Grigališkojo choralo „sostinėje“ – Solemo (Solesmes) šv. Petro benediktinų vienuolyne vykusią savaitę vainikavo dirigento iš Lenkijos Michało Sławeckio vadovaujamo jungtinio savaitės dalyvių choro „Cantores Montis Pacis“ ir vargonininkės Eglės Rudokaitės koncertas Le Mano katedroje.
Tradiciškai Lietuvoje organizuojama Grigališkojo choralo savaitė sykį jau buvo surengta Soleme – 2010 m. gausus giedotojų būrys čia įsikūrusiame benediktinų vienuolyne sėmėsi giedojimo patirties ir žinių, iki tol Soleme ne kartą lankytasi piligriminių kelionių metu.
Grigališkojo choralo savaitei po dvylikos metų sugrįžus prie šio unikalaus giedojimo lopšio, gausiai susirinkusių savaitės dalyvių iš Lietuvos, Lenkijos, Švedijos, Liuksemburgo laukė intensyvi programa – teorinės studijos su benediktinais (paskaitos, dvasinės konferencijos) ir giedojimo pratybos su dirigentu Michału Sławeckiu (repeticijos, pasirengimas koncertams ir apeigoms) iš specialiai parengtų savaitės giesmynų (sudarė Dainius Juozėnas).
Didelis dėmesys Savaitėje buvo skirtas dalyvavimui vienuolių liturginėse apeigose – Mišiose ir Valandų liturgijoje Šv. Petro benediktinų ir Šv. Cecilijos benediktinių vienuolynuose. Vienuoliai surengė susitikimus su savaitės dalyviais, noriai bendravo ir atsakė į rūpimus klausimus. Ypač vertingos buvo Solemo šv. Petro abatijos vienuolių choro vadovo Paulio Debout OSB, mokytojų Jacques-Marie Guilmard’o OSB ir Bertrand’o Gamelino OSB paskaitos apie grigalinį giedojimą bei bendruomeninės maldos svarbą.
Solemo šv. Petro abatijos biblioteka yra viena turtingiausių privačių bibliotekų Prancūzijoje: sužavėtas savaitės dalyvių smalsumo abatijos bibliotekininkas tėvas B. Gamelinas OSB maloniai parodė seniausią, XII a., vienuolyno turimą cistersų rankraštį. Brolių benediktinų ir vienuolyno bažnyčioje besimeldžiančios bendruomenės prašymu po rugpjūčio 21 d. sekmadienio Mišių buvo surengtas nedidelis savaitės dalyvių koncertas, sulaukęs itin šiltų aplodismentų ir vienuolyno abato t. Geoffroy Kemlino OSB komplimento: „Vienuoliai gali džiaugtis giedančiais mokiniais, pranokusiais mokytojus“.
Savaitės praktinio giedojimo įgūdžius jos dalyviai atskleidė ne tik Solemo vienuolyne, bet ir didžiajame koncerte Le Mano katedroje. Rugpjūčio 21 d. jungtinis choras „Cantores Montis Pacis“, vadovaujamas vieno geriausių Europos grigališkojo choralo interpretuotojų Michało Sławeckio, ir vargonininkė Eglė Rudokaitė surengė koncertą „Assumpta est Maria“. Skambėjo grigališkosios giesmės Švč. Mergelei Marijai, didžiaisiais katedros vargonais atlikti Henry Dallier, Charles-Marie Widoro ir Jean-François Dandrieu kūriniai. Verta prisiminti, kad 2010 m. Le Mano katedroje su „Cantores Montis Pacis“ (vad. Dainius Juozėnas) koncertavo vargonininkas prof. Balys Vaitkus, tuomet skambėjo Marcelio Dupré „Les Vêpres de la Vierge“.
Grigališkojo choralo savaitę „Solesmes 2022“ lydėjo ir daugiau renginių. Pakeliui į Solemą dalis kursų dalyvių Žolinės proga rugpjūčio 15 d. giedojo Legnicos šv. apaštalų Petro ir Pauliaus katalikų katedros šv. Mišiose, o Vilniaus arkikatedros grigališkasis choras „Schola Gregoriana Vilnensis“ (vad. Dainius Juozėnas) koncertavo nuostabaus grožio XIV a. gotikinėje Legnicos Mergelės Marijos evangelikų bažnyčioje (Liebfrauenkirche).
Su dirigentu Michału Sławeckiu ir vargoninke Egle Rudokaite choras atliko programą „Gaudeamus omnes“, skambėjo grigališkosios giesmės iš senųjų Vilniaus rankraščių bei kūriniai vargonams, skirti Mergelei Marijai. Koncertinę programą publikai komentavo muzikologė Beata Baublinskienė, ji pristatė ir kompaktinę plokštelę bei pirmą kartą Lietuvoje išsleistą grigališkojo choralo vinilo plokštelę „Gaude Maria Virgo“, kuriose įrašytus kūrinius publika išgirdo koncerte.
Savaitės dalyviams pakeliui lankantis Paryžiuje ir Drezdene giedota ir Paryžiaus Švč. Jėzaus Širdies bazilikoje bei Drezdeno Švenčiausiosios Trejybės katedroje. Pastarojoje grigališkojo choralo giedotojai iš Lietuvos buvo sutikti ir vietos bendruomenei pristatyti itin šiltai, sulaukta padėkos už choralo giedojimo puoselėjimą ir kvietimo dar ne kartą Drezdeno katedroje apsilankyti.
Jau šešioliktąjį kartą vykusios Grigališkojo choralo savaitės rengėjai – Vilniaus Šv. Kazimiero grigališkojo choralo studija – dėkoja visiems dalyviams už neįtikėtiną geranoriškumą ne tik giedant, koncertuojant, bet ir bendruomeniškai rūpinantis visais savaitės organizaciniais reikalais, už ryžtą puoselėti grigališko choralo giedojimo tradiciją ir jos gyvavimo Lietuvoje garsinimą užsienyje. Tikimės kitąmet susitikti Grigališkojo choralo savaitėje „Marijampolė 2023“.