančiūtės kūrinio premjera „Akmenėjimas“.
Festivalio paskutiniąją dieną, šeštadienį, svečiai susirinks į Vilniaus rotušę, kurioje kartu su šiuolaikinės muzikos ansambliu „Synaesthesis“ skambės koncertas „50 | Į gylį į pasaulį“. 17 valandą vykstančiame pokalbyje pasižvalgysime į kitas perspektyvas: kuo esame įdomūs, kuo galime nustebinti? Per pusę šimtmečio lietuvių muzika neabejotinai plėtėsi skirtingomis estetinėmis, raiškos būdų ir formų kryptimis, nacionalinę tapatybę derino su pasaulinėmis šiuolaikinės muzikos įtakomis. Tuo pačiu kompozitoriai ieškojo ir tebeieško naujų kelių klausytojų link. Vis daugiau jų kuria, savo kūrinius pristato skirtingose šalyse ir taip šiuolaikinė lietuvių muzika vis plačiau sklinda per pasaulį. Baigiamasis festivalio koncertas skirtas dėmesį atkreipti į mūsų kūrėjų muzikos gilumą ir platumas.
18 valandą, rotušės patalpose prasidės festivalio uždarymo koncertas, kuriame šiuolaikinės muzikos ansamblis „Synaesthesis“ pristatys valandos trukmės patyriminį koncertą, kurio centre – kompozitorės Žibuoklės Martinaitytės kūrinys „Hado zona“ kameriniam ansambliui ir elektronikai, o jo koncepciją erdvėje pratęs menininkės Akvilės Aglickaitės šviesos instaliacija.
Mokslininkai tiriantys vandenyną, jo zonas skaido pagal gylį ir šviesos skvarbos lygį. Per penkias zonas leidžiantis į povandenines gelmes, tamsa palaipsniui stiprėja. Hado zona yra vandenyse, esančiuose žemiau 6000 metrų gylio, ir tai – tamsiausia žmogui žinoma ir iki galo nepažini erdvė. Kūrinyje per garsų ir vaizdų dėmenis atsiskleis palaipsnio nėrimo į vandenyno gelmes pojūtis.
Šiuolaikinės lietuvių muzikos festivalis „Muzikos ruduo“ šiais metais, minėdamas solidų 50 metų jubiliejų, apžvelgia mūsų šalies kompozitorių kūrybą, šiuolaikinės muzikos procesus per pastarąjį pusę mažiaus. Koncertuose Energetikos ir technikos muziejuje, Vilniaus rotušėje bei Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje nuo spalio 7 iki 15 dienos skambės ir kamerinė, ir orkestrinė muzika, bus pristatytos premjeros, vyks pokalbiai šiuolaikinei muzikai ir jos istorijai aktualiomis temomis. Energetikos ir technikos muziejuje taip pat visu laikotarpiu veiks paroda „50 | Atodangos“.
Festivalį organizuoja viešoji įstaiga „Muzikos ruduo“, finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Vilniaus miesto savivaldybė. Festivalio strateginis partneris – Lietuvos kompozitorių sąjunga. Informaciniai partneriai – LRT ir „VOXART“. Bilietus į mokamus festivalio renginius galite įsigyti „PaySera Tickets“ platformoje. Daugiau informacijos rasite www.muzikosruduo.lt.